DOM I OGRÓDREMONT

Ocieplenie domu – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ocieplenie domu – o czym pamiętać?

Ocieplanie budynków stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. Ma wiele zalet, jednak jest to kosztowna inwestycja. Należy dobrze ją przemyśleć, żeby była opłacalna i warta wydanych pieniędzy. 

Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie?

Ocieplenie budynku mieszkalnego ma parę korzyści. Jedną z nich jest ta estetyczna. Możesz poprawić starą elewację i dać jej nowe oblicze. To sposób na szybką metamorfozę domu. Dodatkowo ocieplenie wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie. To dobry moment na taką decyzję, ponieważ stale rosną koszty za zużycie prądu i gazu. Z czasem taka inwestycja staje się bardzo opłacalna. 

Jest to również przyjazna opcja dla otoczenia, ponieważ dom staje się energooszczędny. Zmniejszasz dzięki temu obciążenie środowiska naturalnego. Uzyskasz też przytulne ciepło w środku budynku. Poprawi to komfort użytkowania szczególnie w zimie. Ocieplenie jest zdecydowanie plusem, jeśli posiadasz spory dom i dużą rodzinę. Takie rozwiązanie pomaga też w upalne, letnie dni. Przydaje się wtedy termoizolacja dachu, który jest wystawiony na mocne działanie słońca. 

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego 

Pamiętaj też o wyborze materiału, którym ocieplisz swój dom – te najpopularniejsze to wełna mineralna i styropian. Pierwszy z nich ma wysoką elastyczność i łatwo się dopasowuje do innych powierzchni. Dodatkowo bardzo dobrze tłumi różne dźwięki. Wełna mineralna charakteryzuje się też wysoką ognioodpornością i przepuszczalnością pary. Dzieli się na dwa rodzaje: szklaną oraz skalną. Jest to materiał naturalny, co wpływa na jego wyższą cenę. 

Styropian zaś jest bezpieczny oraz łatwy w montażu i obróbce. Ma przystępną cenę i niedużą wagę. Oprócz tego ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jego wybór to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup wełny mineralnej. Trzeba uważać jednak na jakość tego materiału, ponieważ na rynku dostępne są kiepskie wersje styropianu. Minusem jest również to, że jest to produkt chemiczny.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Decydując się na ocieplenie, musisz pamiętać o odpowiednim nakładzie pieniężnym. Taka inwestycja jest zazwyczaj kosztowna, ale niezwykle opłacalna. Patrząc na powyższe korzyści płynące z ocieplenia, warto odkładać na nie oszczędności. Koszty różnią się w zależności od powierzchni domu i użytego materiału. Warto poprosić o wycenę firmę, której zdecydujesz się powierzyć to zadanie. Otrzymasz wtedy najbardziej profesjonalną i konkretną rozpiskę z cenami. 

Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, w Internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które pomogą wyliczyć szacowany koszt. Wystarczy podać powierzchnię elewacji, rodzaj materiału oraz kwotę dla ekipy budowlanej za wykonanie ocieplenia. W ten sposób możesz obliczyć potrzebną liczbę pieniędzy, na przykład za docieplenie ścian lub dachu. To prosta i wygodna metoda. Pamiętaj jednak, że nie jest bardzo dokładna. Średni koszt ocieplenia styropianem znajduje się w granicy 100–120 zł/m2 bez kosztów robocizny. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Jednym z takich błędów jest złe zaplanowanie termoizolacji lub brak projektu. Kolejnym jest zbyt słabe i nieumiejętne zamocowanie instalacji. Aby uniknąć takiego problemu, wybierz doświadczonych specjalistów. Nie sugeruj się bardzo niskimi kosztami, które oferuje firma. Czasami lepiej jest zapłacić nieco więcej, a mieć robotę wykonaną na dobrym poziomie. Poważnym błędem jest też złe dobranie metody do rodzaju budynku oraz nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Te zadania również należy powierzyć odpowiednio wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

Zdj. główne: Lukas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*