MAJSTERKOWANIE I NAPRAWAUMIEJĘTNOŚCI

Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Zamek błyskawiczny to praktyczny wynalazek, który jednak staje się prawdziwą udręką, gdy nie działa prawidłowo. Jeżeli zamek w Twoich spodniach, torebce lub portfelu uległ uszkodzeniu, nie martw się. Mimo wszystko łatwo go naprawić. W tym artykule przedstawiliśmy sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Czy uszkodzony zamek błyskawiczny nie pozwala Ci założyć ulubionej części garderoby? 

Poznaj przydatne wskazówki dotyczące jego naprawy, niezależnie od tego, czy jest zablokowany, nie zamyka się do końca lub też urwał się suwak. Wypróbuj te proste techniki, aby szybko rozwiązać problem i napraw zamek błyskawiczny w mgnieniu oka.

Jak naprawić zamek błyskawiczny?

Torba, buty, spódnica, sukienka, bluzka, spodnie, kombinezon – zamki błyskawiczne są przy różnych rzeczach. Są jednym z lepszych systemów zamykania odzieży i torebek. I chociaż jest to zwykle dość trwałe rozwiązanie, zdarzają się sytuacje, w których zamki błyskawiczne psują się lub blokują. Czy wiesz, że aby uniknąć uszkodzenia zamka błyskawicznego, przed włożeniem odzieży do pralki należy go zapiąć? Wiele osób nie jest świadomych tej zasady.

Czasem zamek samoczynnie rozsuwa się i otwiera bez Twojej ingerencji. Może być też sytuacja odwrotna; suwak nie chce się zapiąć, a jego metalowe lub plastikowe zęby przestają się spinać. Jak rozwiązać tego typu problem?

Jak działa zamek błyskawiczny?

Zanim spróbujesz naprawić uszkodzony zamek, warto dowiedzieć się, jak działa ten mechanizm. Zamek błyskawiczny składa się z 2 rzędów pokrytych zębami, które muszą być idealnie dopasowane, aby mechanizm działał prawidłowo. Kiedy pociągasz za suwak, przesuwa się on nad ząbkami po obu stronach zamka, a te zazębiają się, tworząc ciągły łańcuch. Suwak zatrzymywany jest stoperem, który znajduje się na końcu ząbków. 

Zepsuty zamek w spodniach – jak go naprawić?

Okropności tego scenariusza nie trzeba opisywać. Kto chciałby chodzić z ciągle otwartym rozporkiem? Rozwiązanie tego problemu to prosta sprawa. Ściągacz zamka błyskawicznego ma zwykle mechanizm blokujący, który zapobiega zsuwaniu się. Użyj go po zamknięciu ząbków zamka. Usłyszysz ciche kliknięcie, gdy zamek błyskawiczny się zablokuje. Zamek nie otworzy się, dopóki go ponownie nie podniesiesz i nie pociągniesz w dół.

Craft Ideas – Jeans Zip Repair: How to fix jeans zipper (5 Hacks)

Co robić, jeśli ząbki zamka błyskawicznego rozdzielają się po zamknięciu?

Pociągasz za zamek błyskawiczny, aby go zapiąć, ale ząbki się nie zazębiają; taki problem także może wystąpić. Co robić? Jest to problem z suwakiem zamka błyskawicznego i musisz go naprawić, aby naprawić cały zamek (alternatywą jest wymiana całego zamka, co może być problematyczne). Wystarczy mała szczelina w suwaku, aby zamek nie chciał się zapiąć 

W suwaku zamka błyskawicznego znajdują się 3 przestrzenie, które można dostosować, aby rozwiązać ten problem. Boczne przestrzenie po każdej stronie suwaka należy zmniejszyć za pomocą szczypiec. Następnie należy zmniejszyć pozycję w górę i w dół.

Przestrzenie te muszą zostać ściśnięte szczypcami, aby suwak działał prawidłowo. Delikatnie rozszerz suwak, aby go dokręcić. Dokonaj niewielkiej regulacji, następnie przetestuj suwak, a jeśli potrzebne jest dalsze dokręcenie, zrób to.

Suwak zamka błyskawicznego jest uszkodzony

W tym przypadku nie ma innego wyjścia, jak tylko wymienić suwak. Jeśli chcesz, możesz go wyjąć ze starego ubrania (w sklepach znajdziesz suwaki uniwersalne). Żeby ułatwić proces wymiany suwaka w zamku błyskawicznym, polecamy obejrzeć film dotyczący całej czynności, które dostępne są w Internecie. 

Ząbki zamka błyskawicznego zaczepiły się o garderobę – co robić?

Nić lub kawałek materiału zaczepiający się o zamek błyskawiczny jest jednym z najczęstszych powodów blokady zamka i zwykle jest to problem łatwy do naprawienia. Przede wszystkim sprawdź, czy na pewno jest to nitka. Zdarza się też, że mogą zaplątać się w niego włosy. Zamek błyskawiczny może się też zablokować, jeśli zahaczy się o boczny materiał ubrania lub torebki.  

Nitki obetnij nożyczkami, uważając, aby wszystko dokładnie usunąć. Jeśli zamek zakleszczył się na kawałku materiału, będziesz musiał lekko rozszczelnić suwak, aby wypiąć materiał, a następnie należy zacisnąć suwak. W najgorszym przypadku, jeśli ząbki zamka nie są prawidłowo ustawione, może być konieczne zdjęcie suwaka i wymiana go lub całego zamka. Wizyta w zakładzie pasmanteryjnym lub u krawca może okazać się w takim wypadku niezbędna.

Jak wymienić uchwyt suwaka?

W przypadku urwania się suwaka w zamku błyskawicznym nie musimy się martwić. Nie jest to absolutnie konieczny element do zapinania zamka. Uchwyt jedynie ułatwia jego obsługę. Jeśli jest uszkodzony, możesz oczywiście go wymienić. Ale jeżeli nie chcesz lub nie możesz tego zrobić, znajdź metalowe kółko do kluczy, spinacz do papieru lub po prostu mały, cienki drut. Te przedmioty spełnią dokładnie taką samą funkcję jak poprzedni uchwyt suwaka.

Jak wymienić zamek błyskawiczny?

Zacznij od sprawdzenia, w jaki sposób jest przymocowany oryginalny zamek błyskawiczny, który chcesz usunąć. Zrób zdjęcie, aby zapamiętać jego konfigurację. Ostrożnie odpruj i zdejmij cały zamek, uważając na materiał ubrania lub torebki. Możesz wszyć nowy zamek ręcznie lub przynajmniej wstępnie przeszyć go ściegami, a następnie wykończyć maszyną do szycia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*