ZDROWIE

Sprawdzone sposoby na ból gardła

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Sprawdzone sposoby na ból gardła

Ból gardła potrafi skutecznie zepsuć humor, osłabia i męczy. Najlepiej reagować już przy pierwszych sygnałach zaczynającej się infekcji i zdusić ją w zarodku.

Apteki oferują setki specyfików mających uśmierzyć ból gardła. Niestety wiele z nich zawiera cukier, który powoduje namnażanie się bakterii i jest szkodliwy dla zębów. Nawet jeśli mamy sprawdzony specyfik na gardłowe dolegliwości, czasem nie po drodze nam do sklepu. Jakie środki dostępne w domu mogą przyjść z pomocą w podbramkowych sytuacjach?

Nawadnianie

Bardzo często, gdy zaczyna nas boleć gardło, nie myślimy o sięganiu po napoje. To duży błąd. Odpowiednie nawodnienie organizmu oraz nawilżanie gardła są bardzo istotne w walce z infekcją. Najlepszym rozwiązaniem jest picie małymi łykami wody w temperaturze pokojowej oraz przestudzonej herbaty ziołowej lub wody z imbirem. Niewskazane są bardzo gorące napoje, lodowate, a także słodkie (w szczególności gazowane) oraz alkohol. Zdania odnośnie herbaty z miodem i cytryną również są podzielone. Czarna herbata ma właściwości wysuszające, a miód może dodatkowo podrażniać i uczulać. Jednak jak komuś nie szkodzi ta metoda, to dlaczego z niej nie korzystać.

Fot. Pixabay

Płukanki

Kolejną metodą, która ma swoich zwolenników i przeciwników, są domowe roztwory do płukania gardła:

  • napar z szałwii – herbatkę szałwiową zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy do wystygnięcia. Jedną saszetkę zalewamy połową szklanki wody. Takim naparem płuczemy gardło kilka razy dziennie;
  • woda z solą – kolejnym sposobem jest płukanie gardła roztworem wody i soli kuchennej. Na połowę szklanki wody dodajemy pół łyżeczki soli. Gardło płuczemy 3–4 razy dziennie;
  • woda z sodą – domowym sposobem na zwalczenie bólu gardła jest także płukanie go mieszaniną wody i sody oczyszczonej. Na szklankę ciepłej wody dodajemy 2 łyżeczki sody. Gardło płuczemy 3–4 razy w ciągu dnia;
  • ziołowe napary – gardło można płukać nie tylko naparem z szałwii, ale także innych ziół. Dobrze nadają się do tego celu rumianek, tymianek i rzepik.

Goździk na gardłowe sprawy

W walce z bólem i drapaniem gardła, chrypką i przeziębieniem pomocne są goździki. Te aromatyczne suszki można stosować na kilka sposobów: dodając do herbaty, robiąc napar do płukania gardła albo jako tabletkę do ssania. Goździki wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Mogą pomóc w zwalczaniu różnych infekcji, a także bólu gardła.

Lniany kleik

Ukojenie w bólu gardła przyniesie także kisiel – jeżeli mamy go w domu, to możemy go wykorzystać. Jedynym problemem może się okazać nadmiar cukru w gotowym produkcie. Jeśli chcemy go uniknąć, możemy przygotować domowy kisiel z mąki ziemniaczanej. Aby nadać mu smaku, wystarczy użyć domowego soku np. z czarnej porzeczki lub malin.

Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ugotowanie kisielu z lnu. Do jego przygotowania będziemy potrzebować: szklankę wody, 2 łyżki stołowe siemienia lnianego i 5 minut na gotowanie. Po tym czasie siemię lniane powinno się rozkleić i powstanie gęsta, glutowata masa. Możemy wzbogacić jej smak dowolnymi dodatkami.

Kisiel działa osłaniająco na błonę śluzową gardła, jest tani, smaczny i bogaty w witaminy (szczególnie ten w lnianej wersji). Jeżeli wzbogacimy go o owoce bogate w witaminę C, otrzymamy leczniczy i smaczny deser.

Syrop z cebuli

Syrop z cebuli to znany od pokoleń wspomagacz odporności. Infekcja zaczynająca się bólem gardła oznacza, że organizm jest osłabiony i warto wesprzeć go naturalnymi bombami witaminowymi. Wśród nich znajduje się właśnie syrop z cebuli. 2–3 cebule siekamy w pióra i wkładamy do słoika, a następnie zasypujemy 5 czubatymi łyżkami cukru lub miodu. Następnie słoik zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na całą noc. Później przechowujemy syrop w lodówce. Zjadamy 2–3 łyżeczki 3 razy dziennie.

Domowy syrop z cebuli możemy dodatkowo wzbogacić o kilka ząbków czosnku, posiekany imbir, cytrynę czy wspomniane wcześniej goździki.

Zdjęcie główne: puhhha/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*