Decyzja o rozpoczęciu terapii nie należy do łatwych. Sam proces jest trudny, żmudny i wymaga dużo pracy, dlatego warto się do niego przygotować.
Jednym z elementów przygotowania do pierwszej wizyty u psychologa czy terapeuty jest wcześniejsze określenie celów, z jakimi udajemy się na spotkanie. Terapia na każdego działa inaczej, a tym samym ma przynosić odmienne rezultaty.
Przed rozpoczęciem spotkań warto zastanowić się nad tym, co chcielibyśmy wynieść z procesu leczenia. Ważne jest, aby swoje cele formułować jasno i zrozumiale. Powinny być one także realnie osiągalne, jednak w tej kwestii pomocna może być rozmowa z psychologiem. Specjalista będzie w stanie ocenić, czy oczekiwania, które pacjent ma wobec terapii, są w jego przypadku możliwe do zrealizowania.
Warto pamiętać także, że cele mogą się zmieniać wraz z postępowaniem leczenia, a jej efekty będą widoczne po dłuższym czasie. Kluczowe zatem będzie uzbrojenie się w cierpliwość i zbudowanie zaufania wobec osoby prowadzącej terapię.
Pierwsze spotkanie to moment, w którym psycholog poznaje swojego pacjenta. Musi zatem przeprowadzić wywiad psychologiczny, zapytać nie tylko o aktualny stan zdrowia, ale także jak długo trwa choroba, jakie są najczęstsze objawy, jak wyglądała dotychczasowa historia leczenia i gdzie można doszukiwać się źródła problemu.
Informacji do przekazania jest dużo, dlatego przed pierwszym spotkaniem warto nie tylko przemyśleć wymienione kwestie, ale także spisać je na kartce. Czasem notatki ułatwiają rozmowę, szczególnie w stresującej sytuacji, jaką z pewnością jest rozpoczęcie terapii. Jeśli pacjent posiada dokumenty świadczące o procesie leczenia, zalecenia specjalistów oraz wstępne diagnozy, to warto na pierwsze spotkanie wziąć ze sobą całą kartotekę. Być może terapeuta będzie chciał się z nią zapoznać.
Istotnym aspektem terapii psychologicznej jest wzajemne zaufanie i otwartość w trakcie rozmowy. Zaufanie buduje się wraz z czasem trwania leczenia. Otwartość jest jednak aspektem, nad którym można pracować już od pierwszego spotkania. Warto pamiętać, że to terapeuta jest na tym spotkaniu dla swojego pacjenta, a zatem potrzeby leczonego są najważniejsze. W tym kontekście istotne jest przełamanie strachu przed zadawaniem pytań.
Terapia to długi i wyczerpujący proces, a pomoc lekarza prowadzącego jest nieoceniona. Zadawanie pytań w trakcie każdego spotkania powinno być naturalne dla pacjenta. Ma on prawo pytać zarówno o postępy w leczeniu, perspektywy powrotu do zdrowia, diagnozę czy konkretne aspekty życia omawiane w ramach terapii. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pytań o światopogląd czy swoje prywatne życie, lekarz ma prawo nie udzielić odpowiedzi i należy taką decyzję uszanować. Choć podczas sesji omawiane są bardzo intymne i prywatne tematy, to nie można zapominać, że wciąż jest to sytuacja dość oficjalna.
Zdj. główne: Julia Taubitz/unsplash.com