ZRÓB TO SAM

Zasady pakowania przesyłek

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Zasady pakowania przesyłek

Artykuł sponsorowany

Dzięki prawidłowo zapakowanej przesyłce nie narazimy się na uszkodzenie pakunku i na straty finansowe. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i wskazówek, by zapewnić względne bezpieczeństwo wysyłanej paczce.

Karton

Zawsze używaj nowego kartonu wysyłkowego o podwójnych ściankach do pakowania przedmiotów. Ponownie używane pojemniki z czasem słabną i zwiększają ryzyko uszkodzenia przesyłek podczas transportu. Jak można słusznie przypuszczać, im mocniejsze i sztywniejsze pudełko, tym lepiej.

Jakie pudła kartonowe będą najlepsze?

Zdecydowanie zalecane jest używanie pudeł z tektury falistej do większości przesyłek paczkowych i grubej, dwuwarstwowej tektury falistej do pakowania cięższych i bardziej delikatnych przedmiotów.

Prezenty lub inne przedmioty wysyłane w ich fabrycznym opakowaniu (np. zabawki lub buty) nie nadają się do wysyłki, ponieważ ryzyko ich uszkodzenia jest wysokie. Roszczenia o odszkodowanie za uszkodzenia przesyłek mogą być nieważne, jeśli okaże się, że zastosowano niewystarczająco dobre opakowanie.

Rozmiar pojemnika

Innym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar używanego pudełka. Karton o odpowiednim rozmiarze pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także znacznie zmniejszy ryzyko uszkodzenia przesyłek. Pudełka, które są niewypełnione, niosą ze sobą duże ryzyko zapadnięcia się, ponieważ podczas transportu często układane są jeden na drugim. I odwrotnie – przeciążone pudełka mogą pęknąć.

Jak zapakować przesyłkę

Wszystkie przedmioty powinny być indywidualnie zapakowane przy użyciu ochronnych materiałów amortyzujących, a następnie zapakowane w pudełko wysyłkowe. Uważaj, aby nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu. Spróbuj także umieścić przedmioty na środku pudełka. Takie postępowanie zminimalizuje kontakt z krawędziami pudełka i dodatkowo zmniejszy ryzyko uszkodzenia zawartości.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Materiały amortyzujące

Folia bąbelkowa, rozdrobniony karton, miękka pianka to bardzo skuteczne materiały amortyzujące. Jednak tańsze i bardziej ekologiczne alternatywy, takie jak zgnieciona gazeta lub strzępione tkaniny, są również odpowiednimi opcjami. Sprawdzony producent opakowań foliowych zapewni także dobrej jakości folię bąbelkową W przypadku cięższych przesyłek zalecane są kształtki z pianki i polistyrenu dookoła i na końcach, ponieważ lżejsze materiały mogą przesuwać się i zgniatać pod cięższymi ładunkami, znacznie zmniejszając ich właściwości ochronne. W obu przypadkach między towarem a zewnętrznymi ścianami używanego pudełka powinno znajdować się co najmniej 7 cm materiału amortyzującego.

Zabezpieczanie delikatnych przedmiotów

W przypadku przedmiotów o szczególnej kruchości lub dużej wartości zalecane jest użycie metody pakowania, zakładającej umieszczenie pudełka w pudełku. Aby to zrobić, musisz użyć drugiego kartonu, który jest szerszy i głębszy niż oryginalne pudełko, w którym znajdują się Twoje przedmioty. Wypełnij podstawę drugiego pudełka zalecanymi materiałami amortyzującymi przed umieszczeniem pierwszego pojemnika w środku. Następnie należy wypełnić szczeliny wokół krawędzi i pozostałą przestrzeń na górze tymi samymi materiałami przed uszczelnieniem pudełka.

Zamykanie

Bezpieczne zamknięcie przesyłki jest równie ważne, jak zabezpieczenie zawartości. Niezastosowanie się do tego często prowadzi do uszkodzenia, a nawet utraty przedmiotów podczas transportu. Oprócz folii stretch, dostępnych na stronach takich, jak folie-stretch24.pl, należy zastosować taśmy.

Po owinięciu i zabezpieczeniu zawartości paczki należy zakleić wszystkie otwarte krawędzie i szwy pudełka, upewniając się, że nie przyklejono już etykiety, jeśli jest już nałożona. Zalecane jest używanie polipropylenu, kleju winylowego lub taśmy papierowej wzmocnionej włóknem. Są to bardzo wytrzymałe materiały uszczelniające i jest mało prawdopodobne, aby przypadkowo oderwały się podczas transportu przesyłki. Taśmy klejące na epakowacz.pl spełnią swoje zadanie.

W przypadku cięższych paczek należy rozważyć zastosowanie taśmy. Taśma odciąży krawędzie i szwy pudełka oraz znacznie zwiększy ogólną wytrzymałość i stabilność paczki. Taśma polipropylenowa z tworzywa sztucznego jest dobrą, niskokosztową opcją, chociaż wytrzymałość na rozciąganie tego materiału nie jest bardzo wysoka. Nie jest zalecane jego stosowanie do paczek o wadze powyżej 30 kg. W przypadku cięższych paczek do 50 kg zaleca się użycie taśmy poliestrowej.

Czego nie należy stosować

Taśmy gospodarcze, takie jak sprzedawana, maskująca, papierowa (chyba że wzmocniona włóknem) itp. nie są odpowiednimi do zaklejania paczek. Nie zapewniają takiego samego poziomu wytrzymałości jak taśmy, które wskazano wyżej, więc należy ich unikać. Zdecydowanie odradzane jest również używanie sznurka lub liny do zamykania paczek, ponieważ (podobnie jak w przypadku taśm metalowych) istnieje duże ryzyko przecięcia kartonu i uszkodzenia zawartości znajdującej się w środku.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*