W dobie ciągłej pogoni za rozwojem, karierą i pieniędzmi, coraz częściej zaczyna nam doskwierać zmęczenie i stres, które nie tylko wpływają na ogólne samopoczucie, ale również na zdrowie. Pomysłów na poprawę jakości życia jest naprawdę wiele, jednak z doświadczenia i z obserwacji, najlepszym i najszybszym sposobem na osiągnięcie wewnętrznego spokoju jest medytacja.
Mimo sceptycyzmu, z jakim wielu ludzi podchodzi do ćwiczeń medytacyjnych, to metoda, która przynosi realne efekty, jest prosta i szybka do wykonywania, bo nawet parę minut dziennie jest w stanie zapewnić nam relaks i wpłynąć pozytywnie na jakość snu. Do medytacji niepotrzebne są ani pieniądze, ani specjalne gadżety. Wystarczą chęci, 15 minut wolnego czasu i motywacja, aby skupić się i wejść wewnątrz siebie.
Należy pamiętać, że medytacja to chwila relaksu, to uspokojenie nerwów zszarganych trudem codziennych obowiązków, to akceptacja i zrozumienie. To próba zmiany na lepsze i poprawienie zarówno samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego. To ćwiczenia, które polecane są ludziom w każdym wieku, niezależnie od kondycji i wyćwiczenia ciała.
Przed rozpoczęciem swojej przygody z medytacją należy pamiętać, że to nie jest żadna sztuczka polegająca na „uporaniu się” z natrętnymi myślami, a wręcz przeciwnie. To zabieg pomagający zaakceptować zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, aby się wyciszyć, odstresować i zacząć w końcu żyć w zgodzie z samym sobą. Medytacja coraz częściej służy również jako dobry sposób na rozluźnienie się tuż przed snem. Dedykowana jest osobom, które przez silne, negatywne emocje związane z pracą, czy życiem osobistym, cierpią na problemy z zaśnięciem.
Medytować można wszędzie, bo miejsce i okoliczności nie są istotne. Najważniejsze, aby sprzyjały naszym indywidualnym potrzebom i pozwoliły na skupienie się na sobie i poświęcenie paru minut tylko tym ćwiczeniom. Pozycja ciała ma również drugorzędna znaczenie – powinna być po prostu wygodna, pozwalająca na pełne rozluźnienie, nieważne czy będziemy ćwiczyć, siedząc, czy leżąc. W medytacji słuchamy siebie i swojego ciała, działamy w sposób, który pozwoli nam na relaks i chwilę odpoczynku od codzienności, doprowadzi do jedności i osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Medytacja ma duży wpływ na poprawę jakości życia, dlatego warto zainteresować się regularnymi praktykami.
Techniki relaksacyjne wpływają na wiele sfer naszego życia, a są tak proste do wykonywania i to w zaciszu swojego domu. Mają ogromny wpływ na sen, na jakość odpoczynku, wyrzucając z naszej głowy natrętny strach, myśli, obawy i lęki. Sen ma ogromne znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o zdrowie, ale również kondycję psychiczną, fizyczną, czy osiągnięcia zarówno w pracy, w sporcie, jak i w życiu osobistym. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze starać się wyciągnąć z odpoczynku wszystko, co najlepsze.
Najważniejsze w medytacji jest wyrobienie nawyku świadomego oddychania. Oddech ma ogromny wpływ na nasze ciało, więc ważne jest, aby był on głęboki, wyrównany i spokojny. To nas relaksuje, pomaga osiągnąć wewnętrzny spokój. Kolejną techniką jest wędrówka poprzez myśli, które pojawiają się w głowie samoistnie, bez wymuszania i wpływania na umysł w jakikolwiek sposób. Pozwalamy swojemu umysłowi wybierać myśli, a sami próbujemy się z nimi zmierzyć, zaakceptować, pozbywając się złych emocji, które im towarzyszyły.
Ostatnią techniką wartą zainteresowania jest tzw. skanowanie ciała. Polega ona na skupianiu się na bodźcach fizycznych, które czuje nasze ciało, zauważanie sygnałów, jakie ciało wysyła i uwolnienie całego zgromadzonego w sobie napięcie. Techniki medytacyjne pozwalają na odprężenie i rozluźnienie, co wpływa pozytywnie na sen i regenerację. Nawet 10 minut dziennie poświęconych na medytację pozwoli wyrobić zdrowy nawyk i zauważyć pozytywny wpływ na każdą sferę życia. Warto zacząć już dziś!