Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Koty to wybredne stworzenia. Jednego dnia mogą cieszyć się miską pełną mokrej karmy o smaku kurczaka, a kolejnego – ta sama karma dla kota sprawi, że będą kręcić nosem. Tym bardziej, gdy mowa o kotach syjamskich – to jedna z najbardziej wybrednych ras, jakie kiedykolwiek spotkasz! W takim kontekście warto się zastanowić, czy od czasu do czasu nie przyrządzić tym pupilom czegoś w domu.
Jeśli zdecydujesz się przygotowywać karmę dla kota w domu, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapewnić swojemu kotu bezpieczeństwo. Możesz kontrolować wszystkie składniki, które wejdą do miski, ale pamiętaj że pochodząca ze sklepów zoologicznych karma dla kota jest tworzona przez ekspertów. Jeśli postawisz na wysokiej jakości składniki – to w obu przypadkach nie musisz się martwić o problemy zdrowotne spowodowane złą dietą. Jeśli Twój Syjamczyk ma nadwrażliwość dietetyczną lub alergie pokarmowe, ręczne przygotowywanie jedzenia może być świetnym sposobem na alternatywne dla klasycznej karmy dla kota przysmaki – raz na jakiś czas.
Niezbędne składniki odżywcze w diecie to podstawowa wiedza na temat tego, jak ta karma dla kota powinna wyglądać.
Co składa się na dobry zestaw składników diety Twojego kota syjamskiego?
Zanim zaczniesz robić domową karmę dla kota, najpierw musisz dowiedzieć się, ile białka potrzebuje Twój syjamski pupil. Ważną rolę odgrywa w tym wiek i stan zdrowia, jednak dorosły Syjamczyk potrzebuje co najmniej 25% białka w swojej diecie – potraktuj to jako bazową wytyczną. Im starszy jest Twój kot syjamski, tym więcej białka będzie potrzebował w swoim posiłku. Najlepsze źródła białka pochodzą z surowego mięsa (indyka, królika, kurczaka, wołowiny), więc spróbuj dodać wystarczającą ilość tego elementu do domowej karmy dla kota.
Kolejna, tauryna to jeden z najważniejszych aspektów diety Twojego kota. Jest to rodzaj aminokwasu, który działa jako budulec wszystkich białek. Tauryna ma kluczowe znaczenie dla trawienia Syjamów, wzroku, układu odpornościowego, pracy serca i rozwoju płodu przez całą ciążę. Ostatnim na naszej liście, choć nie ostatnim w ogóle składnikiem istotnym dla kociej karmy jest błonnik. Błonnik jest niezbędnym elementem diety Twojego kota, wspierającym zdrowy metabolizm i trawienie. Niektóre kotki lubią jeść owoce, podczas gdy inne wolą podjadać warzywa, dlatego jedną z bazowych rzeczy, o których musisz wiedzieć, przygotowując domowe jedzenie, jest odpowiednio dobrane źródło błonnika.
Fot.: Leah Kelley/pexels.com