Czy saunowanie rzeczywiście wiąże się z korzyściami zdrowotnymi? Jakie zalety ma sauna? Czy jest odpowiednia dla każdego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Wiele słyszy się na temat zdrowotnych właściwości sauny. Istotnie, właściwe korzystanie z niej może pozytywnie wpłynąć zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Bardzo ważne jest jednak, aby korzystać z niej w odpowiedni sposób i nie przesadzać z seansami. Należy również wiedzieć, że sauna nie jest wskazana dla osób z pewnymi dolegliwościami zdrowotnymi.
Czy każdy rodzaj sauny wiąże się z odmiennymi zaletami dla naszego zdrowia? Możemy spotkać się z informacjami, które sugerują taką zależność.
Podobno sauna sucha może pozytywnie wpłynąć na przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów oraz napięcie mięśni grzbietu. Jej działanie może niwelować towarzyszący tym stanom dyskomfort.
Z tego rodzaju sauny często korzystają sportowcy – daje ona duży zastrzyk energii oraz poprawia wydolność organizmu. Co więcej, zaleca się ją osobom, które zmagają się z łojotokiem skórnym.
Ten typ sauny zaleca się przy bólach kręgosłupa, dyskopatii, zwyrodnieniu stawów czy przy stanach pourazowych narządów ruchu. Działanie sauny ogrzewanej promieniowaniem podczerwonym może zmniejszyć dolegliwości związane z powyższymi.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj sauny wybierzemy, każda z nich wiąże się z pewnymi korzyściami. Możemy również wymienić wiele pozytywnych efektów saunowania niezależnie od typu sauny. Oto kluczowe zalety korzystania z każdego rodzaju sauny.
Wiemy, że pocenie się jest skuteczną metodą detoksykacji organizmu. Warunki w saunie mają powodować właśnie taki efekt. W wyniku intensywnego pocenia, nasze ciało pozbywa się licznych toksyn i szkodliwych substancji zalegających w organizmie. Dlatego efekt detoksykacji jest jedną z głównych zalet korzystania z sauny.
Saunowanie pozytywnie wpływa na układ krążenia, poprawiając jego wydolność. Regularne korzystanie z sauny może odczuwalnie poprawić krążenie krwi w naszym organizmie.
Korzystając z sauny, poprawiamy ukrwienie skóry, a tym samym przyspieszamy proces pozbywania się martwego naskórka i regeneracji skóry. Już po kilku seansach możemy zauważyć, że staje się ona bardziej miękka i lepiej nawilżona.
Saunowanie to dobry sposób na spalenie nadmiaru kalorii. Podczas przebywania w saunie nasz metabolizm przyspiesza o około 20%. Zatem regularne korzystanie z sauny może wspomagać walkę ze zbędnymi kilogramami.
W kontekście korzystania z sauny często mówi się o hartowaniu – podobno to m.in. sauna jest jednym z sekretów Finów na utrzymywanie dobrego zdrowia. Być może, jednak to, co wiemy na pewno, to że saunowanie pozytywnie działa na górne drogi oddechowe.
Pamiętajmy, że z sauny należy korzystać z głową. To znaczy – nie powinniśmy przesadzać z seansami. 2 razy w tygodniu po około 20 minut to najczęściej spotykane zalecenia.
Nie! To bardzo ważne, aby wiedzieć, że przy niektórych dolegliwościach zdrowotnych nie powinno się korzystać z sauny. Są to: niektóre choroby serca i układu krążenia, choroby ogólnoustrojowe, żylaki, schorzenia skóry. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Również kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej 10. roku życia powinny ostrożnie podchodzić do saunowania.
Zdj. główne: HUUM/unsplash.com