ZWIERZĘTA

Legowisko dla psa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Legowisko dla psa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli adoptujesz psa, pamiętaj, że nasze pupile potrzebują mieć swój stały kąt, gdzie będą czuły się bezpiecznie i komfortowo. 

Po pierwsze pomoże Ci to zachować czystość i ograniczy rozpraszanie się po całym domu psiego owłosienia. Po drugie wprowadzi to pewną stałą wartość i rutynę, pies nie będzie szukał odpoczynku w przypadkowych miejscach jak kanapa czy Twoje łóżko. Zwierzę, tak jak i my, potrzebuje dogodnych warunków, aby wyspać się, zrelaksować albo po prostu pomyśleć. Poniżej przedstawimy Ci wskazówki, jakie legowisko będzie najlepsze do odpoczynku dla Twojego pupila.

Wczuj się w jego potrzeby 

Pamiętaj, że projektujesz osobistą przestrzeń dla swojego pupila. To trochę tak jakbyś projektował dla siebie sypialnię. Dbasz o to, aby stworzyć przestrzeń, gdzie poczujesz się dopieszczony i zrelaksowany. Te same zasady zastosuj, kreując przestrzeń swojemu zwierzakowi. Spraw, aby każdy element był dostosowany do jego potrzeb. Przemyśl sposób wykonania, wykończenie drobnych elementów (muszą być trudne do pogryzienia i połknięcia), materiały i specyfikę wchodzenia i wychodzenia z miejsca relaksu. Zainwestuj w kojec z dobrej jakości materiałów – zwierzę łatwo się przywiązuje i potem może być trudno przeprowadzić zmiany. Ponadto staraj się wybrać takie, które mają właściwości hipoalergiczne – uchroni to psa przed ewentualnymi roztoczami, alergenami i innego rodzaju pasożytami, które mogą osadzać się na jego terenie. Najlepsza wyborem dla Twojego pupila będzie bawełna – jest przede wszystkim miękka i przewiewna – ewentualnie futro syntetyczne, które będzie dobrze ogrzewało przy większych mrozach. Zwróć uwagę także na wyściółkę, musi być przytulna, ale i elastyczna, aby dawała zwierzęciu dobre oparcie, w tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być pianka Memory Foam, przeznaczona dla bardziej wymagających pupili. Taka pianka zapewnia wsparcie całego ciała i w naturalny sposób dopasowuje się pod ciężarem do jego krzywizn. Istotnym aspektem takiego legowiska jest również intuicyjne wejście, zwłaszcza wtedy, gdy nasz zwierzak jest w podeszłym wieku. Ważne jest, aby nie było ono utrudnione przez zbyt wysoką krawędź, ale również, aby nie była za nisko – pies ma potrzebę oprzeć ciało, aby oddać część ciężaru. Generalnie pamiętaj o prostej zasadzie: im prościej, tym lepiej.

Fot. Christian Domingues/Pexels

Wielkość ma znaczenie

Weź pod uwagę, jak dużego legowiska powinieneś poszukać. Zależy to od wielkości psa, czyli od rasy. Wiek zwierzęcia nie jest aż tak istotny. Pies przyzwyczaja się i najlepiej kupić kojec w docelowym rozmiarze, a na czas dorastania warto dołożyć do niego dodatkowe poduszki i pozwijane, stare koce, dzięki czemu poczuje się bardziej chroniony. Pamiętaj jedynie, aby pozostawić mu trochę miejsca, żeby mógł się swobodnie wyciągnąć, obrócić i pobawić. Jeżeli wahasz się między dwoma rozmiarami, zawsze decyduj się na ten większy. Poniżej przedstawiamy Ci szybką ściągę, jakie modele będą odpowiadać poszczególnym rasom psów. Dla małych ras, takich jak: Yorkshire terrier, jamnik, maltańczyk czy pekińczyk, wybierz kojce do 40 × 60 cm, następnie dla trochę większych typu cocker spaniel, boxer czy sznaucer średni – 50 × 70 cm, dla średnich ras (25–45 kg, czyli wszelkiej maści collie, dobermany, dalmatyńczyki) dobre będą te w rozmiarach 50 × 80 i 60 × 80 cm, a dla największych milusińskich, powyżej 45 kg odpowiednie legowiska zaczynają się powyżej metra na 70 cm.

Zadbaj o swoją i jego wygodę

Pamiętaj o tym, że takie psie łóżko trzeba też czasami wyprać, wyczyścić, przenieść. Gromadzi się w nim dużo brudu i zanieczyszczeń, takich jak sierść, musi być więc wygodne i praktyczne w utrzymaniu. Zdecyduj się na model ze zdejmowaną poszewką albo rozważ czyszczenie zwilżonym ręcznikiem z mikrofibry. Zazwyczaj tego typu kojce można też w całości wrzucić do pralki – zwróć uwagę, aby podczas prania ustawić niską temperaturę. Możesz też częściowo zainwestować w elementy wykonane z materiałów hydroizolacyjnych – wszelkie wydzieliny typu ślina pozostaną łatwe do usunięcia i nie będą wchłaniać się w głębsze warstwy materiału.

Zwróć też uwagę na zlokalizowanie posłania – postaw je z daleka od hałasów i głównego szlaku komunikacyjnego. Ponadto postaraj się skierować wejście kojca naprzeciwko drzwi wejściowych – jest to psychologiczny trik – pies, który kieruje się instynktem, będzie spokojniejszy, jeśli będzie miał w polu widzenia ewentualne zagrożenia.

Warto rozważyć zakupienie dwóch takich legowisk i ustawienie ich w różnych miejscach w domu. Jeden kojec ustaw w pomieszczeniu, gdzie Ty i osoby, które pies lubi, spędzacie najwięcej czasu – dobrym rozwiązaniem będzie salon albo pracownia. Drugi kojec umieść w miarę możliwości w swojej sypialni – wpłynie to kojąco na Twojego pupila i zwiększy łączącą Was więź.

Fot. Jamie Street/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*