ZDROWIE

Fizjoterapia a rehabilitacja – czym się różnią?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Fizjoterapia a rehabilitacja – czym się różnią?

Artykuł sponsorowany

Zarówno fizjoterapia, jak i rehabilitacja mają taki sam cel – poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz zwiększenie jego sprawności fizycznej, a co za tym idzie, poprawę komfortu i jakości życia. Czy jednak oba te terminy oznaczają dokładnie to samo? Dowiedz się, czym różnią się od siebie fizjoterapia i rehabilitacja.

Czym jest fizjoterapia?

Zacznijmy od tego, czym tak dokładnie jest fizjoterapia. Jest to proces, który zajmuje się jedynie fizycznym aspektem powrotu do zdrowia. Fizjoterapia ma więc na celu dostarczanie organizmowi konkretnych bodźców, czego skutkiem powinno być zmniejszeniem dolegliwości bólowych, minimalizowaniem obrzęków itp. Fizjoterapia pomaga przede wszystkim w zwalczaniu bólu, ale jest także niezwykle pomocna w zapobieganiu nawrotów kontuzji. Dodatkowo dzięki fizjoterapii możesz poprawić ogólną kondycję i wydolność organizmu, a także usprawnić funkcjonowanie poszczególnych narządów. Jest to także świetne rozwiązanie, jeśli z różnych powodów musisz na jakiś czas zrezygnować z aktywności fizycznej. W zapobieganiu poszczególnym dolegliwościom oraz przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pojawiającym się w związku ze wstrzymaniem treningów pomoże Ci fizjoterapeuta Warszawa to miasto, w którym znajdziesz wielu świetnych specjalistów w tej dziedzinie. Zabiegi fizjoterapeutyczne to między innymi  elektroterapia, magnetoterapia, ultrasonoterapia, laseroterapia, światłolecznictwo, balneoterapia, a także gimnastyka.

Czym jest rehabilitacja?

Czym więc jest rehabilitacja? Jest to nieco szersze pojęcie, oznaczające wiele procesów, w tym fizjoterapię, prowadzących do powrotu pacjenta do zdrowia. Oznacza to więc, że rehabilitacja podejmowana jest nie tylko w celu przywrócenia ogólnej sprawności fizycznej, ale także psychicznej i społecznej. Najczęściej jest ona skierowana do osób, które zostały wykluczone z codziennego funkcjonowania lub ich życie jest w znacznym stopniu utrudnione,  na przykład na skutek choroby, kontuzji czy powikłań po leczeniu. 

Rehabilitacja ma większe znacznie głębsze znaczenie. Jest ona zalecana nie tylko osobom kontuzjowanym, ale także niepełnosprawnym. Ma ona na celu kompleksowe działania w celu przywrócenia pełnej lub możliwie maksymalnej sprawności fizycznej oraz psychicznej, umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestniczenie w życiu społecznym, a także ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskanie lub utrzymanie zatrudnienia. Ponadto do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji, zalicza się uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych i w warsztatach terapii zajęciowej.

Fizjoterapia i rehabilitacja – dla kogo?

Kto więc może, a nawet powinien korzystać z fizjoterapii lub rehabilitacji? Tak naprawdę każda osoba zmagająca się z różnego rodzaju bólami, takimi jak bóle kręgosłupa, stawów, a także częste bóle głowy. Fizjoterapia oraz rehabilitacja to procesy zalecane także po operacjach lub w przypadku ograniczenia ruchomości u osób starszych. Zabiegi mogą być przeprowadzane także u dzieci, szczególnie gdy problemem jest wada postawy, zaburzenia sensoryczne, czy zaburzenia rozwoju. Z zabiegów mogą także korzystać kobiety w ciąży. Fizjoterapia lub rehabilitacja może być pomocna w przygotowaniach do porodu, lub tuż po porodzie. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla sportowców. Jeśli więc zmagasz się z bólami lub kontuzjami oraz mieszkasz w Warszawie, to z pewnością zainteresuje Cię fizjoterapia Warszawa, lub rehabilitacja Warszawa.  

Zdjęcie główne: Ryutaro Tsukata/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*