Jarmuż to bardzo popularne warzywo. Jest kojarzone z fit maniakami oraz osobami, które bardzo dbają o swoje zdrowie.
Mimo wielu prześmiewczych memów z jarmużem w tle, wielu dietetyków oraz trenerów personalnych gorąco poleca go jako część zdrowej i zbilansowanej diety. Co kryje się w jego zielonych liściach i czemu jest tak zdrowy? Spróbujemy odpowiedzieć na oba te pytania.
Co ciekawe, jarmuż jest odmianą kapusty, ale w przeciwieństwie do niej ma on pomarszczone i długie liście. Można spotkać go w różnych odmianach, chociaż najbardziej popularny jest w formie zielonych liści. Czasem również można spotkać go w odcieniu fioletowozielonym bądź fioletowobrązowym.
Jest odpowiednim dodatkiem do dań na ciepło, ale również wspaniale smakuje w surówce czy smoothie. Podczas wolnego gotowania nie traci swoich prozdrowotnych właściwości, dlatego można również podawać go z leczo lub potrawką warzywną.
Jarmuż jest wspaniałym i naturalnym źródłem błonnika, a także wielu witamin, w tym witaminy C, która działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz wzmacnia układ odpornościowy organizmu.
To również nieocenione źródło soli mineralnych – wapnia, potasu oraz żelaza. Polecany jest szczególnie osobom cierpiącym z powodu anemii. Ma on aż dwukrotnie większą dawkę żelaza w porównaniu z bardziej znanym i lubianym szpinakiem!
Jarmuż to także warzywo, które posiada w sobie sulforafan – silny przeciwutleniacz, działający niszcząco na wolne rodniki. Wpływa on na spowolnienie starzenia się organizmu, w tym skóry, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o gładką i jędrną skórę.
Co ważne sulforafan zawarty w jarmuży może uchronić cię przed rakiem płuc lub jelita grubego. Aby zachować swoje prozdrowotne właściwości, jarmuż gotuj podobnie jak brokuły, przez maksimum 3-4 minuty na parze. Wysoka temperatura niestety zabija ten drogocenny składnik. Jarmuż ma w sobie również cenne indole, które hamują wydzielanie aktywnych estrogenów. Jedząc go możesz więc zapobiegać rozwojowi raka piersi.
Jarmuż to również świetne źródło polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy. Są nimi między innymi beta karoten, zeaksantyna oraz luteina, znana z wielu suplementów wspierających prawidłowe widzenie. Hamują one szkodliwe procesy oksydacyjne i mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych.
Warzywa oraz owoce swój kolor zawdzięczają karotenoidom. Jarmuż swoją barwę z kolei posiada dzięki wysokiej dawce chlorofilu – zielonego barwnika. Ma on działanie przeciwutleniające oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Można więc powiedzieć, że wypłukuje szkodliwe substancje rakotwórcze, dzięki czemu mniej z nich trafia do komórek ludzkiego ciała.
Jarmuż jest idealnym warzywem dla osób zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi: zawarty w nim magnez, wapń oraz potas działa ochronnie na naczynia krwionośne, dzięki czemu układ krwionośny może prawidłowo pracować. Wapń bierze też udział w transporcie krwi do komórek ciała, dlatego jest tak ważny w codziennej diecie. Jarmuż również zapobiega odkładaniu się „złego” cholesterolu „LDL”, dlatego polecany jest szczególnie osobom po przebytym zawale serca.
Jarmuż ma wiele właściwości prozdrowotnych i powinien być nieodłączną częścią zdrowej i zbilansowanej diety.
Przepisy na koktajle z jarmużem oraz inne potrawy znaleźć można na wielu stronach internetowych ze zdrowymi potrawami. Dzięki odpowiedniemu dobraniu składników są lekkie, sycące, ale przede wszystkim smaczne. Sprawdź najlepsze koktajle z jarmużem w roli głównej.
Jabłko pokrój na cząstki, ale go nie obieraj. Banana pokrój na plasterki, a jarmuż rozerwij na małe kawałki. Zblenduj całość na gładką masę, dodając opcjonalnie pół szklanki wody oraz nieco stewii do smaku.
Buraka obierz i ugotuj na parze do momentu, aż stanie się nieco bardzo miękki. Pokrój go na cząstki i dodaj do blendera wraz z jarmużem, sokiem z cytryny oraz wodą. Możesz również dodać stewię do smaku.
Fot. Katharina N./Pixabay