Buty trekkingowe są podstawowym ekwipunkiem każdego miłośnika gór i wspinaczek. Najczęściej klienci zwracają uwagę na ich wygląd oraz lekkość.
Istnieje jednak więcej parametrów, które wskazują na to, czy dany model butów jest odpowiedni, czy też nadaje się jedynie na spacery po płaskim terenie. Koniecznie przejrzyj listę cech dobrego obuwia, zanim dokonasz zakupu.
Jest to najważniejszy wyznacznik dobrej jakości butów trekkingowych. Podeszwa powinna być stabilna oraz odpowiednio wyprofilowana. W butach trekkingowych jest znacznie mniej elastyczna w porównaniu do lżejszych butów hikingowych, przeznaczonych na mniej skaliste drogi. Dzięki usztywnieniu, buty trekkingowe są bardziej odporne na skalne podłoże. Również ty, podczas wspinaczki w dobrej jakości obuwiu, nie wyczujesz pod stopami ostrych kamieni.
Podeszwa powinna składać się z kilku warstw, dzięki czemu możliwe jest wchodzenie nawet na ostre krawędzie kamieni. Taki rodzaj obuwia ma również możliwość zamontowania raków, które bardzo przydadzą się na oblodzonych stokach lub w przypadku wilgotnego gruntu. W dobrej jakości butach podeszwa ma również ma również gumowy otok, który wystaje z przodu nosków. Jego rola to dodatkowa ochrona palców przed uderzeniem w kamienie i ostre fragmenty skał.
Jeśli przyglądasz się danemu modelowi obuwia, zwróć również uwagę na bieżnik. Powinien być on podgumowany, a także na tyle głęboki, by bez problemu dawał sobie radę nawet na oblodzonej powierzchni. W dolinach czy na łąkach nie znajdziesz zapewne lodu, chyba że lubisz chodzić w takie miejsca jesienią i zimą. Dla fanów wspinaczki wysokogórskiej odpowiedni bieżnik jest bardzo ważny, ponieważ nawet latem na większych wysokościach można znaleźć pozostałości po śniegu.
Oczywiście samo usztywnienie podeszwy za pomocą płytek nylonu nie da ci spodziewanego komfortu. Wiele firm stawia również na wygodę. Do środka wsuwane są wkładki z poliuretanu lub pianka EVA, która dostosowuje się do kształtu stopy. Dzięki temu sztywność podeszwy nie daje o sobie znać, a ty poczujesz się w nich jak w lekkich sneakersach.
Buty trekkingowe warto wybierać ze względu na zastosowane w nich zabezpieczenia przed zwichnięciem i skręceniem kostki. O ile buty sportowe i hikingowe o niskiej cholewce nie muszą mieć takich udogodnień, tak buty trekkingowe warto wybierać pod kątem bezpieczeństwa.
Po bokach są często umieszczone usztywnienia z materiału lub nawet metalowych płytek. Wiele zależy od modelu i jego przeznaczenia. Buty do wspinaczki wysokogórskiej na pewno będą miały więcej zabezpieczeń oraz wyższe sznurowanie, by zapewnić maksymalną sztywność w kostce. Nawet przy bardzo śliskiej nawierzchni możesz spokojnie myśleć o dalszej drodze, a nie wizji skręconej nogi. Również buty trekkingowe dziecięce powinny mieć takie wzmocnienia, ponieważ maluch też jest narażony na kontuzje podczas górskiej wspinaczki.
Wiele osób zapomina, że oprócz zabezpieczeń oraz sztywnej podeszwy, buty trekkingowe powinny być przede wszystkim bardzo wygodne i lekkie. Im cięższe obuwie, tym bardziej odczujesz zmęczenie nóg przy długich wędrówkach. Obecnie stosowane są technologie, pozwalające na wykonywanie podeszw z wielu warstw gumy i pianek. Dzięki temu podeszwa nie jest zbitą masą, która więcej waży niż chroni.
Jeśli twoje górskie wędrówki nie kończą się jedynie na przejściu połowy Doliny Chochołowskiej, to wybierz model lekki i przyjemny w noszeniu. Dzięki temu nie odczujesz mocnych zakwasów po zejściu ze szlaku. Buty trekkingowe męskie będą nieco cięższe, ze względu na swoje rozmiary.
Wiele z modeli butów posiada specjalną membranę chroniącą przed wilgocią. Jest to niezwykle istotne w przypadku zimy, kiedy wilgoć może dostać się do środka wkładki. Oprócz ochrony przez wodą, buty muszą również zapewniać odpowiednią wentylację. Obecnie produkowane są specjalne, oddychające membrany, dzięki czemu ten sam model butów możesz nosić latem, jak i zimą.
Obuwie trekkingowe damskie ma często nieco więcej oddychającej siatki, zamontowanej w części śródstopia, jednak również w butach męskich warto zwrócić uwagę na ten element. Letnie buty trekkingowe muszą zapewniać odpowiednią przepuszczalność powietrza, ale też ochronę przed wilgocią. Lepiej więc wybrać model, który wentylację ma umieszczoną na górze cholewki, a nie po bokach. W ten sposób przypadkowe wejście do potoku czy nagły deszcz nie będzie Ci straszny.
Fot. PNW Production/Pexels