Podróż z psem może być niesamowitą przygodą, pod warunkiem, że właściwie się do niej przygotujesz. Nieprzewidziane problemy w czasie wyjazdu mogą nie tylko popsuć Ci urlop, ale też przedwcześnie go przerwać.
Nie wszystkie hotele pozwalają na zakwaterowanie ze zwierzętami, dlatego jeśli pozostawisz tę kwestię na ostatnią chwilę, może się okazać, że nie znajdziesz miejsca oferującego możliwość przybycia z psem.
Dokładnie zapoznaj się z wymogami, jakie stawia kraj, do którego jedziecie. Na dopełnienie niektórych formalności potrzeba czasem nawet kilku miesięcy. Nie sugeruj się informacjami zasłyszanymi od znajomych czy znalezionymi w Internecie. Rzetelne informacje uzyskasz we właściwej ambasadzie i w Głównym Inspektoracie Weterynarii.
Podróżując z psem po UE, musisz mieć na podorędziu paszport z aktualnym wpisem identyfikacji i szczepieniami. Warunkiem wydania paszportu jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz elektroniczny chip umożliwiający identyfikację zwierzęcia. Przy tym data szczepienia nie może być wcześniejsza niż oznakowanie czworonoga. Niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja i Malta, wymagają przeprowadzenia badań krwi pod kątem konkretnych chorób, inne znów nie zezwalają na przywóz określonych ras psów powszechnie określanych jako niebezpieczne (np. pitbulów i rottweilerów).
Czy wiesz, jak zapewnić bezpieczne warunki jazdy samochodem swojemu psu? Niezależnie od rodzaju samochodu i wielkości zwierzęcia, musisz zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo na wypadek stłuczki czy poważniejszego wypadku samochodowego. Małe i średnie psy najbezpieczniej przypiąć specjalnymi pasami na tylnej kanapie lub przewozić w transporterach. Duże psy lepiej przewozić w przestrzeni bagażowej.
Równie ważny jest komfort psychiczny zwierzęcia w czasie podróży samochodem. Niektóre psy z łatwością przystosowują się do transportu kołowego, a są takie, które boją się zamkniętej przestrzeni. Z pewnością nie warto wybierać się w daleką podróż samochodem ze swoim pupilem, jeśli wcześniej nie miał okazji jeżdżenia tym środkiem transportu. Dlatego już na jakiś czas przed planowanym urlopem (im wcześniej, tym lepiej) zabieraj swojego pupila na krótsze i dłuższe przejażdżki, aby zdążył oswoić się z nową sytuacją. Ucz swojego psa, jak zachowywać się w aucie, i nagradzaj za przykładne zachowanie.
Pamiętaj, że zarówno podróż samochodem, jak i nowe miejsce mogą generować stres u zwierzęcia, dlatego należy mu się znacznie większa uwaga niż wtedy, gdy jesteście w domu. Zadbaj o to, by w nowym miejscu pies mógł bez problemu załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, zabezpiecz go przed przegrzaniem i nie zmuszaj do pływania w wodzie, jeśli się boi. Przed wyjazdem do danego kraju, zapytaj weterynarza, czy Twojemu psu nie zaszkodzi lokalny klimat i ciepłe morze. Na przykład upały nie są odpowiednie dla łajek, chow chow i innych psów z grupy szpiców.
Fot. Pixabay