Skóra głowy staje się wrażliwa, gdy zaburzone jest naturalne pH. Na owe zaburzenia wpływ mają czynniki zewnętrzne takie jak temperatura czy zanieczyszczenia powietrza, ale istotne znaczenie ma również stres, który nie jest naszym sprzymierzeńcem. Ponadto nieodpowiednio dobrane kosmetyki przesuszające skórę głowy także są problemem. Jak dbać o wrażliwą skórę głowy, by uniknąć problemów z łupieżem i zaskórnikami?
Aby przywrócona została równowaga skóry głowy, koniecznie trzeba sięgnąć po łagodny szampon do wrażliwej skóry głowy z niacynamidem albo micelami. Ważne, by produkt miał neutralne dla skóry pH, czyli takie wynoszące 5,5. Dzięki temu tworzy się środowisko nieprzyjazne dla rozwoju grzybów i bakterii. Szampon można stosować w ramach kuracji razem z odżywką i maską. Warto wybierać produkty z tej samej linii. Niacynamid ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia skóry głowy, gdyż reguluje wydzielanie sebum, a jednocześnie wpływa na wiązanie ceramidów i lipidów w skórze. Zapobiega nadmiernej utracie wody, jednocześnie doskonale oczyszcza skórę. Wzmacnia włosy, zapobiegając ich nadmiernemu przesuszeniu i wypadaniu. W czasie mycia włosów należy pamiętać o wykonywaniu masażu skóry głowy. Dzięki temu można doprowadzić do lepszego ukrwienia cebulek włosów. Oczywiście masaż powinien być delikatny i nie może być zbyt intensywny. Można również stosować szczotki do masażu skóry głowy.
Przede wszystkim nie należy popełniać prostych błędów pielęgnacyjnych. Włosy należy myć letnią wodą, a nie gorącą. Optymalna temperatura do mycia włosów to 37 stopni. Należy też stosować łagodny, niezbyt silny strumień wody. Można stosować wcierki do włosów, które mają działanie wzmacniające. Wystarczy przygotować napar z pokrzywy, łopianu czy skrzypu polnego, a następnie go ostudzić i wlać do butelki z atomizerem. Wcierkę należy wetrzeć we włosy, a następnie pozostawić na kilka minut włosy owinięte ręcznikiem. Wcierki nie trzeba spłukiwać. Takie domowe kosmetyki stosuje się na czystych, umytych włosach. W przypadku wrażliwych włosów nie można zapominać jak ważny jest peeling stosowany raz w tygodniu. Warto wybrać peeling enzymatyczny do skóry głowy, by pozbyć się zanieczyszczeń oraz zaskórników. Należy go wmasować i pozostawić na głowie, by składniki aktywne mogły zadziałać. Czas pozostawienia peelingu zależny jest od zaleceń producenta. Potem można go spłukać i umyć włosy. Peeling w przeciwieństwie do wcierek czy odżywek, a także olejowania stosuje się przed myciem głowy.
Jak najbardziej można stosować metodę OMO także na wrażliwe włosy. W tym przypadku na długość włosów nakłada się lekką odżywkę humektantową, a skalp myje szamponem z niacynamidem. Potem obydwa kosmetyki należy spłukać i odsączyć nadmiar wilgoci. Na koniec można nałożyć odżywkę emolientową zawierającą naturalne oleje. Powinna ona być dopasowana do porowatości włosów. Metoda OMO jest łatwa w stosowaniu. Ostatni etap trwa najdłużej, bo odżywkę należy pozostawić przynajmniej na 10 minut, a następnie spłukać. Warto na włosy stosować kosmetyki termoochronne, jeśli chce się je suszyć suszarką. Gdy się nimi nie dysponuje należy zawsze suszyć chłodnym nawiewem albo pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób. Dzięki temu odpowiednio dba się o pasma, a wcześniejsze etapy pielęgnacji nie zostaną zniweczone przez zbyt ciepły nawiew, który może doprowadzić do uszkodzenia włosów.
Zdjęcie: Adobe Stock