Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kupno okien do domu to poważna inwestycja. Wybór odpowiedniej stolarki okiennej powinien być przemyślany ze względu na koszt, czy wieloletni okres eksploatacji. Wybór przy tak dużej ilości okien na rynku, może okazać się trudniejszy niż się wydaje. Aby jednak był on prostszy, możesz przeczytać ten poradnik, który wyjaśni wiele istotnych kwestii.
Na samym początku należy określić jakie okna nas interesują. Ze względu na materiał, z jakiego są produkowane, wyróżnić można głównie trzy rodzaje okien.
Obecnie są to najbardziej popularne okna, szczególnie jeżeli chodzi o domy jednorodzinne. Ponadto charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami, a dodatkowo wypadają całkiem korzystnie pod względem ceny, porównując je z oknami drewnianymi, czy aluminiowymi. Okna plastikowe są szczelne, łatwe w utrzymaniu czystości, oraz występują w wielu wersjach. Ich wadą jest to, że po latach mogą ulec odkształceniom, szczególnie pod wpływem słońca.
Jak pewnie się domyślasz, z uwagi na to, że okna te wykonane są z naturalnego materiału, ich cena będzie nieco wyższa. Należy jednak zaznaczyć, że okna tego typu nie wychodzą z mody, a to dlatego, że wiele osób ceni sobie ich klasyczny wygląd i ponadczasową elegancję.
Drewniane okna są odporne i wytrzymałe na warunki atmosferyczne, lecz jedynie przy odpowiedniej konserwacji, której zdecydowanie wymagają. Poza regularnym dbaniem przyjmuje się, że co około 5-10 lat należy poddawać je renowacji. Okna drewniane klejone są warstwami, natomiast zewnętrzne ramy i skrzydła mają profile aluminiowe. Te zaś nie wymagają konserwacji.
Są to najdroższe okna z opisywanych. Charakteryzują się wytrzymałością i stabilnością. Co za tym idzie, można wykonywać z ich udziałem nawet bardzo duże przeszklenia. Dodatkowo są stosunkowo lekkie, co jest dużą zaletą.
Wyróżnić można kilka rodzajów okien, oto przykłady:
Jest to główny parametr, o którym nie sposób nie wspomnieć. Ponadto zdecydowanie poleca się zwracać na niego uwagę podczas zakupu okien. Należy wiedzieć, że im niższa wartość współczynnika, tym lepiej, gdyż wtedy przenikalność ciepła jest mniejsza.
Podczas zakupu okien spotkać się można ze współczynnikiem oznaczanym jako Uw, czyli przenikalnością cieplną okien. Na ten współczynnik składa się m.in. przenikalność ramy okiennej, oznaczana jako Uf, oraz przenikalność szyby, oznaczana jako Ug. Warto mieć na uwadze, że niekiedy wielu producentów stawia ostatni wymieniony parametr jako główny.
Wartość współczynnika przenikania ciepła (Uw), zależy od profili okiennych, a konkretnie od ilości komór. Ponadto pakietu szybowego, czyli ilości szyb i ich grubości, jak też od gazu, jakim została wypełniona przestrzeń pomiędzy szybami, czy zastosowanego rodzaju okuć i uszczelek. Są to elementy, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu okien.
Przyjmuje się, że od 2017 roku, w budynkach nowo wybudowanych, okna muszą charakteryzować się współczynnikiem Uw niższym niż 1,1. W budynkach energooszczędnych ten współczynnik musi być jeszcze niższy. Np. nalepiej jeżeli będzie wynosić 0,9 lub mniej. W domach pasywnych omawiany współczynnik powinien wynosić 0,8 lub mniej.
Wartość ta podawana jest w W/m2K. Oznacza to ilość energii (podanej w watach), która przenika przez metr kwadratowy okna, lecz przy różnicy temperatur 1° Kalwina).
Innymi parametrami, które są jeszcze określane w oknach to:
Ciekawostką może być, że najlepszą termoizolacyjnością charakteryzują się okna trzyszybowe, w których zostało zastosowane szkło niskoemisyjne. Takowe w przestrzeniach szybowych zostały wypełnione gazem szlachetnym, np. argonem.
Obecnie w wielu rodzajach okien stosuje się równie wiele nowoczesnych możliwości, które ograniczają np. włamanie się do domu. Wyróżnić można specjalne okucia, dzięki którym wypchnięcie skrzydła, a kolejno jego wyważenie jest utrudnione. Ponadto stosuje się szyby antywłamaniowe, które charakteryzują się dużą odpornością na zbicie.
