Artykuł sponsorowany
Osoby, które przygotowują się do zdania egzaminu na prawo jazdy, z pewnością świetnie orientują się w rodzajach znaków drogowych. Czy jednak wiedza ta została z Tobą po latach od uzyskania dokumnetów uprawniających Cię do kierowania pojazdami?
Jak z pewnością pamiętasz, znaki drogowe mają kilka podstawowych rodzajów. Są to znaki pionowe, wśród których wyróżnia się: znaki nakazu, zakazu, informacyjne i ostrzegawcze. Do tego dochodzą jeszcze znaki dodatkowe i uzupełniające, znaki kierunku i miejscowości, a także tabliczki do znaków drogowych. Jest też sygnalizacja świetlna, znaki pokazywane przez osobę kierującą ruchem i znaki poziome. W każdej z tych kategorii znajdziesz od kilku do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu oznaczeń, które warto znać. Na szczęście, ważne znaki występują na drodze tak często, że nie sposób o nich zapomnieć, z kolei te mniej popularne często mają intuicyjne grafiki i opisy, które pozwalają na rozpoznanie ich znaczenia. Dla pewności jednak warto od czasu do czasu odświeżyć sobie informacje o znakach drogowych – choćby dla własnego bezpieczeństwa.
Znaki nakazu to te, które najczęściej występują na okrągłej tarczy i niebieskim tle. Tego rodzaju sygnały informują Cię, że masz obowiązek coś zrobić (na przykład skręcić w prawo, jechać z lewej strony znaku) lub że wkraczasz na teren o określonych zasadach ruchu (na przykład na rodno z ruchem okrężnym czy na drogę dla rowerów). Warto pamiętać, że jeżeli zauważysz białe cyfry umieszkone na niebieskim tle okrągłej tarczy, oznaczają one minimalną prędkość, z jaką musisz się poruszać. Mniej popularnym znakiem z tej kategorii jest nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych (biała opona na niebieskim tle) oraz nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi (ikona samochodu i znaku nakazu jazdy w danym kierunku umieszczone razem na białej, prostokątnej tarczy).
Znaki zakazu również znajdują się na okrągłych tarczach (za wyjątkiem znaku STOP umieszczonego na ośmiokącie). Najczęściej przedstawione na nich grafiki są czarne, tło białe, a dookoła tarczy biegnie czerwona obramówka. Wyjątkiem od tej reguły jest wspomniany już znak stop (czerwony, z białą obramówką i białym napisem), zakaz wjazdu (czerwone tło, biała, pozioma kreska na środku) oraz znaki zakazu postoju i zatrzymywania się, które mają granatowe tło. Poza znakiem stopu, od regularnego kształtu koła odbiegają również znaki strefy ograniczonej prędkości i ograniczonego postoju, które znajdują się na kwadratowych tablicach. Znaki zakazu informują o tym, czego nie możesz zrobić w danej sytuacji, na przykład o zakazie poruszania się, postoju, zakazie wjazdu określonych pojazdów na dany teren (autobusów, pojazdów silnikowych czy samochodów ciężarowych), jak również o konieczności ustapienia pierszeństwa i zatrzymania się (znak STOP).
Znaki ostrzegawcze to z kolei te, które zawsze występują na trójkątach (poza znakiem ustąp pierszeństwa, trójkąty obrócone są podstawą do ziemi). Charakterystyczne dla znaków ostrzegawczych jest żółte tło tarczy i czerwona obramówka. Grafiki są natomiast czarne, podobnie jak przy znakach zakazu. Znaki ostrzegawcze informują o trudnościach występujących na drodze i niekiedy wymuszą na kierowcy określone postępowanie (na przykład znak ustąp pierszeństwa ustala kolejności przejazdu na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej). Warto zwracać na nie uwagę, ponieważ często pojawiają się przy drogach w odpowiedzi na zmianę organizacji ruchu, przebudowę danego odcinka, rozpoczęcie robót czy zmianę warunków pogodowych na niekorzystne.
Fot.: Walter Knerr/pixabay.com