ZDROWIE

Sposoby na kolkę pokarmową u dziecka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Sposoby na kolkę pokarmową u dziecka

Artykuł sponsorowany

Kolka pokarmowa to dość często pojawiający się problem, który dotyczy przeważnie dzieci pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem ich życia. Jakie są sprawdzone sposoby na tę przypadłość? Podpowiadamy!

Ataki kolki niemowlęce to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości u niemowląt. Wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co dokładnie może być przyczyną pojawiania się tego problemu. Według specjalistów za wystąpienie kolki u niemowlęcia może być wynikiem m.in. niedojrzałości układu pokarmowego u dziecka, jak również nietolerancji określonych produktów. Chociaż ataki zazwyczaj ustępują samoistnie to potrafią spędzić sen z powiek wielu początkującym rodzicom, którzy bardzo często nie wiedzą, jak ulżyć swojemu maluszkowi. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można nieco złagodzić objawy kolki. Trzeba jednak pamiętać, że każde niemowlę jest inne i to co sprawdzi się w przypadku jednego malucha, niekoniecznie będzie skuteczne również w przypadku twojego dziecka. W związku z tym warto sięgnąć po różne sposoby i sprawdzić, jak zareaguje na konkretne z nich.

Zwróć uwagę na swoją dietę

Produkty, które spożywasz w czasie karmienia piersią mogą przyczynić się do wystąpienia kolki u dziecka. Warto przeanalizować swoją dietę pod kątem określonych składników  i zrezygnować z tych, które nie są tolerowane przez twoje dziecko. W okresie laktacji lepiej unikać spożywania m.in. owoców cytrusowych, krowiego mleka, orzechów oraz mocnej kawy i herbaty.

Anna Shvets/Pexels

Ciepłe okłady

To jedna z często stosowanych metod przez rodziców. W łagodzeniu objawów kolki pomocny może być specjalny termofor. Wybierając odpowiedni dla swojego malucha warto zadbać o to, aby był wykonany z bezpiecznych, przyjemnych materiałów. Cherrypad™ to łagodny, naturalny, suchy termofor z pestek wiśni, który został zaprojektowany w konsultacji z położnymi. Pomaga złagodzić dolegliwości związane z kolką i bólem brzucha u dziecka. Jego produkcja odbywa się w Polsce z wykorzystaniem bezpiecznej, najwyższej jakości bawełny oraz ekologicznego lnu. Dodatkowo jest dostępny w wersjach wzbogaconych o różne kompozycje zapachowe, które mają właściwości uspokajające i zdrowotne.

Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Okazuje się, że warunki, w jakich przebywa maluch mogą znacznie wpłynąć na jego samopoczucie i nasilenie objawów. W pokoju dziecka nie powinno być zbyt zimno oraz zbyt gorąco, gdyż może to powodować, że dziecko będzie jeszcze bardziej rozdrażnione. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch powinna mieścić się w przedziale 20°C – 22°C. Zwróć także uwagę, czy niemowlę nie jest narażone na zbyt dużą ilość bodźców napływających z zewnątrz. Zbyt mocne światło w pokoju, jak i długotrwały hałas także mogą nasilać płacz malucha.

Wypróbuj masaże

Pomocne w walce z atakami kolki u dziecka mogą okazać się również masaże antykolkowe, które polegają na delikatnym masowaniu brzuszka dziecka. Regularnie stosowany może wpłynąć pozytywnie na pracę układu pokarmowego i wspomóc trawienie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić go tuż po karmieniu niemowlaka.

Przytulanie i kołysanie

W atakach kolki pokarmowej bardzo ważne jest, aby dziecko odczuwało bliskość rodzica. Łagodne, rytmiczne kołysanie malucha na rękach ma działanie uspokajające, a przy tym sprzyja umacnianiu więzi z dzieckiem.

Fot. Alena Ozerova/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*