Nie można również zapomnieć o klamkach zamykanych na klucze. W takich klamkach stosuje się wkładki, które uniemożliwiają włamanie.
Jeżeli chodzi o wygląd okien, można dostosować je do ogólnego charakteru budynku, a nawet wnętrz. Obecnie w każdym rodzaju okien można skorzystać z szerokiej oferty pod kątem koloru, czy doboru struktury. Można wybierać szerokość ramy, a nawet kolor profili międzyszybowych (są to elementy, które widzimy pomiędzy taflami szkła). Jako ciekawostkę nadmienić trzeba, że w nowoczesnych budynkach chętnie wybierane są węższe profile, o wyraźnie zarysowanych i prostokątnych kształtach.
Jeżeli chodzi o okna PCV wybierać można spośród gładkich oklein, lub przypominających np. strukturę drewna. Wybrany kolor może dotyczyć zarówno strony zewnętrznej, wewnętrznej, jak i środka stolarki. Jeżeli zastanawiasz się jakie okna wybrać, bogatą ofertę możesz sprawdzić tutaj: https://bakarokna.pl/okna/bochnia/.
Odpowiedni montaż jest niezwykle ważny, jeżeli chcemy, aby okna spełniały swoją funkcję, czy zachowały swoje parametry. Wyróżnia się dwa najczęstsze typy montażu, oto one:
Często spotkać się można z określeniem „ciepłego montażu”, jednak przy zastosowaniu „montażu warstwowego”, więc z zastosowaniem taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych. Z uwagi na to, dobrze poprosić osobę, która będzie montować okna do domu, o to, aby sprecyzowała, o jaki dokładnie montaż chodzi.
Jeżeli zaś chcemy jeszcze bardziej zminimalizować mostki termiczne, można zastosować tzw. ciepłe parapety. Jest to nic innego jak podkłady, które stosuje się pod oknami. Wykonywane są z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Inna nazwa to Styrodur. Można także wybrać ciepłe parapety wykonywane ze styropianu EPS, które także w znacznym stopniu zminimalizują utratę ciepła.
Prawidłowe osadzenie okna jest niezwykle ważne, zatem należy dokładnie dopilnować tego procesu. Najlepiej zdać się na umiejętności monterów i zaufać im, że wykonają swoją pracę prawidłowo. Po zakończonym montażu stolarkę okienną można sprawdzić pod kątem prawidłowo wykonanej pracy. Samemu np. możemy sprawdzić, czy monterzy zastosowali kotwy montażowe, lub kliny, odpowiadające za stabilizację okna przed i po zamontowaniu. Warto również sprawdzić uszczelnienie okien dookoła, pod kątem braku pianki montażowej itp.
Zaraz po zakupie, a kolejno po montażu powinniśmy się zainteresować regulacją okien. Bez wykonania tej czynności okna mogą być nieszczelne, mogą ciężko chodzić, co przekształci się w brak możliwości ich uchylenia, lub otworzenia. Większość okien wymaga regulacji nawet do kilku razy w pierwszym roku ich użytkowania. Zależne jest to od wielkości stolarki, ich eksploatacji, jak też od tego jak często dane okna były otwierane. Na funkcjonalność okien wpływ mają również warunki atmosferyczne.
Standardowe okna plastikowe powinny posiadać małe otwory odwadniające. Takowe umieszczone są w górnej i dolnej części ramy. Otwory znajdują się zarówno od strony zewnętrznej, jak i od środka ramy, które dostrzec można po otwarciu okna. Te od strony zewnętrznej często zamaskowane są za pomocą specjalnych zaślepek.
Zadaniem otworów odwadniających jest odprowadzanie ewentualnej wody. Ta przez uszczelki może dostać się w ramy okienne, a konkretnie w dolne części. Dzięki otworom woda spłynie na zewnątrz, co uchroni dom przed wystąpieniem np. wilgoci.
Obecnie zakup okien może wydawać się dość trudny, paradoksalnie, chociażby ze względu na szeroki wybór omawianego asortymentu. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze uwzględnione zostały istotne parametry okien. Ponadto wybór odpowiednich przeszkleń z pewnością doda charakteru wnętrzu, jak i elewacji budynku.