ZDROWIE

Borelioza – choroba z Lyme. Objawy, diagnostyka i leczenie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Borelioza – choroba z Lyme. Objawy, diagnostyka i leczenie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mimo że kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym niebezpieczną boreliozę, to nie każde ukąszenie musi skutkować zakażeniem. W przypadku ukąszenia, należy usunąć kleszcza i obserwować ciało. Objawy boreliozy pojawiają się zazwyczaj po 1-3 tygodniach. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć.

Charakterystyczne objawy boreliozy

Po usunięciu kleszcza, ważne jest, aby obserwować swoje ciało przez co najmniej trzy tygodnie. Nawet po upływie tak długiego czasu od ugryzienia, na skórze może pojawić się wędrujący, jaśniejszy w środku rumień po kleszczu charakterystyczny dla boreliozy. Jednak pojawienie się rumienia nie zawsze jest jedynym objawem choroby. Rumieniowi towarzyszą często inne objawy boreliozy takie jak: bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie organizmu oraz wzrost temperatury ciała. Oczywiście są to objawy nieswoiste, które mogą, ale nie muszą wskazywać na boreliozę.

Objawów choroby nie należy bagatelizować i koniecznie w przypadku ich zaobserowowania należy skonsultować się z lekarzem, informując go o niedawnym ukąszeniu kleszcza. W zaawansowanym stadium borelioza może być trudna do zdiagnozowania i leczenia. Objawy boreliozy, które mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po ukąszeniu, są nieswoiste i trudno pacjentowi w ogóle skojarzyć je z ukąszeniem kleszcza. Może to być np. zapalenie mięśni, porażenie nerwu czaszkowego, zaburzenia widzenia i słuchu. 

Jak zdiagnozować boreliozę? Testy laboratoryjne

Chociaż obecność charakterystycznego rumienia po kleszczu wystarcza do rozpoznania boreliozy i podjęcia leczenia, warto wiedzieć, że w diagnostyce tej choroby stosuje się również testy laboratoryjne. Pierwszym z nich jest test PCR, skuteczny tylko we wczesnej fazie infekcji. Drugim testem jest ELISA, który pozwala na wykrycie przeciwciał IgG i IgM charakterystycznych dla zakażeń bakteriami z rodziny Borrelia. Testy ELISA są wiarygodne dopiero kilka tygodni po kontakcie z patogenem, czyli po ukąszeniu kleszcza. Wcześniej mogą dać fałszywe wyniki.

Ostatnim testem dostępnym w diagnostyce choroby jest Western Blot, który pozwala na wykrycie przeciwciał specyficznych IgG i potwierdza infekcję bakteriami boreliozy z dużą pewnością.

Na boreliozę – antybiotyk

Leczenie boreliozy we wczesnym stadium opiera się na stosowaniu antybiotyków, które są dobierane przez lekarza w zależności od fazy choroby oraz jej przebiegu. W porównaniu do typowych infekcji bakteryjnych, farmakoterapia boreliozy jest dłuższa i trwa nawet 2-3 tygodnie. Dodatkowo, zdarza się nierzadko, że antybiotyk wybrany na początku okazuje się nieskuteczny i konieczna staje się zmiana leku. Istnieje również ryzyko nawrotów choroby, dlatego niekiedy niezbędne jest powtórzenie antybiotykoterapii, pomimo ustąpienia wcześniejszych objawów.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*