ZDROWIE

Wizyta u okulisty dziecięcego nie musi być straszna – jak przygotować dziecko do badania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wizyta u okulisty dziecięcego nie musi być straszna – jak przygotować dziecko do badania

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Regularne wizyty u okulisty z dzieckiem są koniecznością. Nawet jeżeli rodzic nie zauważa żadnych nieprawidłowości, lekarz może być już w stanie wykryć wadę wzroku w pierwszym stadium rozwoju. Im wcześniej zadbamy o wzrok naszych dzieci, tym większe są szanse na pełne wyleczenie. Jak przygotować malucha do wizyty w gabinecie okulistycznym?

Okulista dziecięcy – przygotowanie do badania

Okuliści dziecięcy są przygotowani do pracy z najmłodszymi pacjentami. Jednak może się zdarzyć, że dziecko będzie się bało badania. Jest to spowodowane tym, że nie wie ono czego ma się spodziewać. Z pewnością ma już doświadczenia z innymi lekarzami. Wie, że wizyta w gabinecie lekarskim może zakończyć się bolesnym zastrzykiem. Rodzic nie powinien bagatelizować lęków swojego dziecka. Jego zadaniem jest przygotowanie młodego człowieka do badania.

Dobrym pomysłem wydaje się oglądanie filmików dla dzieci przedstawiających gabinet okulistyczny i wszystkie znajdujące się w nim urządzenia. Warto jest wytłumaczyć dziecku jak wygląda badanie, czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć. W przypadku ogromnej większości dzieci świetnie sprawdza się zabawa w wizytę u okulisty, podczas której rodzic i dziecko naprzemiennie odgrywają rolę lekarza i pacjenta. Możemy być pewni, że tak przygotowane dziecko z chęcią i bez lęku uda się do okulisty.

Okulary czy soczewki kontaktowe

Jeżeli okulista stwierdzi u naszego dziecka wadę wzroku, z pewnością zapisze mu okulary korekcyjne. Problem w tym, że niektóre dzieci czują dużą niechęć do noszenia okularów. W przypadku małych dzieci możemy spróbować zachęty w postaci możliwości wyboru atrakcyjnych kolorowych oprawek. Okulary takie stają się po prostu efektownym gadżetem, który fajnie jest nosić.

Większe problemy mogą mieć rodzice starszych dzieci, które nie akceptują tego jak wyglądają w okularach. Zmuszanie dziecka do okularów nie jest zalecane. Pamiętajmy, że dla młodych ludzi wygląd jest bardzo ważny. Chodzenie w okularach, w których czują się oni źle może doprowadzić do rozwoju poważnych kompleksów. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. W sprzedaży dostępne są zarówno soczewki jednodniowe, miesięczne, 3-miesięczne, a nawet takie, które można nosić przez pół roku. Nawet gdy zdecydujemy się z dzieckiem na soczewki, i tak warto jest kupić okulary. Pamiętajmy, że noszenie soczewek nie zawsze jest możliwe. Jeżeli dziecko ma zapalenie spojówek lub alergię, która powoduje silne łzawienie oczu – konieczne jest usunięcie soczewki. W takiej sytuacji chwilowo bezpieczniej jest nosić okulary.

Soczewki kontaktowe dobrze sprawdzają się podczas zajęć WF. Gry typu siatkówka czy koszykówka w okularach mogą okazać się niebezpieczne (dziecko może zostać uderzone piłką w głowę). Dzieci z wadą wzroku chodzące na basen powinny mieć specjalne korekcyjne okulary do pływania.

Jak wybrać dobrego okulistę dziecięcego?

Choć każdy okulista dziecięcy jest przeszkolony do pracy z najmłodszymi pacjentami, należy zdawać sobie sprawę, że jakość usług świadczonych przez poszczególnych specjalistów może się różnić (nie każdy równie dobrze radzi sobie z małymi pacjentami). Z tego względu przed umówieniem się na wizytę warto jest sprawdzić opinię o danym lekarzu. Możemy poradzić się rodziny i znajomych. Jeżeli w naszym otoczeniu nie ma osób korzystających z usług okulisty dziecięcego, warto jest odwiedzić strony internetowe z opiniami o lekarzach (czasem za ich pośrednictwem można od razu umówić się na wizytę).

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*