Gotowanie jajek wydaje się dziecinnie proste. Niestety nie każdy potrafi w odpowiedni sposób je przygotować, by były smaczne i zdrowe. Jeśli nie wiesz, jak ugotować jajka, ten poradnik jest specjalnie dla Ciebie!
Gotowanie jajka na miękko wcale nie jest takie proste. Wiele osób popełnia przy tym kilka błędów. Jednym z nich jest liczenie czasu gotowania jajka od jego włożenia do wody. Aby zrobić idealne jajko na miękko, ze ściętym białkiem, ale płynnym żółtkiem, należy włożyć jajko do zimnej wody i gotować je przez określony czas. Czas gotowania koniecznie licz od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć w garnku.
Długość gotowania jest zależna od wielkości jajka. Jajka S, czyli najmniejsze, gotuje się przez 3–3,5 minuty. Standardowe jajka M gotuj przez 4 minuty, a duże – L – przez 5–5,5 minuty. Staraj się gotować jajka w niezbyt dużej ilości wody – najlepiej, aby tylko nieco je przykrywała.
Zaraz po ugotowaniu jajek szybko zalej je zimną wodą. Odczekaj kilka minut, a następnie wyjmij i podawaj w kieliszkach do jajek. Jajko na miękko może być świetnym dodatkiem do kanapki lub zwieńczeniem tostu.
Jajka na twardo gotuje się prawie identycznie, jak jajka na miękko. Różny jest jednak czas gotowania jajek na twardo – te powinny gotować się przez 8 minut od czasu zawrzenia wody.
Na początku włóż umyte jajka do zimnej wody, a kiedy zawrze, odlicz 8 minut. Następnie wylej gorącą i zalej jajka zimną wodą. Będzie Ci je łatwiej obierać ze skorupek. Jajka na twardo łatwo przegotować. Takie jajko poznasz po ciemnej obwódce wokół żółtka. Tak również wyglądają jajka zbyt długo przechowywane w lodówce lub po prostu stare.
Jajko w koszulce to „wyższa szkoła jazdy”. Niestety nie każdy umie je przyrządzić, jednak mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci w ich przygotowaniu. Świeże jajko wbij do miski i zagotuj wodę z niewielką ilością octu. Kiedy woda lekko zawrze, zmniejsz pod nią ogień i zrób wir za pomocą łyżki. Wlej ostrożnie jajko w środek wiru i gotuj je pod przykryciem przez około 2 minuty. Po tym czasie wyłów jajko łyżką cedzakową.
Prawidłowo wykonane jajko w koszulce ma ścięte białko z wierzchu, ale płynny środek. Wspaniale smakuje na toście lub jako dodatek do makaronu.
Gotowane jajka są znacznie zdrowsze od tych smażonych. Wszystkie składniki mineralne, w tym żelazo, są zachowane w jego środku. Skorupka jajka chroni je przed degradacją pod wpływem wysokiej temperatury. Jedząc jajecznicę, dostarczasz swojemu organizmowi enzymy oraz białko, jednak większość drogocennych składników ginie pod wpływem temperatury.
Wbrew niegdysiejszym opiniom dietetyków jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu. Co ciekawe – są sycące i mogą pomagać osobom otyłym i zmagającym się z cukrzycą!
Samo przygotowywanie jajek to nie wszystko. Warto wiedzieć jaki rodzaj pasuje do danej potrawy. Żurek wspaniale komponuje się z jajkiem sadzonym, ale w tradycyjnej wersji podawaj go z jajkami na twardo.
Jajko na miękko z kolei sprawdzi się jako osobny dodatek do śniadania, np. wielkanocnego. Podawaj je ze świeżym pieczywem, w kieliszku. Warto dodać nożyk do odcięcia góry i łyżeczkę. Jajko w koszulce jest idealnym dodatkiem do tostów.
Zdjęcie główne: Ivan Samkov/pexels.com