ZWIERZĘTA

Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę?

Dla wielu osób przytulenie psa siedzącego lub leżącego na kanapie to spełnienie marzeń. Nie każdy jednak sobie tego życzy, szczególnie jeśli czworonożny przyjaciel lubi chodzić po błocie i kałużach albo jest nadpobudliwy. 

Może wtedy niszczyć prześcieradło, koc, kołdrę lub poduszki. Niektóre psiaki stają się agresywne, gdy mają dzielić się z innymi swoim terytorium. Wiele psów jest szczęśliwszych, gdy odpoczywają w swym wygodnym legowisku. Sprawdź, jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko i kanapę!

Metoda blokowa

Jeśli to możliwe, poproś domowników lub gości, aby zajęli jak najwięcej miejsca na łóżku lub sofie. Dzięki temu Twój psiak nie będzie już miał gdzie usiąść. Jeżeli starszy pies korzysta ze stopni lub pochylni, aby wejść na meble, odsuń je. W ten sposób utrudnisz mu dostęp do łóżka i kanapy. Możesz również postawić pudełko, kosz na bieliznę lub inny większy przedmiot, aby zająć miejsce, z którego pies chciałby skorzystać.

Wczesna prewencja

Zastanawiasz się, jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę lub łóżko? Jeśli Twój szczeniak nie ma jeszcze takiego nawyku, zastosuj działania prewencyjne. Nie spędzaj czasu z psem na kanapie, nawet jeżeli trzymasz go wtedy na kolanach. Po prostu baw się z nim i przytulaj na podłodze lub na meblach, na których może później siedzieć. Ilekroć próbuje wskoczyć na kanapę, zablokuj mu dostęp i powiedz “Nie wolno”. Pamiętaj, by wydać komendę stanowczym głosem, ale nie krzyczeć.

Połóż na podłodze wygodne legowisko dla swojego czworonoga. Od czasu do czasu dawaj mu smakołyki lub zabawki, dzięki czemu pies będzie chętniej do niego wracał. 

Twój pies lubi odpoczywać na łóżku i kanapie? Zastanawiasz się, jak go tego oduczyć? Zapoznaj się koniecznie z naszymi wskazówkami!
fot. Roberto Nickson/Unsplash

Metoda wyłączenia

Obserwuj swojego psa. Ta metoda wymaga przyłapania czworonoga na gorącym uczynku. Wpuść go do pokoju, a następnie bacznie obserwuj. W momencie, gdy pies wskoczy na meble, podejdź do niego z zabawką lub przysmakiem. Pamiętaj, by dać nagrodę dopiero wtedy, gdy czworonóg zejdzie z kanapy lub łóżka i zbliży się do Ciebie. Wydawaj polecenia często i przy każdym meblu, na którym lubi spać czworonóg. Dzięki temu pokażesz, że wspomniana zasada nie dotyczy tylko łóżka, lecz także kanapy.

Metoda punktowa

Umieść legowisko lub mały koc psa w określonym miejscu, w którym chciałbyś, aby odpoczywał. Połóż tam smakołyk lub zabawkę, aby zachęcić czworonoga. Jeśli straci zainteresowanie i spróbuje wejść na sofę lub łóżko, ponownie użyj przynęty. Dzięki niej łatwiej skierujesz psa w odpowiednie miejsce. Skojarzy je z nagrodami. 

Pamiętaj, że zrozumienie nowej zasady może mu zająć trochę czasu, dlatego nie denerwuj się ani nie zniechęcaj. Rozważ użycie smakołyków, które są szczególnie smaczne lub nowej zabawki.

Pamiętaj, że liczy się tutaj konsekwencja. W związku z tym poproś domowników, by przestrzegali wprowadzonej przez Ciebie zasady. W przeciwnym razie pies będzie myślał, że nie może wchodzić na łóżko lub kanapę tylko w Twojej obecności.

Zablokuj dostęp do mebli, gdy nie ma Cię w domu

Zastanawiasz się, jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko lub kanapę, gdy nie ma nikogo w domu? Przede wszystkim nie dawaj mu okazji, by przekonał się, jak wygodnie leży się na wspomnianych meblach. Zablokuj mu do nich dostęp, stawiając na przykład specjalną bramkę dla zwierząt. Jeśli chcesz, możesz trzymać czworonoga w klatce lub kojcu dla psa. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zniszczy niczego pod Twoją nieobecność.

Co ciekawe, jeśli chcesz zniechęcić psa do wchodzenia na kanapę, możesz też użyć folii aluminiowej. Oderwij duże kawałki i zrób z nich małe namioty. Następnie połóż je na kanapie spiczastymi końcami na zewnątrz, w stronę czworonoga, jeżeli się zbliży. Pamiętaj, by rozłożyć namioty na całej długości mebla. Hałas wytwarzany przez folię, jej dziwny kształt i odblaskowa powierzchnia mogą odstraszyć psa. Jeżeli czworonóg mimo wszystko się nie zniechęca, zdecyduj się na kosz do prania, plastikowe pojemniki i kartonowe pudełka.

Wydaj komendę!

Zamiast po prostu mówić “nie”, za każdym razem, gdy pies wchodzi na kanapę lub łóżko, pokaż mu, co chcesz, aby zrobił. Wyobraź sobie, że za każdym razem, gdy próbowałeś usiąść w domu przyjaciela, mówił “nie”, ale nie wskazał, gdzie możesz siedzieć. Zastanów się, czy nie czułbyś się wtedy nieswojo.

Jeśli nie chcesz, by Twój czworonożny przyjaciel tak się poczuł, naucz go kilku komend. “Na matę” – idź do swojego legowiska. “Zejdź”– wstań z łóżka lub kanapy.

Fot. Mindspace Studio/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*