SPRZĄTANIE

Kwasek cytrynowy i Ty — jak odkamienić armaturę w domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kwasek cytrynowy i Ty — jak odkamienić armaturę w domu?

Jeśli masz dosyć żółtego osadu, ale nie chcesz zużywać pensji na odkamieniacze do czajnika, do kranu w łazience, kranu w kuchni, kranu w miejscu innym niż kuchnia i łazienka… być może mamy dla ciebie rozwiązanie. Sprawdź, jak użyć kwasku cytrynowego, aby pozbyć się zacieków z kamienia!

Jaki kwasek jest najlepszy?

Nie istnieje marka kwasku, która jest lepsza od innych – jeśli jednak mielibyśmy coś doradzać, sugerujemy, aby zrezygnować z kilkugramowych saszetek na rzecz kilogramowych opakowań i łyżki – jest to bardziej ekonomiczne (opakowanie kilogramowe obecnie kosztuje mniej więcej tyle, ile 100 gramów kwasku pakowanego w indywidualne saszetki), ale i ekologiczne (jedno większe opakowanie i łyżka to wciąż mniej śmieci niż kilkanaście saszetek). Dzięki temu w domu będzie dość kwasku, by poradzić sobie z najbardziej upartym kamieniem, a równocześnie będzie to zmiana, którą pozytywnie odczuje nasz portfel.

Jak odkamieniać kwaskiem cytrynowym?

Kwasek wchodzi w reakcję z osadem z kamienia w niemal każdej postaci, dlatego możliwe jest np. odkamienienie czajnika poprzez zagotowanie w nim wody z kwaskiem i następnie wylanie jej bezpośrednio na zaciek na umywalce (tutaj skuteczność zwiększa też temperatura roztworu). Jednak odkamienianie cytrynową wodą nie jest jedynym sposobem zastosowania kwasku. Poniżej prezentujemy kilka sposobów wykorzystania kryształków do sprzątania!

Pasta cytrynowa

Kryształki kwasu posiadają właściwości higroskopijne, co oznacza, że będą przyciągać otaczającą je wilgoć. Tę właściwość można wykorzystać, wysypując kwasek bezpośrednio na nawilżoną powierzchnię zacieku z kamienia. Kwasek zacznie chłonąć wodę, zmieniając formę do postaci pasty, która pokryje cały kamień. W zależności od uporczywości zacieku warto zostawić taką mieszankę na 5, 10 lub nawet 15 minut, zanim przystąpimy do szorowania – mechaniczne ruchy pomogą usunąć resztki kamienia, których nie rozpuścił kwasek.

Woda cytrynowa

Klasyczna forma używana przede wszystkim do odkamieniania pojemników. Do pełnego czajnika wsypujemy od łyżeczki do czubatej łyżki kwasku, a następnie pozwalamy urządzeniu zagotować wodę. W rezultacie nie tylko usuniemy osad z kamienia znajdujący się na ściankach czajnika, ale także stworzymy roztwór, którym można polewać np. krany, zacieki w muszli klozetowej czy odpływie prysznica. Dlatego nie warto wylewać wody zaraz po odkamienieniu czajnika – lepiej polać nią inne zacieki, aby ułatwić sobie sprzątanie. Taką wodę można też wykorzystać do czyszczenia drobnych elementów np. perlatora czy rączki prysznica, poprzez zanurzenie ich w roztworze na około 10 minut i następnie staranne wypłukanie.

Oczywiście istnieją elementy, których nie da się zdemontować, a polewanie daje zbyt mało czasu, by kwasek usunął całe zabrudzenie. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się…

Cytrynowy okład

Zgodnie z nazwą to sposób, w którym przygotowujemy pastę lub wodę cytrynową, a następnie używamy ich do nasączenia materiału, który owijamy wokół trudnodostępnej powierzchni, na którą dostał się kamień. Po około dziesięciu minutach do pół godziny (jak zawsze – zależy od intensywności zabrudzenia) okład można zdjąć, a powierzchnię wyszorować ostrą stroną gąbki – osad z kamienia powinien zniknąć.

Co ważne, aplikację kwasku można powtarzać. Tak więc jeśli po pierwszych pięciu minutach pod pastą wokół kranu czy na umywalce wciąż pozostaje osad, bez problemu możesz powtórzyć aplikacje z nową porcją kwasku – nie uszkodzisz tym powierzchni umywalki.

Na co zadziała kwasek?

Wbrew pozorom nie tylko na osad z kamienia, chociaż jest on pierwszą rzeczą, o której myślimy, gdy żółty brud pojawia się na armaturze. Kwas cytrynowy jest środkiem o – jak nazwa wskazuje – kwaśnym pH, co oznacza, że jako środek do czyszczenia poradzi sobie z każdym zanieczyszczeniem o odczynie zasadowym, jak np. zacieki z mydła. Co ważne, kwasek nadaje też estetyczny połysk mytym powierzchniom, jest więc zalecany do armatury z metalicznym wykończeniem. To naprawdę przydatny pomocnik w domowych porządkach – daj mu szansę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*