ZDROWIE

Co służy do dezynfekcji?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co służy do dezynfekcji?

Artykuł sponsorowany

Dezynfekcja to proces, który po najgorętszych okresach pandemii COVID-19 z pewnością jest znany większości ludzi. Polega on na usuwaniu z powierzchni lub przedmiotów drobnoustrojów chorobotwórczych (a czasem wszystkich, które tam bytują, niezależnie od zagrożenia, jakie stwarzają). Do mikroorganizmów, których pozbywasz się w procesie dezynfekcji należą przede wszystkim bakterie, grzyby i wirusy.

Czy wykonywanie dezynfekcji jest ważne?

W ostatnich latach świat bez wątpienia mógł przekonać się, że dezynfekcja to proces, który w niezwykle istotny sposób może przyczyniać się do ograniczania ryzyka przeniesienia zarazków chorobotwórczych poprzez usuwanie ich z często używanych powierzchni i przedmiotów. Taki zresztą od zawsze był cel dezynfekcji, prowadzonej na szeroką skalę w placówkach medycznych, gabinetach kosmetycznych i innych zakładach branży beauty, salonach tatuażu czy laboratoriach. Szczególną rolę ma dezynfekcja prowadzona w szpitalach, przychodniach i innych miejscach, w których przebywają ludzie o obniżonym poziomie odporności (na przykład przewlekle chorzy). W takich miejscach ryzyko zakażenia jest bardzo duże, zwłaszcza, że trafiają do nich również osoby chore zakaźnie.

Odpowiednie przeprowadzenie dezynfekcji jest więc bardzo ważne, by ograniczyć ryzyko zarażenia się kolejnych osób i przekazywania zarazków między pacjentami. Dezynfekcja jest ważna również w przedszkolach i miejscach pracy, w których przebywa wielu ludzi pochodzących z różnych środowisk, czyli wszędzie tam, gdzie ryzyko pojawienia się groźnych drobnoustrojów jest potencjalnie wysokie. Jeżeli prowadzisz placówkę, do której codziennie przychodzą nowi klienci lub pacjencji, odwiedź stronę: https://activeshop.com.pl/ i sprawdź, jakie przedmioty do dezynfekcji mogą okazać się przydatne w Twojej codziennej praktyce.

Dezynfekcja przy pomocy środków chemicznych

Najpopularniejszą formą dezynfekcji, służącą do przecierania powierzchni płaskich lub oczyszczania drobnych narzędzi, jest  dezynfekcja chemiczna. W tym procesie używa się substancji mających działanie bakteriobójcze, grzybobójcze lub przeciwwirusowe. Należą do nich na przykład roztwory jodu (mogą być barwiące), roztwory alkoholu (na przykład etanolu lub izoproponolu, najczęściej o wysokich stężeniach), a także płyny na bazie chlorku cynku, amoniaku albo formaldehydu. Rodzaj używanej do dezynfekcji substancji chemicznej powinien być dobrany w taki sposób, by nie niszczyć czyszczonej powierzchni i nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, którzy mogą mieć z nią potem kontakt.

Dezynfekcja przy pomocy myjek ultradźwiękowych

Alternatywnym sposobem dezynfekcji narzędzi, wykorzystywanym przede wszystkim w labolatoriach, jest używanie myjek ultradźwiękowych, które możesz znaleźć na przykład na stronie: https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/myjki-ultradzwiekowe.html. Urządzenia te wykorzystują do usuwania mikroorganizmów i zanieczyszczeń fale ultradźwiękowe, generowane przez specjalny kryształ piezoelektryczny. Drgania wytwarzane przez kryształ mogą mieć częstotliwość nawet kilkudziesięciu tysięcy Herców i są przenoszone na roztwór, w którym uprzednio umieszcza się dezynfekowane przedmioty. Fale ultradźwiękowe powodują powstawanie mikropęcherzyków powietrza, które ulegają zderzaniu się i pękaniu, a do doprowadza do powstawania bardzo małych kropli roztworu i wprowadzania ich w mikroszczeliny przedmiotów.

Dezynfekcja przy pomocy autoklawów

Jeszcze inną metodą dezynfekowania przedmiotów jest użycie autoklawów, które możesz znaleźć na stronie: https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy.html. Działanie tych urządzeń opiera się na wykorzystywaniu pary wodnej pod ciśnieniem oraz wysokie temperatury (zazwyczaj około 121 stopni Celsjusza). Takie warunki panują w autoklawie przez określony czas (na przykład kilkadziesiąt minut). Wysoka temperatura i ciśnienie sprawiają, że bakterie i wirusy ulegają zniszczeniu. Przed ponownym użyciem narzędzia należy schłodzić. Autoklaw nie jest odpowiednim sposobem dezynfekcji dla przedmiotów i substancji wrażliwych na wysokie temperatury lub ciśnienie.

Fot.: Milada Vigerova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*