DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Jak skutecznie trenować z psem? Przysmaki trenerki i wzajemne zrozumienie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak skutecznie trenować z psem? Przysmaki trenerki i wzajemne zrozumienie

Vincent van Zalinge/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. W ostatnich dekadach dość mocno zmienia się postrzeganie psa, który z pilnującego podwórka zwierzaka staje się członkiem rodziny. Coraz częściej zaobserwować można, że ludzie bardzo odpowiedzialnie podchodzą do decyzji o posiadaniu czworonoga, dobierając rasę do swoich oczekiwań, warunków mieszkaniowych, czy czasu, jaki mogą poświęcić psu każdego dnia. Niektóre rasy wymagają stałej pracy, bo gdy pies się nudzi – zaczynają się problemy. Jak zacząć trenować?

Zrozumieć psa – podstawa skutecznego wychowania

Zaczynając trening swojego psa, od samego początku warto dbać o budowanie relacji ze zwierzakiem. Co ważne, nie może ona opierać się na strachu przed właścicielem. Najważniejsze jest tu zaufanie i pozytywne nastawienie obu stron. W zależności od rasy i indywidualnych predyspozycji psa, przebieg szkolenia może przebiegać różnie, tak jak i w innym czasie zwierzak może opanować kolejne umiejętności. Teoretyczne przygotowanie jest niesamowicie ważne i niezbędne dla dobrego komunikowania. Człowiek musi przede wszystkim zrozumieć, że mózg jego pupila postrzega świat zupełnie inaczej. Przede wszystkim psy nie potrafią zrozumieć, co się do nich mówi, jeśli wcześniej nie zostały tego nauczone. Drugą kwestią jest zachowanie człowieka, często postrzegane przez psy jako irracjonalne, wręcz niezgodne z naturą. Pies traktuje ludzi, wśród których żyje jako swoje stado, ale to od człowieka zależy, kto, jaką rolę obejmie. To człowiek jest odpowiedzialny za swojego czworonoga i jego zachowanie w każdej sytuacji.

Trening z psem przyjemność i zabawa

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia relacja, którą budować należy każdego dnia. Pies, który darzy swojego właściciela zaufaniem, będzie bardziej skłonny do współpracy, traktując trening, jako świetną zabawę. Dużą pomocą, która będzie pozytywnie wzmacniać każde, nawet drobne osiągnięcia są specjalne przysmaki, tzw. trenerki. Dzięki nim pies zacznie kojarzyć, że za wykonanie polecenia czeka go nagroda i przyjemność. Smaczki powinny zostać dobrane równie odpowiedzialnie, aby były one dobre dla zdrowia, jak propozycje dostępne na stronie https://prozoo.pl/sklep/57-trenerki-. Dzięki pysznym i zdrowym smaczkom osiągnięcie kolejnych kroków milowych w wychowaniu czworonoga będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Dlaczego trening jest tak ważny?

Znając mechanizmy, jakimi otoczenie postrzega pies, zdecydowanie łatwiej jest zadbać o skuteczny trening, który pomoże stworzyć zwierzakowi bezpieczny świat, wśród znanych mu zasad i reguł. Poczucie bezpieczeństwa przełoży się na zachowanie zwierzaka w stosunku do innych zwierząt i ludzi.

O zaletach regularnych ćwiczeń mówić można w co najmniej dwóch aspektach. Pierwszą z nich jest oczywiście posłuszeństwo. Nad psem, z którym regularnie się pracuje, łatwiej jest zapanować. Dobrze ułożone psy nie ciągną na smyczy, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku dużych ras. Dużym ułatwieniem jest to, że wyćwiczenie komendy powrotu, chociaż w przypadku niektórych ras instynkt może okazać się silniejszy. Potrzeba polowania czy zaganiania nie u każdego jest do okiełznania. Przy tak silnych instynktach, jedynym rozwiązaniem może być wykorzystanie pamięci mięśniowej lub zakup odpowiedniej długości lonży, zapewniającej maksimum swobody, bez ryzyka utraty kontroli nad zachowaniem psa.

Trening ważny jest nie tylko z punktu widzenia właściciela, dla psa jest on nie tylko formą zabawy, ale przede wszystkim doskonałym sposobem na zaspokojenie ciekawości. Wybrane rasy, jak np. owczarek niemiecki, potrzebują regularnych bodźców. To psy wymagające dużego zaangażowania ze strony człowieka. Jeśli ich chęć poznawania nie zostanie właściwie wykorzystana, mogą zacząć się problemy z zachowaniem czworonoga. Niestety, nadal wiele osób zapomina, że aktywność fizyczna to dla zwierzaka zbyt mało, bo konieczna jest też dawka pracy umysłowej.

Wspólna zabawa, która nigdy się nie kończy

Trenowania psa nie trzeba kończyć na opanowaniu podstawowych umiejętności. Coraz więcej osób dostrzega radość ze wspólnie spędzonego czasu, a popularność zyskują kolejne metody szkoleniowe, jak np. Do As I Do. Jej istotą jest powtarzanie przez psa sekwencji wskazanej przez człowieka, jednak najważniejsze, że w tym treningu nie padają żadne komunikaty werbalne. Pies uczy się przez naśladownictwo. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego chcąc doskonale spędzić czas ze swoim pupilem, warto zadbać o zapas smakowitych i zdrowych trenerków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*