DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Blat kuchenny – jak dobrać idealny do swojej kuchni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Blat kuchenny – jak dobrać idealny do swojej kuchni?

Blat kuchenny powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim trwały, odporny na zniszczenia i funkcjonalny. Jak wybrać blat, który spełni te wymogi?

Idealny blat kuchenny to taki, który jednocześnie: pasuje do frontów i całego wystroju wnętrza, jest trwały i odporny na mechaniczne uszkodzenia, jest niewymagający w utrzymaniu. Wybór rodzajów blatów jest bardzo bogaty. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Blat kuchenny drewniany

Blaty kuchenne drewniane to ponadczasowa i elegancja opcja. Pasują do niemal każdego typu i koloru wykończenia kuchni. Do wyboru mamy pełną gamę kolorystyczną – od naturalnego drewna poprzez wszystkie jego odcienie, a nawet całkiem szalone kolory bejcy. Drewniane blaty są ciężkie, masywne i solidne. Odpowiednio zabezpieczone i użytkowane będą służyć nam przez długie lata.

Do wad drewnianych blatów kuchennych zalicza się głównie cena. Naturalne blaty są bardzo drogie. Tym bardziej że w ostatnich latach są także modne. Na drewnianym blacie nie możemy kłaść naczyń bezpośrednio ściągniętych z palnika lub wyciągniętych z piekarnika. Bardzo gorące naczynia mogą go uszkodzić – pozostawić odbity ślad, a nawet wypalić dziurę. Należy unikać bezpośredniego krojenia na drewnianym blacie. Nóż może porysować drewno i zostawić w nim nieestetyczne cięcia.

Niewątpliwym atutem drewnianego blatu jest możliwość jego szlifowania. Zniszczenie można usunąć przez zdarcie górnej warstwy blatu, po ponownym zabezpieczeniu nie będzie po uszkodzeniu śladu. Drewniany blat kuchenny może wymagać regularnego olejowania lub lakierowania.

Fot. Max Vakhtbovych/Pexels

Blat kuchenny laminowany

Tańszą alternatywą są blaty kuchenne laminowane. Ich atutami są nie tylko przystępna cena, ale również szeroki wybór kolorystyczny. Blat wykonany jest z płyty wiórowej lub MDF, a z zewnątrz pokryty jest trwałą i wytrzymałą warstwą laminatu. Współczesny laminat to coś więcej niż kojarząca się z PRL-em okleina. Materiał został unowocześniony i daje możliwość stworzenia powierzchni łudząco podobnej do struktury drewna, marmuru, betonu itd.

Blaty kuchenne laminowane są bajecznie proste w utrzymaniu. Dzięki swojej strukturze nie wchłaniają brudu i są bardzo proste w czyszczeniu. Co więcej, laminat nie traci koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Materiał jest odporny na zarysowania i działanie wysokiej temperatury – wszystko oczywiście w granicach rozsądku.

Blaty laminowane są lekkie i proste w obróbce. Dzięki temu ich montaż także nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu z korzystną ceną i różnorodnym wyborem motywów i kolorów blaty z laminatu to ciekawa opcja. Główną wadą blatów laminowanych jest brak możliwości ich renowacji. Raz uszkodzony blat niestety trzeba wymienić.

Fot. Pixabay

Blaty konglomeratowe

Tajemniczo brzmiący konglomerat to materiał powstały z mieszaniny mielonego kamienia, granitu lub marmuru z żywicą poliestrową. W efekcie uzyskujemy bardzo trwały i solidny blat. W celu nadania masie koloru dodaje się do niej pigmentu. Wykończenie blatu konglomeratowego może być matowe lub błyszczące.

Blaty konglomeratowe mają bardzo ciekawy design. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach i w zestawieniu z monochromatycznymi frontami szafek. Blat wykonany tą techniką jest niesamowicie trwały, odporny na zniszczenia i posłuży nam wiele lat. Idealnie sprawdzi się w domach z małymi dziećmi i lokatorami, którzy nie lubią uważać przy gotowaniu. Bezpośrednio na blacie możemy kroić ostrym nożem i odkładać gorące naczynia, bez obaw o zniszczenia.

Fot. Joe Ciciarelli/Unsplash

Blaty na wymiar

Nie każda kuchnia jest wymiarowa i daje się urządzić w prosty sposób. Czasem gotowe zestawy mebli nijak nie pasują do naszego wnętrza. Wówczas z pomocą przychodzi stolarz i możliwość zamówienia mebli na wymiar. Fachowcy zajmują się tworzeniem kuchni od A do Z. Bez problemu dobierzemy u nich blat, który przygotowany zostanie specjalnie na nasze potrzeby. Blat na wymiar możemy mieć z dowolnego materiału. Podczas montażu stolarz przytnie go i dopasuje do przestrzeni. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*