Zalotka to fantastyczny wynalazek. Za pomocą tego prostego urządzenia w niespełna minutę nadasz rzęsom efekt podkręcenia. Zalotka wydobędzie naturalne piękno Twojego oka, uwydatniając nawet krótkie i cienkie rzęsy. Zanim jednak przymierzysz się do ich podkręcania, dowiedz się, jak zrobić to umiejętnie!
Jak umiejętnie i bezpiecznie podkręcać rzęsy zalotką, aby uzyskać trwały efekt? Zacznijmy od tego, że zalotkę stosuje się na czyste, niepomalowane rzęsy. Jeśli natomiast planujesz użyć cieni i kredki do oczu, zrób to, zanim sięgniesz po zalotkę. Z podkręconymi rzęsami będzie to o wiele trudniejsze.
Zanim zastosujesz zalotkę, upewnij się, że jest dość ciepła. Możesz na kilka sekund skierować na nią strumień ciepłego powietrza z suszarki. Ten etap możesz pominąć, jeśli Twoje rzęsy same w sobie są dość wygięte albo po prostu nie potrzebujesz tak radykalnego efektu.
Przybliż zalotkę do oczu, górny zacisk przyłóż jak najbliżej skóry, a dolnym podeprzyj rzęsy u samej nasady. Staraj się trzymać urządzenie maksymalnie blisko skóry. Pozostaw oko otwarte. Teraz zaciśnij lekko zalotkę i trzymaj tak przez 10–15 sekund. Niektórzy rekomendują trzymać zalotkę dłużej, jednak – co dziwne – nie przełoży się to na ich ostateczny wygląd. Dla wygody oprzyj łokieć o blat stołu.
Siła nacisku zależy bezpośrednio od czasu trwania podkręcania. Im dłużej chcesz trzymać zalotkę, tym słabiej ją zaciskasz. W przeciwnym razie możesz uszkodzić sobie włoski lub uzyskać efekt kwadratowych rzęs.
Kiedy skończysz z nasadą, przesuń się z zalotką nieco bliżej końców. Znowu zaciśnij i trzymaj określony czas. Krok po kroku przesuwaj się coraz bliżej zakończeń. Im bliżej końcówek rzęs się znajdujesz, tym mniejszy stosujesz nacisk. Końcówki rzęs są najcieńsze i najdelikatniejsze, dlatego wymagają dużej uwagi w trakcie ich podkręcania.
Kiedy skończysz podkręcać rzęsy, od razu pomaluj je tuszem lub przezroczystym stabilizatorem do brwi i rzęs. Najlepszy efekt da tusz wodoodporny. Jeśli efekt podkręcenia Cię nie zadowala, poczekaj, aż tusz całkowicie wyschnie i powtórz całą procedurę. Generalnie nie jest to dobry pomysł, bo pomalowane rzęsy stają się bardziej łamliwe. Dlatego, jeśli już chcesz powtórzyć procedurę, zaciskaj zalotkę minimalnie i rób to w ostateczności.
Cała procedura zajmie Ci około 10 minut. Jeśli wszystko zrobisz poprawnie i krok po kroku, efekt podkręconych rzęs będzie Ci towarzyszył przez cały wieczór. Musisz jednak wiedzieć, że wszystko zależy nie tylko od wykonanej pracy, ale też od wybranej zalotki.
Istnieje kilka rodzajów zalotek – mechaniczne, elektryczne i do podkręcania sztucznych rzęs. Zalotka mechaniczna jest urządzeniem najczęściej wybieranym nie tylko przez amatorki pięknych rzęs, ale też przez profesjonalnych wizażystów. Zalotka elektryczna nagrzewa się do określonej temperatury, co zapewnia długotrwały efekt podkręcenia. Jej obsługa jest prosta, jednak cały proces trwa nieco dłużej, dlatego to dość rzadko kupowane urządzenie. Posiadaczkom sztucznych rzęs polecana jest natomiast specjalna odmiana zalotki, wyróżniająca się bardziej miękkimi poduszkami z silikonu. Naturalnym rzęsom nie nada ona takiego efektu podkręcenia, dlatego przed zakupem upewnij się, dla jakiego rodzaju rzęs jest zalotka.
Zdjęcie główne: Estúdio Bloom/unsplash.com