ZRÓB TO SAM

Jak samemu zrobić kartkę urodzinową? – pomysły

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak samemu zrobić kartkę urodzinową? – pomysły

Moda na prezenty urodzinowe zmienia się z roku na rok, ale są wśród nich takie, które nie tracą klasy. Kartka urodzinowa jest prostym znakiem, że pamiętasz o ważnej dla Ciebie osobie. To niezobowiązujący podarunek, a zrobiona samodzielnie zyskuje na znaczeniu.

„Dobrze się znamy” – kartka spersonalizowana

Duże wrażenie na solenizancie wywrze prezent, który pokaże wartość Waszej relacji. Kartka urodzinowa jest dobrym sposobem, by pokazać, że słuchasz i zwracasz uwagę na sprawy ważne dla drugiej osoby. Twój brat jest zapalonym gitarzystą, mama uwielbia haftować, a najlepsza przyjaciółka zna wszystkie najnowsze pozycje wydawnicze? Te drobne cechy mogą stać się Twoją inspiracją do zrobienia wyjątkowej kartki. Nie komplikuj, prosta forma jest bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem. Z kolorowego papieru wytnij kilka elementów, najlepiej w różnych barwach i przyklej na złożoną wcześniej kartkę papieru technicznego. Na koniec dopisz „100 lat!” lub „Happy Birthday”, aby dopełnić swoją małą artystyczną kompozycję. 

Jeżeli Twoja relacja z daną osobą jest luźna, możesz z okazji urodzin podarować jej szczery uśmiech. Pamiętasz Waszą wspólną śmieszną historię? A może jest coś, z czego śmiejecie się tylko we dwoje? Symbolicznie narysuj te zabawne skojarzenia. Do postaci możesz dodać komiksowe dymki, by dać im głos. Dar plastyczny nie jest tu konieczny, ma być zabawnie, więc możesz bazgrać do woli. 

Podwójne zaskoczenie — kartki urodzinowe z niespodzianką

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się kartki urodzinowe typu pop-up, czyli takie, które po otwarciu ujawniają strukturę 3D. Wbrew pozorom zrobienie takiej szokującej kartki urodzinowej może być prostsze, niż znalezienie odpowiadającego motywu wśród tych gotowych. W Internecie znajdziesz wiele dokładnych instruktaży, jak je wykonać. Rozkładane serduszko czy kwiatek złożone z kilku warstw jednakowych elementów to przykłady prostych metod wykonania takich kartek. Może to zrobić nawet dziecko. Wewnątrz kartki można także powiesić girlandę, przyklejając ją do dwóch przeciwległych stron. 

Bardziej wymagające kartki urodzinowe pop-up złożone są z dwóch sklejonych arkuszy papieru, a w wewnętrznym należy wykonać najpierw serię nacięć i pozaginać go tak, aby po rozłożeniu powstała struktura przestrzenna. Brzmi to jak duże przedsięwzięcie, ale to prostsze niż myślisz. Wykonane w ten sposób kartki są oryginalne i mogą stać w reprezentacyjnym miejscu.

VENTUNO ART – 6 Easy Greetings Cards Ideas | Handmade Greeting Cards

Kartka urodzinowa na ostatnią chwilę — coś dla zapominalskich

Każdy zna chociaż jedną osobę, której o urodzinach bliskich zawsze trzeba przypomnieć. Jeśli to Ty, nie martw się! Nawet w ostatniej chwili da się przygotować piękną kartkę urodzinową i nie musisz mieć do tego zaplecza plastycznego. Wystarczy papierowa torba, jaką coraz częściej można dostać w sklepie, najlepiej z szarobrązowego papieru z recyklingu. Korzystając z szablonu, czyli dowolnej zadrukowanej kartki A4 np. listu czy dokumentu, odrysowujemy prostokątny kształt i wycinamy, a następnie składamy kartkę. (Jeśli torba jest mniejsza, po prostu zmniejsz format o połowę). 

Korzystając z markera, narysuj kilka pionowych kresek na dolnej połowie przedniej strony — to będą świeczki. Cieńszym mazakiem lub czarnym długopisem dorysuj im niewielkie knoty. Od zapalenia dzieli nas już tylko kilka ruchów żółtym lub pomarańczowym zakreślaczem (brak wyposażenia możesz nadrobić roztartą kurkumą lub rozkruszoną tabletką furaginy). Jeszcze tylko piękny napis na górnej części i gotowe. Prezent dodatkowo docenią miłośnicy ekologii.

Kartka urodzinowa dla ambitnych

Urodzonym plastykom nie trzeba dużo tłumaczyć, potrzeba jedynie dobrej inspiracji. Przedstawione powyżej pomysły można zrobić z większym rozmachem, jeśli czujesz się pewnie z klejem i nożyczkami w ręce. Aby zaoszczędzić czas i upiększyć własnoręcznie wykonaną kartkę, zajrzyj do sklepów papierniczych. Gotowe emblematy, wzorzyste taśmy czy papiery holograficzne i dekoracyjne staną się motywacją do tworzenia miniaturowych dzieł sztuki. 

Jeśli lepiej czujesz się w małych formach, wykonaj kartkę, która będzie popisem Twojego talentu. Często najbardziej doceniane są właśnie drobne prezenty: biżuteria, małe ozdoby do domu lub… mini kartka. Dla tych, którzy nie chcą ograniczeń i w głowie już kreują niezliczone wersje projektu, lepszym wyborem będzie większy format. Szczególnie w przypadku kartek z przestrzennymi konstrukcjami wewnątrz; daje to możliwość poszerzenia kompozycji o kolejne elementy. To Twój projekt, więc wybierz technikę i format, w którym będzie Ci łatwiej pracować. Dzięki temu kartka będzie naprawdę dopracowana i piękna.

Nie zapomnij o życzeniach…

Niezależne od tego, jak wyglądać będzie Twoja kartka, nawet tutaj powiedzenie „nie ocenia się książki po okładce” ma swój sens. Najważniejszą częścią urodzinowej kartki jest jej wnętrze, czyli składane życzenia. Nie bądź jednym z tych, którzy po drodze na przyjęcie kupują gotowca z wydrukowanymi życzeniami, a ich jedynym zaangażowaniem jest podpis i data. Bądź kreatywny! Słowa, które tego dnia padną wielokrotnie, mogą być przekazane w oryginalny sposób. Zastanów się, czego życzyłaby sobie ta osoba, co jest dla niej ważne. Zamiast zdrowia i pomyślności, życz jej właśnie tego. Możesz też ułożyć wiersz, zacytować ulubioną piosenkę lub zażartować. Pokaż, jak bardzo liczy się dla Ciebie to wyjątkowe święto, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Fot. Giftpundits.com/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*