Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Biały i piękny uśmiech jest naszą wizytówką – może nam pomóc w interakcjach społecznych oraz biznesowych, dlatego warto o niego zadbać. Nasze zęby przebarwiają się nie tylko w sposób naturalny, ale także przez barwniki zawarte w jedzeniu i napojach czy nasze nawyki. Na szczęście istnieje przynajmniej kilka metod pozwalających przywrócić zębom biel – przedstawiamy je poniżej.
Zabieg wybielania zębów polega na usunięciu nalotu z powierzchni zębów. Nalot ten powstaje w wyniku gromadzenia się osadów, zwanych płytką nazębną, które mogą przybierać barwę żółtą lub brązową. Przebarwienia zębów mogą wynikać z diety – na przebarwione szkliwo wpływa palenie papierosów, picie kawy, herbaty i czerwonego wina. Mogą także wynikać z nieodpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej, ze stosowania niektórych leków oraz mogą być spowodowane przez naturalny proces starzenia się zębów. Kolor zębów może być również uwarunkowany genetycznie.
Wybór metody wybielania najlepiej skonsultować ze specjalistą. Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania przebarwień zębów należy się upewnić o stanie zdrowia uzębienia. Wybielone mogą być tylko zdrowe zęby.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologa pozwala na uzyskanie efektów już w ciągu jednego dnia. Współczesna stomatologia pozwala na bezpieczne i szybkie rozjaśnianie uzębienia. Do dyspozycji są następujące metody:
Odkamienianie może być pierwszym etapem wybielania zębów lub zabiegiem, który pozwoli na uzyskanie oczekiwanych rezultatów zmiany barwy szkliwa. Scaling polega na usunięciu kamienia nazębnego ultradźwiękowym urządzeniem, które umożliwia redukcję twardych złogów nazębnych. Odkamienianie nie ma szkodliwego wpływu na dziąsła i tkankę zęba.
Piaskowanie nie jest tak skutecznym zabiegiem jak scaling – jest to najczęściej zabieg uzupełniający. Za pomocą piaskarki stomatologicznej usuwa się płytkę nazębną z powierzchni zębów. Z urządzenia wydobywa się strumień wody zawierający drobinki czyszczące i pęcherzyki powietrza, które usuwają płytkę nazębną, a w rezultacie zęby stają bielsze i jaśniejsze.
Laserowe wybielanie zębów przeprowadza stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Do zabiegu wybielania metodą laserową używa się żelu osłaniającego zęby pacjenta i preparatu z nadtlenkiem wodoru. Lampa wykorzystująca laser diodowy lub lampę LED oświetla nadtlenek wodoru, co doprowadza do jego rozpadu (na czas zabiegu zakładane są okulary ochronne). Wnikające w głąb szkliwa i zębinę, cząsteczki nadtlenku wodoru wybielają przebarwienia. Wybielanie zębów lampą Philips Zoom działa bardzo szybko – efekt wybielania jest widoczny już po 2 godzinach od zabiegu.
Przed planowanym zabiegiem zalecane jest wykonanie fluoryzacji zębów i zabiegów usuwających osad nazębny.
Jednakże, ta metoda wybielania ma swoje wady. Przy chemicznym wybielaniu zębów może dojść do uszkodzenia błony śluzowej dziąsła, osłabienia szkliwa, a także pozostałość nadtlenku wodoru w tkance zęba może utrudniać leczenie próchnicy w przyszłości.
Obecnie, aby pozbyć się nieznacznych przebarwień zębów, nie jest już konieczna wizyta u stomatologa. Oto kilka metod wybielania, które można wykorzystać w domu:
Specjalne nakładki wybielające pozwolą osiągnąć zadowalający efekt. Na czym polega wybielanie zębów metodą nakładkową? Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, lekarz tworzy nakładki na podstawie wycisku zębów, który jest pobierany na początku i następnie pokazuje jak korzystać z nakładek. Szyny do wybielania zębów są cienkie i wyprofilowane w taki sposób, aby zmieścić na zębach żel wybielający i zapobiec jego wyciekaniu. Zazwyczaj na nakładki nanosi się preparat wybielający, następnie nakłada się je na zęby i nosi przez kilka godzin dziennie. Ten zabieg należy powtarzać przez 2 tygodnie.
