Co można zabrać na pokład samolotu? Z pewnością zadajesz sobie to pytanie ilekroć zachodzi konieczność podróży samolotem. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by uniknąć dopłat za bagaż podręczny, a w najgorszym razie konieczności pozbycia się niektórych jego elementów.
Woda i wszelkie płyny, które nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla współpasażerów, muszą być przewożone w hermetycznych buteleczkach o pojemności nie większej niż 100 ml. Te z kolei należy zapakować do przezroczystej i szczelnie zamykanej torebki. Ważne, by ich ilość nie przekraczała 1 litra. Wyjątek stanowią produkty żywnościowe dla osób o specjalnych wymogach żywieniowych, pokarmy dla małych dzieci, mleko matki i lekarstwa w ilościach adekwatnych do czasu trwania lotu.
Do takiej saszetki należy zapakować absolutnie wszystko, co ma płynną bądź nawet półpłynną konsystencję: sok, jogurt, konfiturę, szampon, perfumy, a nawet piankę do golenia i tusz do rzęs.
Żeby nie przeżywać z powodu ewentualnego przekroczenia dopuszczalnej wagi płynów, rekomendujemy zaopatrzyć się w zestaw plastikowych buteleczek o różnej pojemności, ale nie większej niż 100 ml. Można je kupić na sztuki lub w opakowaniach zbiorczych, z atomizerem lub bez.
Każda linia lotnicza sama określa, jakie produkty żywnościowe można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Generalnie nie powinno być problemu z wniesieniem na pokład ciastek, orzechów, suszonych owoców, jabłek, bananów, chleba, cukierków, twardego sera, kiełbasy, kanapek czy batoników muesli. Tym niemniej lepiej każdorazowo sprawdzić, co możesz wnieść ze sobą do samolotu, a czego nie.
Wszelkie leki, które zabierasz ze sobą na pokład, muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu z ulotką. Przed wylotem sprawdź, czy leki, które przyjmujesz, nie znajdują się przypadkiem na liście preparatów zabronionych na danym obszarze. Jeśli tak, musisz się uzbroić w zaświadczenie lekarskie.
Leki w stanie płynnym – maści, żele, syropy i aerozole – objęte są ograniczeniami objętościowymi. Jeśli oryginalna butelka preparatu zawiera więcej niż 100 ml, musisz zgłosić to służbom w czasie kontroli granicznej i przedstawić im zaświadczenie o konieczności jego zastosowania w czasie podróży.
Na pokład samolotu bez problemu możesz zabrać każde przenośne urządzenie elektroniczne: smartfona, tableta, laptopa, kamerę czy ładowarkę. Uważaj jednak na urządzenia zasilane bateriami litowymi – ich moc nie może przekraczać 100 Wh.
Możesz też wnieść na pokład baterie zapasowe, ale tylko w oddzielnej niepalnej torbie lub w oryginalnym opakowaniu. Przewóz sprzętu zasilanego bateriami litowymi o mocy ponad 100 Wh może wymagać zgody przewoźnika. Te restrykcje są podyktowane względami bezpieczeństwa i mają zminimalizować ryzyko incydentu.
Na początek określmy, czym jest bagaż podręczny? Może nim być torba, plecak i walizka. Wymiary torby czy plecaka nie powinny przekraczać 40 cm/30 cm/20 cm, z kolei wymiary walizki podręcznej, za której przewóz należy uiścić opłatę, wynoszą 55 cm/40 cm/23 cm.
Jeśli chodzi o wagę bagażu podręcznego, to w zależności od linii lotniczych wynosi ona od 5 kg do 12 kg. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed wylotem, żeby dopasować bagaż do wymogów przewoźnika.
Zdj. główne: Bambi Corro/unsplash.com