GOTOWANIEUMIEJĘTNOŚCI

Sztuka degustacji wina

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sztuka degustacji wina

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wbrew pozorom degustacja wina nie jest prostą sprawą, to coś więcej niż próbowanie trunku. Na podstawie kilku zmysłów dokonuje się bowiem rzetelnej oceny alkoholu. Wpływ na to mają między innymi pochodzenie, rodzaje, nuty smakowe wina, jest to zatem dość obszerny temat. Degustacja może być zakończona lepszymi wnioskami, gdy posiada się dużą wiedzę i na jej podstawie przeprowadzana jest dogłębna analiza. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami degustacji trunku i zdecydować się na takie doświadczenie w najbliższej przyszłości.

Najważniejsze informacje o winie

Wino to napój alkoholowy, pozyskiwany w drodze fermentacji moszczu winogronowego. W składzie trunku znajdują się etanol, glicerol, kwasy i związki fenolowe, polisacharydy oraz dużo wody. Sam proces produkcji wina jest długi, składa się na niego wiele etapów, które ogółem nazywane są winifikacją. Jakość wina zależy choćby od odmian winogrona, znaczenie ma także panujący klimat i średnia roczna temperatura. Wśród etapów winifikacji wyróżnia się winobranie, oddzielanie szypułek, miażdżenie, maceracja, tłoczenie i obróbka przed fermentacją. Dopiero później rozpoczyna się fermentacja alkoholowa oraz jabłkowo-mlekowa. To jednak nie koniec, ponieważ dochodzi ponadto do obciągu wina, klarowania, stabilizacji, dojrzewania, kupażowania, ostatnim etapem jest rozlew. Wyróżnia się wiele rodzajów wina, jest to zależne od odmian winorośli, oddziaływania przeróżnych ważnych czynników. Wino kategoryzuje się na podstawie barwy, smaku i zawartości alkoholu, dlatego podczas degustacji wykorzystuje się najważniejsze zmysły.

Fot.: elements.envato.com / 5PH

Ogólne zasady degustacji wina

Dla większości osób profesjonalne degustacje win nazywane są sztuką, ponieważ angażują kilka zmysłów do analizy. Przed rozpoczęciem tej czynności wino musi osiągnąć właściwą temperaturę, odpowiednią pod względem rodzaju. Doświadczeni koneserzy opracowali wiele procedur, z którymi warto się zapoznać przed pierwszą degustacją. Składa się ona z oceny wizualnej, zapachu przed i po zamieszaniu, smaku i posmaku. Pierwszym etapem jest degustacja wizualna, podczas której trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie, sprawdzą się na przykład tradycyjne świece. Jako pierwszy wykorzystuje się zmysł wzroku, ocenia się dzięki niemu klarowność i powierzchnię trunku, w trunku niedopuszczalne są jakiekolwiek zanieczyszczenia. Powierzchnia natomiast powinna lśnić, bez widocznych opalizujących barw. Jeżeli po zamieszaniu alkoholu w kieliszku na jego ściankach pojawią się charakterystyczne smużki, oznacza to, że w zawartości jest nadmiar cukrów i alkoholu. Mętność również nie jest mile widziana. 

Ocenia się ponadto barwę, która świadczy między innymi o wieku danego wina, stanu konserwacji, zmiana kolorów jest czymś naturalnym, ponieważ wino się utlenia. Kolejnym zmysłem wykorzystywanym w degustacji wina jest węch, na wrażenia w tym zakresie składają się dwie kategorie – aromat i bukiet. Generalnie wino nie ma charakterystycznego zapachu, można jedynie go porównać do powszechnie znanych, na przykład kwiatowych, owocowych, czy roślinno-korzenne. Kolejnym krokiem jest smakowanie wina, a podczas tego rozważane są cechy takie jak: charakter smaku, stężenie alkoholu, długość posmaku, stopień słodyczy i wytrawności

Zdjęcie główne: elements.envato.com / 5PH

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*