ZRÓB TO SAM

Jak przygotować paczkę do wysyłki? Oto kilka zasad!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować paczkę do wysyłki? Oto kilka zasad!

Pakowanie przesyłek może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie kiedy przedmiot jest sporych gabarytów lub posiada nieregularne kształty.  Aby paczka dotarła bezpiecznie do adresata warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak odpowiednio zapakować paczkę do wysyłki kurierem? Podpowiadamy!

W co zapakować przesyłkę?

Przed wysyłką jakiejkolwiek paczki warto sprawdzić, czy masz w domu rzeczy, które mogą okazać się niezbędne do jej zapakowania. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości tekturowe pudełko lub karton. Zwróć uwagę na to, że przy ciężkich i dużych przedmiotach opakowanie powinno być jak najbardziej wytrzymałe i dopasowane do rodzaju przedmiotu. Najlepiej, aby miało kształt prostopadłościanu. Jeżeli chcesz wykorzystać jakieś opakowania po dawnych przesyłkach nie zapominaj usunąć z nich wcześniejszych oznakowań itp. W całym tym procesie przydatne na pewno okażą się również dodatkowe akcesoria, jak  szeroka taśma samoprzylepna, folia stretch i bąbelkowa, ale także różne stare gazety, tektura, wszelkie piankowe lub papierowe wypełniacze do paczek i nożyczki.

Pakowanie przesyłkiod czego zacząć?

W przypadku, jeżeli karton jest za duży warto wypełnić wolną przestrzeń właśnie specjalnymi wypełniaczami lub gazetami, aby zapewnić stabilność i ochronę przedmiotu w czasie transportu. Pomocne mogą okazać się zabezpieczenia styropianowe, worki powietrzne lub zwykła folia bąbelkowa. Paczki mogą być narażone w trakcie podróży na różne wstrząsy, dlatego w sytuacji, gdy wysyłasz kilka przedmiotów w jednym opakowaniu musisz pamiętać o tym, aby każdy z nich był spakowany osobno. Delikatne przedmioty warto dodatkowo oddzielić od siebie za pomocą papieru, tektury lub pianki. Trzeba również zadbać o to, aby nie przylegały bezpośrednio do ścian pudełka – tu także w celu ich zabezpieczenia można wykorzystać wszystkie te materiały. Produkty nie powinny przemieszczać się wewnątrz, w przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia.

Kiedy paczka jest już gotowa należy szczelnie zamknąć opakowanie. Najlepiej zrobić to przy użyciu wytrzymałej taśmy klejącej o szerokości min. 48 mm i przymocować ją do wszystkich ścian kartonu, nie tylko w miejscu jego zamknięcia. Dla lepszej ochrony można dodatkowo owinąć paczkę folią. Musisz pamiętać o tym, że odpowiednie pakowanie jest niezwykle ważne. W przypadku źle zapakowanej paczki kurier ma prawo odmówić jej przyjęcia, jeżeli stwierdzi, że ryzyko jej uszkodzenia podczas przewozu jest wysokie.

Sendit.pl – Jak wysłać paczkę kurierem? Instrukcja pakowania

Nie zapomnij o właściwym oznakowaniu paczki!

Jeżeli przebrnąłeś przez proces pakowania przesyłki kolejnym krokiem jest jej odpowiednie oznaczenie. Na paczce w widocznym miejscu należy przykleić etykietę z numerem przesyłki. Jest ona kluczowa, aby cały proces dostarczenia przesyłki przebiegał sprawnie. W razie jakichś problemów ułatwi również jej identyfikację. Przed naklejeniem etykiety warto sprawdzić wcześniej jakość wydruku, czy na pewno wszystkie jej elementy są czytelne. Etykieta powinna być gładko i równo przyklejona na ścianie pudełka.  

Na paczce możesz umieścić również własne oznakowania, np. pieczęć firmową, logo firmy itp., jednak trzeba uważać, aby nie utrudniały odczytania etykiety. W przypadku, gdy przesyłasz wartościowe i delikatne przedmioty warto dodatkowo w widocznym miejscu umieścić naklejki informacyjne z komunikatami typu: „ostrożnie” „uwaga, szkło” itd., co będzie również dodatkową wskazówką dla kuriera.

Pamiętaj o ubezpieczeniu przesyłki!

Jeżeli zależy ci na lepszej ochronie swojej paczki możesz skorzystać z usług dodatkowych oferowanych przez firmy. W przypadku, gdy chcesz wysłać cenną przesyłkę warto pomyśleć o jej dodatkowym ubezpieczeniu od zniszczenia lub zagubienia. Taką usługę znajdziesz w ofercie różnych firm kurierskich. Jej koszt będzie zależny od zadeklarowanej wartości paczki. Tego typu ubezpieczenie jest niezwykle przydatne i w sytuacji np. uszkodzenia lub utraty przesyłki daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*