PSYCHOLOGIAROZWÓJ

Jak wprowadzić nawyk systematycznego czytania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wprowadzić nawyk systematycznego czytania?

Niektórzy nie rozstają się z książką od dzieciństwa. Inni nie posiedli takiego nawyku albo porzucili go z powodu natłoku zajęć. Jak przywrócić ten nawyk lub zacząć czytać? Przeczytaj w naszym materiale!

Zacznij czytać małymi porcjami

Wielu ludzi od razu stawia sobie zbyt wysokie wymagania, planując przeczytać 100 książek rocznie lub biorąc na warsztat trudne lektury. W efekcie znowu przestają czytać, dlatego że to zajęcie jest dla nich zbyt trudne i nieprzyjemne. Wyczuj, ile czasu czujesz się komfortowo z książką w ręku i tego się trzymaj. Jaki sens męczyć się z nią godzinę, jeśli już po 20 minutach jesteś myślami gdzie indziej?

Wygospodaruj czas na lekturę

To szczególnie istotne na etapie kształtowania się nawyku. Samo postanowienie, że danego dnia „trochę poczytasz” nie wystarcza. Istnieje wtedy duże ryzyko, że w ogóle nie otworzysz książki. Przeznacz sobie na przykład 15 minut na lekturę po śniadaniu albo 30 minut przed snem i zobaczysz, że już za tydzień automatycznie sięgniesz po książkę o wyznaczonej porze.

Stwórz swoją książkową listę marzeń

Zaintrygowała Cię jakaś książka w czasie oglądania programu telewizyjnego? A może pojawiła się ciekawa reklama w sieciach społecznościowych? Zauważyłeś(aś), że jeden i ten sam tytuł przewija się w różnych recenzjach i rankingach najlepszych książek? Zapisuj sobie tytuły i autorów, stwarzając swoją książkową wish listę.

Przeczytaj najpierw streszczenie książki

Przeglądaj swoją listę życzeń i szukaj streszczeń wybranych książek. Jeśli zainteresowała Cię jakaś powieść non-fiction, przeczytaj najpierw jej krótki opis, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeśli streszczenie Cię przekonało, śmiało idź do księgarni po pełną wersję.

Przerwij książkę bez żalu, jeśli nie spełnia Twoich oczekiwań

Życie jest zbyt krótkie, aby je marnować na nudne książki. Bywa też tak, że nie mamy na jakąś książkę nastroju. Jeśli jest wartościowa, wróć do niej za jakiś czas.

Zaplanuj kolejność lektur

Dobry plan to połowa sukcesu. Czytanie nie stanowi wyjątku. Stosik książek na stole lub lista tytułów w książce elektronicznej budzi „apetyt” na czytanie. Kup kilka książek ze swojej wish listy i zastanów się, w jakiej kolejności będziesz je czytać. Wyobraź sobie przyjemność, jaką będziesz czerpać z procesu czytania. Przedsmak bywa czasem przyjemniejszy od samego czytania.

Pozwól sobie na eksperymenty

Nie masz czasu, żeby spokojnie posiedzieć z książką w fotelu? Wypróbuj format audio. Jego plusem jest to, że możesz równolegle słuchać i robić coś innego: prasować, gotować czy jechać samochodem. Szybkie tempo życia sprawia, że ludzie w obecnych czasach częściej słuchają niż czytają.

Stawiaj sobie cele

Stawiaj sobie nieduże cele, żeby Twój entuzjazm do czytania szybko nie wygasł: „Czytać 30 minut dziennie”, „Przeczytać 2 książki w miesiącu”… A potem przejdź do celów długoterminowych, pamiętając, żeby były możliwe do urzeczywistnienia. Jeśli cele nie zostały osiągnięte, nie rozpaczaj. Przeczytanie książki o tydzień czy miesiąc później nie jest znów takim wielkim przestępstwem.

Czerp przyjemność z czytania

Tworząc nawyk, który ma Ci towarzyszyć przez całe życie, musisz zadbać o to, żeby dostarczał Ci przyjemności. Można to osiągnąć na wiele sposobów. Stwórz przyjemny kącik do czytania i potraktuj tę czynność jako hobby, a nie powinność. Nie zmuszaj się do czytania, wybieraj tylko te książki, które Cię naprawdę ciekawią.

Zdj. główne: Matias North/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*