PSYCHOLOGIAROZWÓJ

Studia biznesowe – sposób na poszerzenie kompetencji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Studia biznesowe – sposób na poszerzenie kompetencji

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ukończenie studiów wyższych nie daje gwarancji znalezienia dobrze płatnej i ciekawej pracy. Pracodawcy bardzo często wskazują na zbyt słabo rozwinięte kompetencje miękkie oraz brak specjalistycznej wiedzy wśród absolwentów szkolnictwa wyższego. Warto podjąć kolejny wysiłek i uzupełnić swoje braki podejmując studia biznesowe. Ich program skupia się na dostarczeniu studentom praktycznej wiedzy i umiejętności, które są wymagane w danym zawodzie.

Studia biznesowe – dla kogo?

Kierunki studiów biznesowych to bardzo szeroka oferta programów nauczania, adresowanych do absolwentów studiów licencjackich lub magisterskich. Ich celem jest przygotowanie studentów do pracy w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach lub do prowadzenia własnej działalności.

Studia biznesowe najczęściej są wybierane przez osoby związane z zarządzaniem, marketingiem, finansami, ekonomią lub prawem. Nie brakuje jednak specjalnych ofert edukacji dla nauczycieli, artystów, lekarzy lub urzędników – odpowiednie umiejętności komunikacyjne i wiedza biznesowa są potrzebne w większości zawodów związanych z zarządzaniem lub sprzedażą.

Zalety studiów biznesowych

Studia wyższe w Polsce dobrze przygotowują do rozpoczęcia kariery naukowej, ale niestety nie do pracy w przedsiębiorstwach. Wielu absolwentów czuje się rozczarowanych, gdyż pomimo sumiennej pracy w czasie studiów, mają trudności w znalezieniu dobrej pracy. Brakuje im nie tylko doświadczenia, ale przede wszystkim kompetencji miękkich. Studia biznesowe, a w szczególności studia menedżerskie (MBA) pomagają rozwinąć umiejętności:

 • komunikacyjne,
 • autoprezentacji,
 • organizacji pracy i zarządzania czasem,
 • pracy zespołowej,
 • odpowiedzialności i samodzielności.

Wielką zaletą studiów biznesowych jest także możliwość poznania pracowników różnych branż, dzięki którym poszerza się własne horyzonty. Nawiązywanie relacji z przedstawicielami świata biznesu (wykładowcami, praktykami, studentami), pomaga stworzyć wartościowy networking.

Kierunki studiów biznesowych dostarczają aktualnej wiedzy na temat zjawisk ekonomicznych. Pokazują jak wykorzystywać najnowsze technologie oraz, jak tworzyć skuteczne rozwiązania biznesowe, dzięki którym zwiększa się przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa. Zdobyta wiedza dobrze przygotowuje do podjęcia konkretnego zawodu.


Jakie studia biznesowe są najbardziej polecane?

Rynek pracy generuje powstawanie nowych miejsc pracy. Wiele osób jest zatrudnionych na stanowiskach, których nie było jeszcze kilka lat temu.  W związku z tym najbardziej popularne są studia biznesowe, które z jednej strony pozwalają rozwinąć niezbędne kompetencje miękkie, a z drugie dają wysoko wyspecjalizowaną wiedzę.

Do najpopularniejszych kierunków studiów biznesowych, oferowanych przez Krakowską Szkołę Biznesu UEK (jedną z najlepszych szkół biznesowych w Polsce), należą:

 • Analiza rynków finansowych i doradztwo inwestycyjne,
 • Analityk biznesowy,
 • Digital marketing,
 • Zarządzanie Kapitałem Ludzkim,
 • Zarządzanie projektami (+ szkolenie i certyfikacja PRINCE2),
 • Prawo deweloperskie i lokalowe,
 • Szacowanie nieruchomości,
 • Data Science. Metody, narzędzia, zastosowanie,
 • Rachunkowość i finanse.

Dużym zainteresowaniem w Polsce cieszą się także studia MBA, adresowane do menedżerów średniego i wyższego szczebla. Ich dużym atutem jest tworzenie aktywnej platformy współpracy pomiędzy ludźmi biznesu, rozwijanie kontaktów międzynarodowych oraz obycie z osobami wywodzącymi się z różnych kultur. Wymiana doświadczeń i poglądów pomiędzy uczestnikami studiów, sprawiają, że łatwiej znaleźć skuteczne rozwiązania biznesowe dla swojej działalności gospodarczej.

Czasy, w których ukończenie studiów wyższych było przepustką do znalezienia interesującej pracy, odchodzą w niepamięć. Aktualną filozofią, która powinni się kierować ludzie związani z biznesem, jest lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie. Studia biznesowe to szansa na zrewidowanie swoich poglądów oraz doskonalenie kompetencji miękkich. Elastyczność, chęć uczenia się oraz otwartość i gotowość na zmianę – to cechy ludzi sukcesu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*