ZRÓB TO SAM

Jak szybciej uczyć się języków obcych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak szybciej uczyć się języków obcych?

Kiedy Twój mózg kipi od tysiąca słów i reguł gramatycznych, trzeba wrzucić na luz. I wypróbować kilka prostych zasad, które pomogą Ci się odprężyć i czerpać przyjemność z nauki języka obcego.

Poświęcaj na naukę 20 minut dziennie

Wykwalifikowani nauczyciele i filolodzy są zgodni co do tego, że krótka, a zarazem codzienna nauka języka przynosi większe efekty, aniżeli żmudna, a przy tym niesystematyczna. Lepiej poświęcić na naukę 20 minut dziennie niż 2 godziny raz w tygodniu. Spraw, by nauka języka obcego stała się dla Ciebie codziennym nawykiem.

Słuchaj muzyki

Słuchaj ulubionych piosenek w języku, którego się uczysz, i patrz na ich tłumaczenie. Ulubiony utwór silnie oddziałuje na nasze emocje, co można wykorzystać w nauce języka. Bądź pewien – nowe słowa z piosenek zapadną Ci na długo w pamięć.

Oglądaj filmy i seriale

Nauka języków obcych przyjdzie Ci z łatwością, jeśli zaczniesz oglądać filmy i seriale bez napisów i lektora. Dla początkujących to sposób na osłuchanie się z językiem, a dla osób pogłębiających jego znajomość – możliwość poznania nowych wyrażeń, mowy potocznej i idiomów. Warto też poobserwować, w jaki sposób rodzimi użytkownicy języka naruszają rządzące nim reguły gramatyczne.

Słuchaj podcastów

Słuchając podcastów, przyswajasz język tak, jak robią to małe dzieci. Kiedy dziecko zaczyna mówić, nie zna reguł gramatycznych, ale podświadomie wie, jak to robić – w końcu przez kilka lat z rzędu słuchał rodzimej mowy. Dlatego im więcej słuchasz języka obcego, tym lepiej. Dobrze, jeśli wybierzesz w tym celu podcasty o stopniu trudności zbliżonym do Twojego poziomu biegłości.

Rozmawiaj z cudzoziemcami

Nauka języków przebiega sprawniej, gdy masz w zasięgu ręki native speakera. W kontakcie z nim Twój mózg porządnie się wysila i przypominasz sobie słowa, których – jak Ci się zdaje – nawet nie znałeś. Dodatkowo rodzimy użytkownik języka może Cię poprawić i podpowiedzieć słowa. Native speakerzy dobrze wiedzą, co brzmi dziwnie, nazbyt książkowo, jakie słowa i wyrażenia wyszły z użytku.

Przyswajaj zdania zamiast słów

Oddzielnie wzięte słowa gorzej zapadają w pamięć niż całe zdania lub krótkie zwroty. Takie podejście sprawia, że przyswajasz słowa i reguły gramatyczne zupełnie bezboleśnie. Samo słowo z niczym się nie kojarzy. Ale gdy umieścisz je w kontekście, mózg lepiej sobie z nim poradzi. Przypomnij to sobie, gdy następnym razem znowu zaczniesz powtarzać słowa, których uczyłeś się wczoraj.

Nie siedź w miejscu

Czas przeznaczony na naukę płynie szybciej przy łączeniu ćwiczeń siedzących i ruchowych. W nowoczesnych szkołach uczniowie przez 10 minut uczą się gramatyki, kolejne 10 minut rzucają piłeczkami na zapamiętywanie słów, potem znowu trochę siedzą, znowu wstają i chodzą po klasie, rozmawiając z innymi uczniami w języku obcym. Takie ćwiczenia usprawniają krążenie krwi w mózgu, co jest istotne w procesie zapamiętywania.

Od razu zastosuj wyuczone zwroty

Powtarzanie zwiększa prawdopodobieństwo zapamiętania z 20% do 70%. Zapewne trudno Ci będzie od razu zastosować nowe słowo czy wyrażenie, ale zawsze możesz wyobrazić sobie sytuację, w której je zastosujesz.

Otwórz się na kulturę

Kiedy bierzesz się za naukę nowego języka, musisz poznać i polubić kulturę tego kraju. Dlatego zainteresuj się jego historią, kuchnią i filmami. Pamiętaj – z każdej kultury można wynieść coś dla siebie, coś, co uczyni Cię choć trochę lepszym człowiekiem.

Zdj. główne: Jeremy Bezanger/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*