MAJSTERKOWANIE I NAPRAWAZRÓB TO SAM

Co jest potrzebne do budowy głośnika?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co jest potrzebne do budowy głośnika?

Artykuł sponsorowany

Chyba niemal każdy pasjonat elektroniki prędzej czy później będzie chciał spróbować swoich sił w zbudowaniu głośnika. W jakie narzędzia i akcesoria warto się zaopatrzyć?

Z głośników korzystamy niemal codziennie, zarówno w domu, jak i samochodzie. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do ich obecności, że rzadko kiedy zastanawiamy się, jak one działają. Najprostszy schemat budowy oraz pracy głośnika jest w zasadzie niezmienny, mimo że na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele, które różnią się w zasadzie kształtem oraz jakością części. Na początku musisz przygotować projekt, w którym zawarte będzie, czy chcesz zbudować głośnik nisko-, średnio- czy wysokotonowy.

Działanie urządzenia

Wyróżniamy kilka rodzajów głośników, które różnią się między sobą zasadą działania. np.:

  • dynamiczne,
  • elektromagnetyczne,
  • elektrostatyczne.

Podstawowy mechanizm opiera się na tym, że prąd porusza cewką, która znajduje się w polu magnetycznym magnesu oraz jest przyczepiona do membrany. Korpus cewki elektrycznej (fachowo zwany karkasem) zbudowany jest z materiału elektroizalacyjnego (najczęściej jest to aluminium). Działanie prądu oraz pola magnetycznego wprawia cewkę w ruch i tym samym powoduje poruszanie się membrany.  Mówiąc w skrócie – prąd elektryczny w głośniku zmieniany jest w falę akustyczny liniowo oraz proporcjonalnie.

Fot. Daniel Canibano/Unsplash

Magnesy

Nie będzie działać bez nich żaden głośnik. Współcześnie używany jest magnes neodymowy, który jest najsilniejszym magnesem trwałym. Tym, co go wyróżnia to fakt, że mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest w stanie wygenerować dużą siłę.

Wyróżnia się 3 kształty: pierścieniowe, płytkowe oraz walcowe. Czy wybór ma znaczenie? Tak, ponieważ od kształtu magnesu zależy to, jak zostaną usytuowane pozostałe części głośnika.

Jaką wybrać membranę?

Zależy to od tego, czy chcesz zbudować głośnik np. nisko- czy średniotonowy. Do tego pierwszego typu lepiej zakupić grubszą, wielowarstwową membranę. Natomiast w głośnikach średniotonowych sprawdzą się cienkie i lekkie.

Membrana może być zbudowana z różnych materiałów, takich jak celuloza, polipropylenu czy włókna szklanego oraz karbonu. Każdy z nich sprawdzi się w innym rodzaju głośnika, dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie typu urządzenia. W przeciwnym wypadku dźwięk nie będzie dobrej jakości.

Cewka

Jak zostało wspomniane wyżej, służy ona do przewodzenia prądu. W związku tym materiał, z którego jest zbudowana, musi bardzo dobrze przewodzić prąd. Najlepiej zatem kupić cewkę aluminiową lub miedzianą.

Dostępne są też cewki dwu- oraz czterowarstwowy. Różnica między nimi a tą klasyczną polega na tym, że na karkas nawija się przewody.

Dodatkowe akcesoria

Przy budowie głośnika używane są też pianki izolacyjne (tzw. pianki akustyczne), filce, taśmy uszczelniające, nakrętki kołnierzowe. Należy nabyć też pokrywy głośników oraz tkaniny na osłony.

Inne potrzebne elementy to:

  • zaciski głośnikowe,
  • złącza typu speakON,
  • kątowniki obudowy,
  • śruby,
  • okablowanie.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy wszystkie części wewnątrz silnika zostały prawidłowo podpięte, nie podłączaj go do prądu. Możesz wywołać spięcie i spalić np. gniazdka lub jego wnętrze.

Decydując się na budowę nawet najprostszego silnika, musisz określić, na jakiej częstotliwości i jakości dźwięku Ci zależy. Jeżeli nie masz doświadczenia z projektowaniem głośników, najlepiej będzie, jeżeli zakupisz najprostsze i zarazem najtańsze elementy. Zakup droższych części może sprawić, że przy nieumiejętnym montażu zostaną one albo uszkodzone lub nie będą w pełni spełniały swojej funkcji.

Fot. Shakti Rajpurohit/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*