ZWIERZĘTA

Jak dbać o chorego pupila?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o chorego pupila?

Artykuł sponsorowany

Czworonogi to wspaniali towarzysze życia, mają tylko jedną wadę – nie są nieśmiertelni. Z czasem, kiedy pupile zaczynają się starzeć, zaczynają dosięgać ich coraz częstsze choroby, często wiążą się one z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu zwierzaka. Jak więc pomóc futrzakowi w chorobie? 

Dobre żywienie to podstawa

Choroby układu pokarmowego, serca lub nerek, stłuszczenie wątroby i cukrzyca, to tylko niektóre z konsekwencji nieodpowiedniego żywienia psa lub kota. Karma powinna zawsze spełniać wymagania gatunkowe i być dopasowana do potrzeb zwierzęcia. Bardzo ważne jest, żeby czytać składy karm, które podaje się swoim czworonogom. Wiele popularnych, reklamowanych w telewizji karm nie ma nic wspólnego ze zdrowiem zwierząt, wręcz przeciwnie, może im bardzo zaszkodzić. 

Zdrowy pies powinien jeść zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Możliwość gryzienia twardej karmy zapobiega w niewielkim stopniu osadzaniu się kamienia nazębnego oraz pozwala psu na utrzymanie jamy ustnej w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Dieta psa powinna być mieszana – powinien codziennie dostawać karmę pod dwiema postaciami. Suche karmy dla psów, muszą być bezzbożowe oraz zawierać jak najwięcej mięsa. Układ pokarmowy psa nie jest przyzwyczajony do trawienia skrobi ze zbóż, czyli glutenu. Dlatego podawanie karmy, wypełnianej zbożem, może powodować tworzenie się złogów w jelitach, stłuszczanie narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i serca oraz cukrzycę. Karma mokra również powinna być bezzbożowa i wysokomięsna. 

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego o ile bytowa karma dla psa może być uzupełniana o warzywa, czy owoce, tak kocia karma, którą dostaje codziennie, powinna składać się wyłącznie z mięsa. Również musi być bezzbożowa, ponieważ koci układ pokarmowy także nie trawi glutenu. Kociaki z natury piją bardzo mało, dlatego wodę powinny obierać też z karmy. Zaleca się z tego powodu karmić koty głównie karmą mokrą, a suche jedzenie traktować, jak dodatek. Podawanie kotu wyłącznie suchej karmy może prowadzić do odwodnienia organizmu. 

Fot. Valeria Boltneva/Pexels

Jak dbać o zwierzę po sterylizacji lub kastracji?

Tuż po zabiegu zwierzę będzie miało założone szwy oraz dostanie specjalne ubranko oraz kołnierz, które będą zapobiegać wylizywaniu świeżej rany, na co nie można pozwalać futrzakowi. Rany zazwyczaj nie należy niczym przemywać, ani nawet dotykać, chyba że lekarz zaleci inaczej. Po zabiegu na pewno dostaniesz leki przeciwbólowe, które należy podawać pupilowi, by okres rekonwalescencji po zabiegu przebiegał bezstresowo i bezboleśnie. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie wybierz się ze zwierzakiem na wizytę kontrolną. 

Częstym problemem u zwierząt po zabiegu kastracji lub sterylizacji są nadwaga i otyłość. Taki zabieg to poważna ingerencja w gospodarkę hormonalną pupila, i choć jest bardzo potrzebny, może wiązać się z koniecznością zmiany diety psa lub kota. Karma mokra dla sterylizowanych kotów oraz psów powinna być niskokaloryczna i zawierać mało tłuszczu. Karma sucha tym bardziej musi być niskokaloryczna i niskotłuszczowa, ponieważ suchy granulat to tak naprawdę koncentrat mokrej karmy i może przyczynić się do nadwagi psa lub kota.

Jak pomóc zwierzęciu z chorymi stawami?

Częste skoki na kanapę, stół, szafy lub blaty to ogromne obciążenie dla zwierzęcych stawów. Zarówno psy, jak i koty są narażone na choroby zapalne lub zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego. W przypadku, kiedy Twój zwierzak zaczyna wykazywać objawy bólowe podczas chodzenia, jak najszybciej wybierz się z nim do weterynarza ortopedy. Czas reakcji ma tu ogromne znaczenie. Być może wystarczy lekka suplementacja, na przykład kwasem hialuronowym, by wesprzeć stawy i problem się rozwiąże, jednak zawsze warto w takiej sytuacji korygować również zachowania psa, które mogą nadwyrężać jego stawy. 

Wiele psów kocha spędzać czas na kanapie obok swoich opiekunów lub spać z nimi w łóżku. Codzienne wskakiwanie i zeskakiwanie z wysokości to jednak poważne obciążenie dla psich stawów. Pomóc w tej sytuacji mogą schodki, produkowane specjalnie z myślą o ułatwieniu psiakom wejścia na sofę lub łóżko. Możesz kupić je na https://littleheroes.pl/82-do-domu-schodki-dla-psow. Kilka stopni pomoże psiakowi wdrapać się bezpiecznie na kanapę, by ułożyć się obok Ciebie i przyciąć sobie popołudniową drzemkę.

Zdrowie i szczęście pupila jest dla każdego opiekuna priorytetem. Choroba kudłatego przyjaciela łamie serce, a wskazujące na ból skomlenie to dźwięk, którego nie chce usłyszeć żaden miłośnik zwierząt. Pamiętaj, że profilaktyka jest o wiele lepsza, niż leczenie, ale jeśli przyjdzie do choroby Twojego zwierzaka, nie załamuj się i postaraj się zapewnić mu najlepszą opiekę. 

Fot. Sylvester Sabo/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*