Maska do włosów jest sposobem na lśniące i zadbane włosy. Aby ten kosmetyk zadziałał dobrze, trzeba go używać w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak używać masek do włosów oraz poznaj ich rodzaje.
Jakie są rodzaje masek do włosów?
Na rynku kosmetycznym powstało wiele ciekawych masek do włosów, które pozwolą nam cieszyć się znacznie gładszymi i lśniącymi włosami.
Maski można podzielić na:
humektantowe – odpowiednie do włosów suchych i zniszczonych; mają działanie nawilżające i sprawdzają się np. do prostowaniu włosów, czy farbowaniu,
emolientowe – działają odżywczo na włosy, a także wspomagają ich nawilżenie; po ich użyciu można zauważyć, że włosy są wygładzone, a także nabłyszczone; bardzo dobrze chronią włosy przed nadmierną utratą wilgoci i zniszczeniem; jako emolient w maskach jest stosowany olejek;
proteinowe – idealne do włosów bardzo zniszczonych i łamliwych; stosuje się je dość rzadko, ponieważ nadmiar protein we włosach sprawia, że stają się jeszcze bardziej sztywne i trudne do rozczesania; szybko regenerują włosy, a także uzupełniają niedobory keratyny.
Ponieważ mamy do wyboru kilka rodzajów masek, warto stosować takie, które łączą w sobie kilka grup masek. W składzie powinny być zawarte oleje, ale również substancje regenerujące, w tym keratyna.
Jak używać maski do włosów?
Aby maska do włosów zadziałała, musisz stosować się do kilku zasad używania tego produktu. Dzięki temu masz pewność, że nie wydasz pieniędzy nadaremno na kosmetyk, który nie da żadnych efektów.
Oto zasady stosowania masek do włosów:
Przed nałożeniem maski zawsze należy umyć dokładnie włosy, by otworzyć łuski włosów, ale również pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Dzięki myciu składniki aktywne łatwiej w nie wnikną i dadzą wymierny efekt.
Maskę zawsze nakładaj na lekko wilgotne włosy. W innym wypadku produkt mocno się rozrzedzi, przez co maska nie da żadnego efektu.
Warto delikatnie rozczesać włosy z nałożoną maską za pomocą grzebienia o szerokich zębach. W ten sposób produkt będzie rozłożony na pasmach równomiernie.
Maskę nakładaj od połowy włosów – w innym wypadku mogą stracić objętość. Kieruj się ku dołowi pasm, nigdy na odwrót. Łuski włosów nakładają się na siebie ku dołowi, kiedy są uniesione do góry mogą powodować puszenie się fryzury. Doprowadza to także do uszkodzenia włosa, przez co mogą wypadać i być podrażnione, dlatego technika nakładania masek lub odżywek do włosów jest tak ważna.
Na pewno lepszy efekt zauważysz, jeśli na głowę założysz foliowy czepek i podgrzejesz włosy suszarką. Wtedy łuski rozchylają się, a składniki aktywne mogą lepiej wniknąć do środka.
Pozostaw maskę na włosach przez co najmniej 30 minut, wtedy rezultaty będą bardziej zadowalające. Nie trzymaj jej jednak zbyt długo – jeśli produkt do pielęgnacji pozostanie na włosach dłużej niż pół godziny, wtedy włosy staną się zbyt miękkie.
Maskę spłukuj letnią wodą.
Pierwsze efekty stosowania maski zauważysz po około 1 lub 2 tygodniach. Maski mogą obciążać włosy, więc nie warto stosować ich codziennie. Nakładaj je co drugi lub trzeci dzień.
Jakie składniki w maskach są ważne dla naszych włosów?
W produktach do włosów regeneracyjnie i wygładzająco działają olejki, w tym olejek arganowy i ze słodkich migdałów. Na włosy świetnie wpływa również keratyna, która jest częścią włosów. W maskach nie powinno być z kolei konserwantów ani SLS-ów. Warto również sprawdzić, czy maska nie zawiera parabenów.
Czynnikami wygładzającymi jest alantoina, a także ocet jabłkowy oraz aloes, który dodatkowo nawilża włosy. Dla włosów przetłuszczających się z kolei idealna jest zielona herbata, zmniejszająca wydzielanie sebum oraz wyciąg z pokrzywy – zmniejsza stan zapalny. Szałwia również łagodzi podrażnienia i jest zalecana do włosów osłabionych i obciążonych.