KARIERA I FINANSE

Jak zostać taksówkarzem – wymagania i formalności

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zostać taksówkarzem – wymagania i formalności

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kierowca taksówki znajdzie pracę w zawodzie w niemal każdym mieście. Pasażerowie korzystają z usług najczęściej wówczas, kiedy muszą dostać się na lotnisko albo jadą lub wracają z imprezy. Dla wielu osób jest to też wygodniejszy środek transportu, a jeszcze inni nie mają prawa jazdy lub ich własny pojazd uległ awarii. Powodów do poruszania się taksówką oraz klientów chętnie korzystających z usług jest sporo.

Jeśli więc lubisz spędzać czas za kółkiem i samodzielnie decydować o swoich godzinach pracy, a do tego masz prawo jazdy kat. B i lubisz kontakt z innymi ludźmi, ta praca może być odpowiednia właśnie dla ciebie! Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się zostać taksówkarzem? Jakie wymagania należy najpierw spełnić i jak wyposażyć swój pojazd? Sprawdź koniecznie!

Jak zostać taksówkarzem krok po kroku?

Jeżeli myślisz o przewozie indywidualnych pasażerów, pamiętaj, że musisz mieć odpowiednio dostosowaną licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Wydane uprawnienia obejmują różny teren. Przewozy możesz wykonywać na obszarze:

  • gminy,
  • kilku gmin (jeżeli te zawarły odpowiednie porozumienie),
  • miasta.

Przedsiębiorca prowadzący tego rodzaju jednoosobową działalność gospodarczą nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa:

  • na tle wolności seksualnej i obyczajowości,
  • przeciwko bezpieczeństwu komunikacji oraz mieniu,
  • na tle wiarygodności dokumentów,
  • przeciwko środowisku,
  • na tle skarbowym,
  • i za inne przestępstwa, które mają związek z zawodem.

Taksówkarzem nie może być również osoba, która ma wydany zakaz prowadzenia pojazdów i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Nie można mieć również przeciwwskazań psychologicznych oraz innego rodzaju przeszkód zdrowotnych.

Kierowcy taxi powinni mieć tytuł prawny do dysponowania samochodem, który będzie służył do przewozu pasażerów i przewozu bagażu podręcznego pasażerów. Muszą więc być właścicielami tychże pojazdów, współwłaścicielami lub leasingobiorcami. Niezbędne są też prawo jazdy kat. B, a często również posiadanie zaświadczenia o dobrej reputacji.

Przejazdy w zakresie transportu drogowego taksówką – jak uzyskać licencję taxi?

Jeżeli chcesz dostać licencję taksówkarza, musisz spełniać wszystkie powyższe warunki. Jak jednak wygląda staranie się o licencję z punktu formalnego? W pierwszym kroku złóż wniosek.

Można go złożyć zarówno w formie pisemnej np. podczas wizyty w urzędzie gminy, listownie, jak i w postaci dokumentu elektronicznego (na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy). Jeżeli zdecydujesz się na wniosek elektroniczny, wszystkie załączniki również powinieneś przesłać w formie elektronicznej. Jeśli skorzystasz z wniosku zamieszczonego na portalu Biznes.gov.pl, nie musisz dołączać osobnych oświadczeń, ponieważ ich wzory znajdziesz już na stronie.

kierowca i pasażer
Fot.: Ron Lach/pexels.com

Wraz z wnioskiem o wydanie licencji należy złożyć także:

  • oświadczenie o niekaralności,
  • wykaz pojazdów samochodowych podlegających licencji,
  • dokument potwierdzający prawo dysponowania pojazdem,
  • kopię zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu,
  • kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z decyzją o dopuszczeniu go do ruchu,
  • dowód wniesienia opłaty za licencję,
  • ewentualne pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych wraz z dowodem opłaty skarbowej za jego udzielenie.

We wniosku należy podać okres ważności licencji. Pamiętaj jednak, że im licencja taxi wydana na dłuższy okres, tym większe będą opłaty za jej uzyskanie. Dodatkowo należy wnieść niewielką opłatę za wpis. Należności trzeba uiścić na konto urzędu miasta lub gminy. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi od kilku dni do miesiąca. Więcej informacji i szczegółowy wykaz opłat znajduje się m.in. w Rozporządzeniach Ministra Infrastruktury.

Oznakowanie i wyposażenie taksówki – o czym musisz wiedzieć?

Samochód kierowcy klasycznej taksówki musi spełniać wymagania odnośnie do wyposażenia oraz oznakowania.

Pamiętaj, że twoja taksówka może być przeznaczona do przewozu maksymalnie dziewięciu osób wraz z kierowcą. Taki samochód musi posiadać też bagażnik na bagaże podręczne klientów. Taxi powinno być zaopatrzone w apteczkę, koło zapasowe i zestaw naprawczy, a także aktualny przegląd wydany na stacji kontroli pojazdów.

Kierowcy mogą realizować przejazdy również za pośrednictwem aplikacji. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zobowiązała jednak użytkowników aplikacji takich jak Free Now, Uber czy Bolt do posiadania licencji oraz odpowiedniego oznakowania pojazdów.

Co jeszcze trzeba mieć w swojej taksówce? Jeśli chcesz zwiększyć zakres swoich możliwości i swobodnie wybierać korporacje, dla których będziesz pracować, to bardzo ważnym i niezastąpionym elementem twojego pojazdu będzie też taksometr elektroniczny (z ważnym dowodem legalizacji) i kasa fiskalna taxi.

