HOBBY

Kije do nordic walking – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kije do nordic walking – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Nordic walking cieszy się niesłabnącą popularnością. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu na zewnątrz. Wystarczą dwa kijki i chęci. No właśnie, kijki. Muszą one spełniać kilka wymogów. Poniżej tłumaczymy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Czym jest nordic walking?

Nordic walking przywędrował do nas z Finlandii. To rodzaj aktywności, który polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. Nordic walking świetnie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając przy tym kręgosłupa i stawów. Dzięki temu, że jest to stosunkowo łagodna forma treningu wydolnościowego, bardzo dobrze wpływa na ciśnienie i poprawia tętno spoczynkowe. Jest to bardzo prosta aktywność, żeby jednak czerpać z niej same korzyści, należy zachować odpowiednią postawę podczas marszu. Trzeba pamiętać między innymi o naprzemienności ruchów rąk i nóg oraz o tym, że kroki podczas nordic walking powinny być długie.

Kije nordic walking – jakiekolwiek wystarczą?

Żeby ta aktywność miała sens, trzeba zaopatrzyć się w wygodne buty oraz specjalne kijki. Panuje powszechne przekonanie, że wystarczą jakiekolwiek kije, nawet takie znalezione w lesie czy parku. Nic bardziej mylnego. Prawidłowo dobrane kije nordic walking pozwolą na odpowiednie zsynchronizowanie pracy rąk i nóg, a także pomogą zachować odpowiednią postawę podczas aktywności. Duża część osób nie widzi także różnicy między kijkami do trekkingu a kijkami, które dedykowane są do nordic walking. Kije trekkingowe mają przy rękojeści pasek, te do nordic walking powinny być wyposażone w rękawiczki. 

Kije nordic walking, jak dobrać?

Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest długość kijków. Te do nordic walking dobiera się bowiem na podobnej zasadzie co narty, czyli odpowiednio do wzrostu osoby, która będzie z nich korzystać. Wyliczenie tego, jak długie powinny być kijki, jest bardzo proste – jeśli jesteś początkującym adeptem nordic walking, swój wzrost pomnóż przez 0,68; osoby zaawansowane powinny wzrost pomnożyć przez 0,72. Ważną informacją jest fakt, że lepiej, aby Twoje kijki były za długie niżeli za krótkie. 

Długość stała czy regulowana? 

Kiedy już wiesz, jakiej długości kijków potrzebujesz, musisz zadecydować, czy wybrać kijki o długości stałej, regulowanej czy kijki trzyczęściowe. Kijki o długości stałej będą najlepsze dla osób, które już trochę o nordic walking wiedzą oraz ich postawa jest poprawna. Te kijki cechują się lekkością, stabilnością i nie wibrują pod wpływem nachodzenia na siebie elementów. Kijki teleskopowe czy wysuwane, czyli o długości, którą można regulować, będą idealne dla początkujących. Mają stabilność podobną do tych z długością stałą i również nie wibrują, dzięki temu, że regulacja przedłużeń jest blisko uchwytu. Sporą wadą ostatniego typu kijków może być to, że składają się z trzech części i mają dwa miejsca regulacji, przez co wibrowanie jest większe. Wadą jest także ich spora waga. Kijki o regulowanej długości mają jednak ogrom plusów, do których należy między innymi to, że jedna para może służyć więcej niż jednej osobie. Każda z osób może dowolnie dopasowywać kijki do swoich preferencji czy terenu, po którym maszeruje. Teleskopowe kijki bardzo łatwo złożyć. To ogromny plus, bo zajmują mało miejsca, dzięki czemu bez problemu można je schować do plecaka czy torby.

Rękojeść

Kije nordic walking zazwyczaj są wyposażone w rękawiczki, a przynajmniej takie powinno się wybierać. Często też posiadają oznaczenia, dla której dłoni są przeznaczone. Szukaj także kijków, których rękojeść jest wykonana z pianki EVA czy materiału korkowego. Będą przyjemniejsze w trzymaniu, a dłonie nie będą się tak pocić. 

Groty 

Na końcu każdego kijka znajduje się grot. Zazwyczaj są to trójkątne lub zaokrąglone części zrobione z metalu. Powyżej grota powinien znajdować się tak zwany talerzyk, dzięki któremu groty mają za zadanie amortyzować kijki – podczas wbijania w ziemię, wbity zostaje tylko grot do wysokości talerzyka. I to właśnie tak zbudowane kije nordic walking należy wybierać. Warto też się zaopatrzyć w gumową nakładkę na groty – przy twardszych powierzchniach, na przykład z tartanu, groty mogą się stępić. 

Zdjęcie główne: Jacek Chabraszewski/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*