Metoda nakładkowa pozwala na kontrolę efektu wybielania zębów. Ten zabieg można przerwać w każdym momencie – np. jeżeli pojawi się problem z zębami, szczególnie ich nadwrażliwość. Stosowanie metody nakładkowej wymaga od pacjenta dyscypliny i systematyczności.
Możliwe jest połączenie metody laserowej i nakładkowej. Wydłuży to efekt wybielenia, jednakże połączenie tych obu procesów powinno przebiegać pod okiem lekarza specjalisty, gdyż takie wybielanie zębów może niekorzystnie odbić się na stanie naszego uzębienia.
Na rynku jest ogromny wybór past wybielających, których głównym zadaniem jest usunąć przebarwienia szkliwa i przywrócić biel na zębach. Co więcej, pasty te zawierają fluor, który zapobiega pojawieniu się próchnicy. Warto zainwestować w pasty wybielające, które dodatkowo zmniejszają nadwrażliwość zębów.
Paski wybielające także mają za zadanie usunąć przebarwienia ze szkliwa. Efekt stosowania pasków widoczny jest po kilku tygodniach.
Nakładki wybielające nie tylko rozjaśnione szkliwo, ale także remineralizują zęby. Nakładki te są bardzo proste w użyciu, może je stosować kilka razy w tygodniu. Na nakładkę aplikuje się żel wybielający i następnie wkłada się je na łuki zębowe. Produkt ten nosi się przez określony czas i następnie należy wyjąć nakładkę i ją opłukać.
Aby zmienić kolor zębów na bielszy, ważne jest też dbanie o higienę jamy ustnej. Nawyk codziennego szczotkowania zmniejsza szanse na pojawienie się próchnicy i przebarwień. W walce o białe zęby bardzo ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i badania kontrolne.
Olej kokosowy jest postrzegany jako naturalny środek wybielający, który może stanowić bazę dla naturalnej pasty do zębów. Zęby po umyciu olejem kokosowym już po tygodniu stają się jaśniejsze. Wpływa też pozytywnie na całą jamę ustną – pomaga zlikwidować krwawienie z dziąseł, zwalcza przyrost kamienia nazębnego, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Należy pamiętać, że każdą metodę wybielania zębów trzeba przeprowadzać pod kontrolą lekarza, gdyż nieodpowiednie rozjaśnienie zębów może powodować osłabienie szkliwa i prowadzić do nadwrażliwości zębów.
Aby zachować biały kolor uzębienia przez długi czas, należy przestrzegać kilku zasad: należy pamiętać o stosowaniu białej diety i past przeznaczonych do zębów wrażliwych. Przez dwa tygodniu po zabiegu należy zapomnieć o czerwonym winie, sokach owocowych, kawie i herbacie. Koniecznie należy zrezygnować z palenia papierosów. W tym czasie zalecane jest spożywanie niebarwiących produktów (tzw. biała dieta). Unikamy wtedy buraków, jagód, wiśni itp.
Zalecane jest także stosowanie past do zębów wrażliwych – szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu uzębienie może być bardzo czułe na ciepłe i zimne posiłki.
Wybielać można tylko zęby zdrowe, bez ubytków. Do głównych przeciwwskazań wykonania zabiegu należy próchnica zębów, paradontoza, choroby przyzębia, odsłonięte korzenie zębowe, stany zapalne w jamie ustnej, noszenie aparatu ortodontycznego, osłabienie organizmu lub układu odpornościowego i alergia na środki zawarte w żelu wybielającym. Wybielanie zębów nie jest przeprowadzane u kobiet w ciąży lub karmiących piersią i u osób poniżej 18 roku życia.
Najczęstszym działaniem niepożądanym wybielania uzębienia jest pozabiegowa nadwrażliwość zębów. Można ją zniwelować za pomocą dedykowanych preparatów. Zabieg wybielania zębów nadwrażliwych może powodować, iż staną się one jeszcze bardziej wrażliwe.
Scaling i piaskowanie są zabiegami refundowanymi przez NFZ. Osoby ubezpieczone nie muszą za nie płacić. Wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym metodą laserową to koszt około 150 zł za ząb, a wybielanie wszystkich zębów zaczyna się do 700 zł, a kończy na około 2000 złotych. Cena nakładek z żelem wybielającym waha się między 400, a 800 złotych.
Fot.: Materiał prasowy Klienta.