SPRZĄTANIEUMIEJĘTNOŚCI

Jak wyczyścić przypalony garnek? Najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyczyścić przypalony garnek? Najlepsze sposoby

Przypalony garnek może doprowadzić nas do szewskiej pasji, zwłaszcza jeśli dopiero co go kupiliśmy. Na szczęście istnieją sposoby na jego wyczyszczenie. Zanim wyrzucisz przypalone naczynie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czym wyczyścić przypalony garnek?

Kiedy tylko zauważysz, że garnek się przypala, natychmiast zdejmij go z ognia i zalej zimną wodą, by przypalenie zmiękło. Na jego dnie może pozostać czarny ślad, który trudno będzie doczyścić wyłącznie za pomocą płynu do mycia naczyń. Możesz użyć innych, mniej popularnych środków, które idealnie poradzą sobie ze spalenizną.

Soda oczyszczona

Ten popularny kuchenny produkt może być używany nie tylko zamiast proszku do pieczenia. Jest również idealny do czyszczenia przypalonych powierzchni. To świetny sposób na to, jak wyczyścić przypalony garnek, jeśli zabrudzenie jest bardzo duże. Do dwóch litrów ciepłej wody dodaj saszetkę sody oczyszczonej, a następnie zalej nią przypalony garnek.

Następnie odczekaj około kilku godzin i zeskrob delikatnie przypalenie z powierzchni garnka. To idealny sposób na czyszczenie garnka ze stali nierdzewnej. Mocne szorowanie mogłoby zniszczyć garnek ze stali nierdzewnej. Z kolei dzięki długiemu namaczaniu w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną spalenizna sama zacznie odchodzić od powierzchni naczynia. 

Fot. One Shot/Pexels

Proszek do pieczenia

Jeśli akurat w naszej kuchni nie ma sody oczyszczonej, można użyć proszku do pieczenia. Jest on bardzo dobry na przypalenia znajdujące się od wewnętrznej strony garnka. Do środka wlej wodę i zagotuj ją, dodając dwie saszetki proszku do pieczenia. Po zagotowaniu wody odstaw naczynie na całą noc. Rano wyczyść garnek za pomocą ciepłej wody z płynem do naczyń.

Ocet

Bardzo popularny jest również ocet, którym zapewne dość często czyścisz lodówkę. Jest on odpowiedni również na przypalenia. W tym wypadku również należy zagotować wodę w garnku, a następnie zalać go octem. Niestety zagotowany z wodą ocet nie będzie pachniał zbyt dobrze. Dla złagodzenia tego zapachu możesz włączyć wentylator, a do garnka wrzucić skórkę od cytryny. 

Tabletki do zmywarki

Jeśli nie masz w domu ani sody oczyszczonej, ani proszku do pieczenia, a przypalenie garnka jest świeże, koniecznie użyj tabletki do zmywarki. Kapsułki też mogą pomóc, jednak tabletka będzie wytwarzać znacznie mniej piany, a w swoim składzie posiada sodę oczyszczoną. 

Do garnka wlej wrzącą wodę i dodaj kapsułkę co zmywarki. Ponieważ ta szybko zaczyna się rozpuszczać i wytwarzać pianę, pamiętaj by napełnić garnek tylko do ¼ jego objętości. Po odczekaniu godziny, wylej wodę z rozpuszczoną kostką do zmywarki i umyj garnek jak zawsze.

Jak umyć przypalony garnek?

Przypalony garnek najpierw należy wymoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, kostki do zmywarki lub soli. Kiedy spalenizna zacznie schodzić z powierzchni garnka, trzeba wylać ją wraz z wodą i umyć garnek za pomocą specjalnej szczotki lub myjki.

Do garnków ze stali nierdzewnej staraj się używać miękkich gąbek, ponieważ każda próba skrobania ich powierzchni zakończy się ich porysowaniem. Takie naczynia warto nieco dłużej moczyć w gorącej wodzie z sodą lub octem, by przypalenizna sama zaczęła schodzić.

Skrobaka można używać do garnków bardziej odpornych na zarysowania oraz blach do pieczenia, które nie są pokryte żadną emalią lub teflonem. Do przypalonych naczyń warto używać skoncentrowanych płynów dobrej jakości, które dobrze rozpuszczają brud.

Zdjęcie główne: Castorly Stock/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*