W jaki sposób oznakować samochód?

W zależności od miasta, w którym chcesz podjąć pracę, wzory oznakowania mogą się nieco różnić, ponieważ o oznakowaniu decyduje uchwała, która obowiązuje na danym obszarze. Obowiązkowym wyposażeniem każdej taksówki jest natomiast lampa taxi umieszczona na dachu pojazdu, widoczna z 50 metrów, o barwie białej lub żółtej z obustronnym, czarnym napisem Taxi.

Poza tym taksówki oznakowane są:

  • numerem bocznym i herbem,
  • tabliczką z informacjami o cenach (w przypadku, gdy posiadamy taksometr. Nie wszystkie urzędy zniosły też obowiązek posiadania cennika),
  • identyfikatorem taksówkarza (obowiązuje m.in. w Warszawie i w Gdańsku),
  • tabliczką informacyjną opatrzoną hologramem z numerem rejestracyjnym pojazdu (obowiązuje m.in. w Łodzi i w Warszawie).

Wyposażeniem taksówki oraz profesjonalnym oklejaniem pojazdu zajmują się specjaliści z CB Electronics.

Kierowca taksówki – czym powinien się cechować?

Każdy taksówkarz powinien cechować się otwartością i komunikatywnością. Należy być również odważnym i wytrzymałym, ponieważ praca ta często wiąże się z transportem ludzi również w nocy, w święta czy w weekendy. Bardzo ważna jest także znajomość topografii miasta oraz przepisów prawa miejscowego, prawa przewozowego i ustawy o ruchu drogowym. Pracując w dużym mieście, trzeba znać też języki obce, a przynajmniej język angielski.

Od 2020 roku nie musimy już myśleć o ukończeniu szkolenia oraz o egzaminach obejmujących przepisy prawa miejscowego i topografię miasta. Pamiętajmy jednak, aby interesować się zmianami, jakie następują w mieście, np. zamknięte drogi, budowy, różnego rodzaju wydarzenia kulturalne itp. Dzięki temu unikniemy korków i znacznie sprawniej będziemy poruszać się po danym obszarze.

Naruszenie przepisów – jakie grożą kary?

Jeśli twoja licencja obejmuje obszar miasta, przewóz może być wykonywany tylko na tym terenie. Podobnie jest w przypadku, gdy uprawnienia obejmują np. gminę lub kilka gmin.

pasażer wsiadający do taksówki
Fot.: Tim Samuel/pexels.com

Dopuszczalne jest jednak:

  • Zawiezienie pasażera z miejsca, które obejmuje twoja licencja, na inny teren. Wracając, nie możesz przewozić nowych pasażerów. Można tylko wykonać kurs powrotny na obszar, który obejmuje licencja. Dla przykładu, jeżeli klient zamówił przewóz z Wyszkowa, którego nie obejmują twoje uprawniania, do Legionowa, gdzie twoja licencja obowiązuje – możesz wykonać taki kurs.
  • Przewiezienie pasażera z terenu, na którym nie masz licencji, w miejsce, w którym twoja licencja obowiązuje.

Są to jednak drobne wyjątki, ponieważ licencje taxi wydaje się na określony obszar, na którym kierowca pełni swoje obowiązki. Co ważne, możesz wykonywać przewozy taksówką na terenie kilku gmin, jeśli te zawarły obustronne porozumienie, a ty masz w swojej licencji wpisane obie gminy.

Jeżeli posiadasz licencję wydaną na terenie Polski, nie możesz świadczyć usług z zakresu transportu drogowego zagranicznego.

Naruszenie przepisów licencyjnych może wiązać się ze sporymi karami, sięgającymi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sankcjom podlegają również nieprawidłowe lub niewystarczające wyposażenia i oznakowania taksówek oraz wykonywanie przewozu pojazdem niewpisanym do licencji. Jeżeli zmieniasz samochód, pamiętaj o złożeniu wniosku o zmianę licencji.

Jak zostać taksówkarzem – podsumowanie

  • Będąc taksówkarzem, musisz cechować się otwartością i komunikatywnością. Pamiętaj, że zawód ten wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi.
  • Aby zostać taksówkarzem, należy posiadać prawo jazdy kategorii B oraz odpowiednią licencję i prawidłowo oznakowany pojazd.
  • Uzyskanie licencji na wykonywanie transportu drogowego jest możliwe po spełnieniu kilku ważnych warunków. Potrzebne będzie więc m.in. zaświadczenie o niekaralności oraz o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
  • Popularną formą pracy w tym zawodzie jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Możesz też pracować na aplikacjach typu Free Now, np. za pośrednictwem partnerów flotowych tychże firm (wtedy nie musisz prowadzić pełnej księgowości).
  • Dzięki licencji taxi możesz przewozić pasażerów na terenie, na którym masz do tego uprawnienia. Pamiętaj jednak, że jeżeli wykonujesz przewozy taksówką niezgodnie z prawem, podlegasz wysokim karom pieniężnym.

Nie zapomnij, aby prawidłowo oznakować swój pojazd. Zaopatrz go też m.in. w lampę taxi, kasę fiskalną i taksometr elektroniczny. Wyposażeniem pojazdu i profesjonalnym oklejaniem mogą zająć się np. specjaliści z CB Electronics.

Zdjęcie główne: Birgit/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*