DOM I OGRÓDREMONTZRÓB TO SAM

Remont mieszkania krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Remont mieszkania krok po kroku

Remont mieszkania nie dla każdego jest przyjemnym czasem. Dobrze mieć dokładny projekt, zgodny z naszą wizją, i plan działania, by prace przebiegały sprawnie i bez większych problemów. 

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jak chcemy, by wyglądało nasze mieszkanie, warto skorzystać z internetu i obejrzeć zdjęcia gotowych aranżacji. Musimy także zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Zaoszczędzi nam to nerwowego biegania do sklepu po dodatkowe rzeczy. Dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z pomocy projektanta, który przygotuje nam dokładny koncept i da wskazówki związane z zakupami. To szczególnie ważne, jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie ekipy remontowej.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem remontu mieszkania?

Przy generalnym remoncie mieszkania pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić instalację elektryczną i hydrauliczną. Warto upewnić się, gdzie jest główny zawór wody i czy działa.

Jeśli mieszkanie jest w bloku, naszym obowiązkiem jest zgłoszenie remontu do spółdzielni mieszkaniowej, zwłaszcza gdy planujemy wymianę grzejników. Warto zastanowić się nad dodatkową izolacją termiczną, która zmniejszy kosztu ogrzewania mieszkania. W przypadku mieszkania w bloku dobrym rozwiązaniem będzie również użycie izolacji akustycznej, która wyciszy dźwięki i znacznie poprawi nasze poczucie komfortu. W sklepach dostępne są specjalne panele naklejane na ściany, które działają wygłuszająco, ale również pozwalają na kumulację ciepła w pomieszczeniach. Przy wyburzaniu ścian niezbędne będzie załatwienie kontenera na gruz. Będzie on również potrzebny w momencie, kiedy skuwamy kafelki lub zmieniamy podłogi. Można zamówić go z prywatnej firmy zajmującej się skupem i wywozem gruzu.

Fot. Malte Luk/Pexels

Początek remontu mieszkania

W pierwszej kolejności, by ułatwić nam pracę, wynieśmy wszystkie meble z mieszkania. Przed rozpoczęciem prac sprawdźmy, w jakiej kondycji są ściany i sufit. To niezbędne dla naszego bezpieczeństwa. Jeśli mieszkanie jest stare, to najprawdopodobniej konieczne będzie skucie wszystkich tynków i wykonanie nowych.

Zaznaczmy dokładnie, jak mają przebiegać instalacje hydrauliczne i elektryczne. Stare instalacje z całą pewnością powinny być wymienione przed położeniem nowych tynków. Nie warto zostawiać uszkodzonych instalacji, ponieważ mogą stanowić dla nas poważne zagrożenie, spowodować pożar czy zalanie.

Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie, czy na ścianach nie pojawił się grzyb. W starych mieszkaniach to dość powszechny problem, jeśli nie było odpowiedniego ocieplenia i wentylacji. Konieczne będzie zastosowanie środka grzybobójczego, a jeśli problem jest naprawdę poważny, będziemy musieli skuć ścianę. Grzyb na ścianach jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci. Przed nałożeniem farby na wilgotne ściany, należy wcześniej ostukać je młotkiem. Jeśli odgłos jest głuchy, tynk oddzielił się od podłoża. Wtedy niezbędne będzie jego skucie i położenie nowego tynku. Przedtem należy jednak osuszyć ściany. Pomogą nam w tym specjalne wentylatory, które osuszają ściany, ale również zapobiegają powstawaniu grzyba w przyszłości.

Nowe instalacje hydrauliczne i elektryczne

Zatem, po wyburzeniu odpowiednich ścian, wycinamy otwory na instalacje elektryczną i hydrauliczną. Następnie układamy je zgodnie z projektem, sprawdzamy, czy wszystko dobrze działa i tynkujemy.

Zazwyczaj obie te instalacje wykonywane są w tym samym czasie. Jednak pamiętajmy, że najlepiej zacząć od instalacji hydraulicznej. Rury odprowadzające wodę i nieczystości powinny być położone pod odpowiednim spadkiem. Pamiętajmy, by instalacje hydrauliczna i elektryczna były rozprowadzone z zachowaniem odstępu 60 cm.

Instalacja elektryczna wymaga od nas już większej uwagi. Musimy dokładnie zaplanować, gdzie chcemy oświetlenie, włączniki oraz gniazdka. Przemyślmy to bardzo dokładnie, by potem nie musieć korzystać z przedłużaczy. Planując gniazdka w kuchni, policzmy, ile sprzętów będziemy chcieli podłączyć do prądu oraz uwzględnijmy wysokość, na której mają się znajdować.

Dalsze prace remontowe

Gdy instalacje elektryczne i hydrauliczne są już gotowe, możemy przystąpić do tynkowania ścian i kładzenia gładzi. Po zaschnięciu materiału możemy kłaść płytki i malować ściany. Kiedy ściany będą suche, możemy przystąpić do układania paneli podłogowych lub płytek. Zarówno jedne, jak i drugie wymagają odpowiedniego wyciszenia oraz podkładu. Do paneli podłogowych potrzebne nam będą podkłady wyciszające oraz izolacyjne. Pamiętajmy o położeniu listw maskujących, które znacznie poprawią efekt wizualny naszej podłogi.

Po skończeniu ścian i podłóg nie zostaje nam nic innego jak podłączenie prysznica, wanny, toalety i wstawienie nowych mebli. Tak przygotowane mieszkanie jest już praktycznie gotowe. Wykończenie wnętrza będzie wiązało się z pomalowaniem już otynkowanych i wygładzonych ścian. Przed malowaniem należy zabezpieczyć świeżo położone podłogi, najlepiej za pomocą specjalnej folii.

Fot. Anete Lusina/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*