EVENTYROZRYWKA

5 sposobów na udaną imprezę integracyjną

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
5 sposobów na udaną imprezę integracyjną

Jakie cechy musi spełnić impreza integracyjna, aby była udana? Jakie są sposoby na zorganizowanie wydarzenia, które ściśle zwiąże pracowników z firmą? Oto 5 ważnych, przydatnych zasad!

Czy warto organizować imprezy integracyjne?

Przede wszystkim warto obalić pewien zakorzeniony, a szkodliwy mit: impreza integracyjna nigdy nie będzie rozwiązaniem, które uleczy złą atmosferę w firmie. Wspólny wieczór lub nawet kilkudniowy wyjazd, choćby najbardziej udany i kreatywny, nie zamieni „wyścigu szczurów” w korzystne dla firmy współzawodnictwo, nie sprawi, że wszyscy zaczną pracować o wiele lepiej niż wcześniej.

Dlaczego więc warto zorganizować taką imprezę? Choćby dlatego, że jest to wyraz dbałości pracodawcy o pracownika i relacje w zespole. Ideą wyjazdów integracyjnych jest budowanie więzi – niezależnie od tego, jak obecnie przedstawiają się stosunki między pracownikami i ich podejście do firmy. Warto chociaż zacząć!

1. Dopasuj rodzaj integracji do potrzeb swoich pracowników

Umiejętność obserwacji zespołu powinna być wizytówką każdego menedżera. Organizując imprezę integracyjną, powinien on przede wszystkim zastanowić się nad jej rodzajem i wybrać taki pomysł, który dostarczy jego pracownikom najwięcej pozytywnych emocji. Wśród typów imprez wymienia się:

•  zawody sportowe – prawie nic nie łączy tak, jak zdrowa rywalizacja sportowa,
•  kreatywne warsztaty – dają frajdę wspólnej zabawy, ale też pozwalają się czegoś nauczyć,
•  wyjazdy pracownicze – choć formalne, bo związane ściśle z pracą, pozwalają poznać współpracowników w innych, niż zwyczajne, okolicznościach,
•  wspólne podróże – łączące rekreację z wzajemnym poznawaniem siebie,
•  wieczorne spotkania integracyjne – luźne, mniej formalne, z dużą szansą na pełną frekwencję wśród pracowników.

2. Wybierz atrakcyjny scenariusz i realizuj go

Zbyt duża dawka improwizacji w organizacji imprezy integracyjnej nie będzie dobrze odebrana przez pracowników. Można wykazać się sporą dozą kreatywności zarówno przy bardzo okazałym budżecie, jak i ze skromnymi środkami. Trzeba jednak dobrze przemyśleć scenariusz integracji.

Jeśli dysponujemy większymi środkami, możemy udać się do profesjonalnej agencji eventowej. Takie firmy często posiadają bogatą bazę pomysłów i gotowych scenariuszy – pozostaje tylko wybrać najciekawszy i bawić się świetnie razem ze współpracownikami. Przy skromniejszym budżecie więcej obowiązków spadnie na nas, ale bardzo możliwe, że współpracownicy docenią takie zaangażowanie.

3. Określ jasno, jaki rodzaj integracji planujesz

Należy dość jasno określić rodzaj imprezy, na którą zapraszamy pracowników. Mogą być to przecież zupełnie różne typy integracji:

•  piknik na świeżym powietrzu, gdzie zaproszeni będą pracownicy razem z całymi rodzinami,
•  tematyczny wieczór taneczny, na który zabiera się partnera lub partnerkę,
•  wyjście do escape roomu lub plenerowy paintball, gdzie najlepiej będzie zawęzić grono uczestników do samych pracowników.

Takie kwestie lepiej jest ustalać wcześniej, aby nie doszło do niepotrzebnych nieporozumień.

4. Zrób wszystko, aby uczestnicy czuli się swobodnie

Niech wspólnie spędzany czas nie kojarzy się tylko z pracą! Nawet na wyjeździe szkoleniowym są momenty, w których atmosfera się rozluźnia – można wtedy poznać współpracownika od zupełnie innej, codziennej strony. Zaproszeni na imprezę integracyjną pracownicy nie powinni mieć wrażenia, że wciąż są w pracy i podlegają ocenie – nie o to chodzi. Impreza integracyjna powinna być zapamiętana jako czas rozrywki.

5. Zadbaj o to, aby każdy mógł dotrzeć na integrację

Bardzo ważne jest, aby termin i rodzaj integracji dopasować do możliwości pracowników. W większości tego typu okazji muszą oni poświęcić na nie również swój prywatny czas. Należy to uszanować i starać się wybrać odpowiednie i optymalne dla wszystkich rozwiązanie.

Dobrze odebrane będzie zorganizowanie transportu na imprezę integracyjną i tuż po niej. Wydaje się, że to drobiazg, ale z pewnością może być on zapamiętany i doceniony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*