stockking/freepik.com
Odpowiednie i regularne dbanie o cerę jest istotnym elementem w utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Jednym z nich są maseczki, które nawilżą, odżywią i oczyszczą twarz. Jak zrobić je w domu? Jakie składniki są najlepsze? Podpowiadamy!
Istnieje wiele zalet maseczek tworzonych na bazie naturalnych składników. Przede wszystkim są one odpowiednie niemalże dla każdego typu cery. Mimo że w sklepach są dostępne ekologiczne kosmetyki, i tak mogą one zawierać sztuczne składniki czy też barwniki, które mogą uczulać lub powodować podrażnienia. Wybierając naturalne składniki, możesz zaspokoić potrzeby skóry, dostarczając jej substancji odżywczych i wspierając jej naturalną regenerację.
Inną korzyścią jest łatwa dostępność oraz niska cena. Miód, cytryna czy jogurt naturalny nie są drogie i bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie.
Maseczki wykonane w domu są też sposobem na bycie bardziej eko. Unikasz w ten sposób zakupu produktów w plastikowych opakowaniach.
Samodzielne przygotowanie może Ci też dostarczyć wiele radości a także relaksu. Proces mieszania składników, nakładania maseczki na twarz i pozostawienie jej na kilka minut może być formą rytuału, który pozwala na chwilę oderwania się od codziennego zgiełku i poświęcenia czasu tylko dla siebie.
Potrzebne składniki:
– sok z połówki cytryny
– 1 łyżka miodu
Sposób przygotowania: Wymieszaj miód z sokiem z cytryny do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Nałóż produkt na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 15-20 minut, następnie spłucz letnią wodą.
Efekty: Twoja cera stanie się rozjaśniona i bardziej naturalna.
Potrzebne składniki:
– 1 łyżka jogurtu naturalnego
– 2 łyżki płatków owsianych
Sposób przygotowania: Zblenduj płatki owsiane. Przełóż je do miseczki i wymieszaj z jogurtem tak, aby uzyskać gładką masę. Następnie nałóż na twarz i spłucz letnią wodą po około 15 minutach.
Efekty: taka maseczka nawilża skóry i może złagodzić podrażnienia.
Składniki:
– 1 łyżeczka kurkumy
– 3 łyżki mleka
– 1-2 łyżki mąki
Sposób przygotowania: załóż jednorazowe rękawiczki i w miseczce wymieszaj mąkę oraz kurkumę. Następnie stopniowo dodawaj mleko do uzyskania spójnej konsystencji. Całość nałóż na oczyszczoną twarz i pozostaw na 20 minut, a potem spłucz ciepłą wodą do momentu pozbycia się ewentualnego zabarwienia z twarzy.
Efekty: działanie rozjaśniające i przeciwzapalne. Maseczka może także rozjaśnić cienie pod oczami.
Składniki:
– 1 łyżka miodu
– 1 banan
Sposób przygotowania: Przekrój banana i przełóż go do dużej miseczki, a następnie rozdrabniaj widelcem. Gdy uzyskasz papkę, dodaj łyżkę miodu i całość wymieszaj. Nałóż maseczkę na około 15 minut i spłucz letnią wodą.
Efekty: nawilżenie i odżywienie skóry.
Składniki:
– 1 łyżka miodu
– 1 lub 2 dojrzałe awokado
Sposób przygotowania: miąższ awokado rozdrobnij widelcem w miseczce. Dodaj miód i całość wymieszaj, aby stworzyć jednolitą pastę. Taką maseczkę nałóż na czystą twarz od 10 do 20 minut i dokładnie spłucz letnią wodą
Efekty: łagodzenie podrażnień, regeneracja skóry, wzmocnienie bariery lipidowej.
Składniki:
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– 1/4 świeżego ogórka
Sposób przygotowania: ogórek zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Dodaj jogurt a całość wymieszaj. Pozostaw maseczkę na twarzy na 15 minut, a następnie spłucz ją letnią wodą.
Efekty: działanie nawilżające i kojące.
Składniki:
– 2 łyżki glinki zielonej
– 1-2 łyżki wody/olejki różanego
Sposób przygotowania: wsyp glinkę do miseczki i stopniowo dodawaj wodę lub olejek, aż do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Maseczkę nałóż na 5-10 minut, a następnie dokładnie spłucz ją letnia wodą.
Efekty: oczyszczenie skóry, zwężenie porów
Pamiętaj, aby unikać składników, na które jesteś uczulona lub wiesz, że źle wpływają na Twoją cerę. Przed nałożeniem maseczki na twarz, przetestuj ją na przykład na wierzchu dłoni, aby upewnić się, czy nie wywoła reakcji alergicznej, Dla lepszych i zauważalnych efektów, należy nakładać maseczkę kilka razy w tygodniu. Obserwuj jej działanie, w razie konieczności, modyfikuj składniki tak, aby bardziej dopasować je do oczekiwanych rezultatów.