Wyspa kuchenna stanowi centrum, wokół którego toczy się całe życie w kuchni. To miejsce, które może służyć zarówno do przyrządzania, jak i spożywania posiłków w gronie rodziny. I to nie wszystkie plusy posiadania w kuchni nowoczesnej wyspy.
Stół obiadowy i oddzielna wyspa kuchenna bywa rzeczą trudną do pogodzenia nawet w przestronnych pomieszczeniach. Ale nie oznacza to wcale, że musisz wybierać pomiędzy wyspą a stołem – lepiej je połączyć, stawiając w kuchni kompaktowy mebel, który będzie pełnić funkcję blatu roboczego oraz stołu jadalnego. Wyspa kuchenna połączona ze stołem świetnie sprawdzi się w małej kuchni, w której liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.
Wyspa kuchenna z wysuwanym stołem obiadowym to kolejne rozwiązanie, które sprawdzi się w bardzo małej kuchni. Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić przestrzeń – po skończonym posiłku stół możesz z łatwością wsunąć pod blat wyspy i tym samym uwolnić przestrzeń kuchenną.
Aranżując wnętrze, pamiętaj o zachowaniu właściwej odległości pomiędzy wyspą a zabudową kuchenną. Wyspa kuchenna wolnostojąca powinna być odsunięta o co najmniej metr od zabudowy. Jeśli obawiasz się, że będzie obciążać pomieszczenie i zagracać przestrzeń, zastanów się nad modelem o okrągłych formach. Okrągła wyspa kuchenna jest dużo bardziej kompaktowa od prostokątnej czy kwadratowej.
Wyspa w formie barku to doskonałe rozwiązanie w kawalerkach czy kuchniach połączonych z salonem. Tak zaaranżowana wyspa zastąpi ciężki stół obiadowy w przypadku mniejszych metrażowo pomieszczeń i wyraźnie podzieli przestrzeń w przypadku kuchni otwartej na salon.
Jednym z rozwiązań jest też stworzenie wyspy przy ścianie. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem w małej, wąskiej kuchni jest umieszczenie niewielkiego blatu pomiędzy zabudową z obu stron. Można też zagospodarować parapet. Przedłużenie go w stronę wnętrza stwarza dodatkowe miejsce na przygotowanie czy zjedzenie posiłku.
Jeszcze jednym praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest aranżacja półwyspy. Może występować nie tylko w charakterze centralnego elementu kuchni, ale być jedynym meblem z wmontowaną płytą grzejną, zlewozmywakiem, sprzętami AGD i stołem obiadowym. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz idealny trójkąt roboczy, który zapewnia maksymalny komfort podczas wykonywania zadań kuchennych i pozwala na swobodne przemieszczanie się po kuchni.
Możesz też pokusić się o wielozadaniową wyspę kuchenną z blatem roboczym, barkiem, wbudowanym zlewozmywakiem i otwartymi półkami pozwalającymi na praktyczną aranżację. Taki mebel jest stylowy, nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym nosi dekoracyjny charakter: półki zawsze można przerobić na witryny, w których będziesz przechowywać książki czy naczynia.
Wyspa kuchenna może nie tylko pełnić funkcję stołu jadalnego czy blatu roboczego, ale też stanowić miejsce do przechowywania naczyń, sztućców i wszystkich przyborów kuchennych. Po co zagracać przestrzeń i wypełniać ściany szafkami i półkami? Wszystkie naczynia, patelnie i inne akcesoria kuchenne doskonale mieszczą się w wysuwanych szufladach wyspy.
Stół obiadowy można połączyć z blatem roboczym na różnych poziomach. To praktyczne rozwiązanie zarówno z ergonomicznego, jak i estetycznego punktu widzenia. W czasie posiłków wyższy blat roboczy będzie zasłaniać ewentualny nieporządek, poza tym pojawi się więcej miejsca na wygodne poruszanie się po kuchni. Samo wnętrze zyska na tak ciekawym rozwiązaniu.
W malutkich kuchniach, kawalerkach czy jadalniach połączonych z salonem idealnym rozwiązaniem jest rozmieszczenie mobilnej wyspy na kółkach. Można ją różnie wykorzystywać: do przechowywania przyborów kuchennych, jako dodatkowy blat do przyrządzania posiłków czy barek do serwowania przekąsek podczas organizowania przyjęć. Z jego pomocą możesz też rozgraniczyć przestrzeń kuchenną i jadalnianą. Z powyższymi pomysłami na pewno przyrządzisz iście królewskie „obiady czwartkowe„!
Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com