Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Przed Tobą decyzja o zakupie nieruchomości i myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? To jedna z ważniejszych życiowych decyzji i warto poznać związane z nią istotne aspekty. W artykule wyjaśnimy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby korzystnie kupić mieszkanie i kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny na mieszkanie pozwala cieszyć się własnym M zdecydowanie szybciej niż w przypadku odkładania pieniędzy. Z kilku lub kilkunastu lat oszczędzania redukujesz ten czas do tygodnia lub dwóch (oczekiwania na decyzję kredytową). Możesz też wtedy nabyć nieruchomość w aktualnej cenie rynkowej, co jest zwykle korzystniejsze. Dlaczego? Ceny mieszkań i domów nieustannie pną się w górę i choć krótkoterminowo mogą podlegać wahaniom, w długim terminie ich ceny zwykle rosną.
Czy w takim razie zakup nieruchomości za gotówkę jest korzystniejszy od jej kredytowania? Trochę szybszy, ale niekoniecznie lepszy. Jeśli posiadasz znaczne ilości gotówki, rzędu kilkuset tysięcy złotych, możesz je zainwestować na wiele sposobów. Zakup nieruchomości jest zwykle świetną inwestycją długoterminową, ale zamrozi Twoje pieniądze na długie lata. Ponadto, jeśli kupujesz mieszkanie dla siebie, raczej nie będziesz chciał się go szybko pozbywać. Jaka jest alternatywa?
Znaczne środki możesz na przykład bezpiecznie ulokować na lokacie o indywidualnie negocjowanym oprocentowaniu lub część środków przeznaczyć na zakup akcji bądź instrumentów pochodnych (bardziej ryzykowne, ale przynoszące większe zyski). Atrakcyjnie oprocentowany kredyt hipoteczny sfinansuje zakup nieruchomości, a Twój majątek będzie się pomnażał. Najbogatsi ludzie na świecie rzadko inwestują własne środki i zwykle świetnie na tym wychodzą. Warto o tym pamiętać.
Wielkie rodzinne fortuny, wygrana w loterii czy znalezienie walizki wypchanej studolarówkami to jedne z najlepszych form finansowania zakupu nieruchomości, jednak ten scenariusz dotyczy jedynie garstki osób na świecie. Większość z nas zarządza standardowym miesięcznym budżetem i mamy trochę oszczędności. Na szczęście to wystarczy, by przy wsparciu instytucji finansowej mieć własne mieszkanie.
Jeśli regularnie otrzymujesz wypłatę i Twoje miesięczne zobowiązania pozwalają Ci na pokrycie kosztów utrzymania, z dużym prawdopodobieństwem masz zdolność kredytową. To podstawowy warunek, jaki instytucja finansowa stawia przed przyszłym kredytobiorcą i od tego właśnie uzależniona jest możliwa do uzyskania wysokość kredytu hipotecznego. Jeśli w Twoim miesięcznym budżecie zostają jeszcze nadwyżki, dodatkowo korzystnie wpłynie to na maksymalną zdolność.
Aby otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie, musisz też być w stanie wpłacić wkład własny. Sięga on zwykle 10-20% wartości nieruchomości i uiszcza się go jako część ceny mieszkania. Środki na ten cel mogą pochodzić np. z Twoich oszczędności lub z rodzinnego wsparcia.
Kredyt hipoteczny to jeden z najtańszych sposobów pozyskania kapitału. Obowiązkowo musi on zostać spożytkowany na cele związane z zakupem lub rozbudową nieruchomości, ale właśnie dzięki temu wielu z nas może sobie na nią pozwolić. Środki z kredytu hipotecznego pomogą Ci spełnić marzenia o własnym mieszkaniu, zakupie działki, budowie domu czy dostosowaniu nieruchomości do swoich potrzeb.
Kredyt hipoteczny często jest najlepszym (i jednocześnie jedynym możliwym) rozwiązaniem dla osób, które nie chcą przez długie lata płacić za wynajem mieszkania. Koszt raty kredytowej może być zbliżony do czynszu za wynajem, ale każda wpłacona kwota zmniejsza zadłużenie, a finalnie pozwala całkowicie je spłacić.
Podobnie sprawa ma się w przypadku pomieszkiwania w domu rodzinnym i chęci przejścia „na swoje”. Tu motywacją są zwykle nie tyle względy finansowe (wszak mieszkanie u rodziców generuje niższe koszty utrzymania), a te relacyjno-społeczne.
O kredycie hipotecznym warto pomyśleć również wtedy, gdy planujesz założyć rodzinę i potrzebujesz mieć własny dom. Warto dodać, że we dwoje łatwiej jest spłacać raty kredytu, a koszty raty rozkładają się na dwie pensje.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło: https://www.morizon.pl/blog/kredyt-hipoteczny-poradnik-kredytobiorcy/
Zdjęcie: Adobe.Stock