ZDROWIE

Przyczyny powstawania rozstępów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Przyczyny powstawania rozstępów

Artykuł sponsorowany

Wielu z nas boryka się z estetycznymi problemami. Niektóre osoby cierpią na trądzik, a inne narzekają na występowanie zbyt wielu nieestetycznych znamion. Rozstępy są jednym z wielu problemów natury estetycznej, które mogą dotknąć człowieka bez znaczenia na wiek. Ten defekt skóry kojarzony może być głównie z kobietami, które bardzo często szukają odpowiedzi na to, jak je zwalczyć. Jednak czym są rozstępy i dlaczego w ogóle powstają?

Usuwanie rozstępów to proces, który wykonuje się za pomocą laserów frakcyjnych, a także za pomocą zabiegów karboksyterapii. Koniecznie sprawdź wiele możliwości usunięcia rozstępów na stronie https://projektskora.pl/.

Czym są rozstępy?

Rozstępy są zmianami skórnymi, które powstają na skutek wielu czynników. Z medycznego punktu widzenia, rozstępami nazywamy zmiany skórne w układzie wrzecionowatych pasm o równoległym przebiegu do osi pionowej naszego ciała – są one uszkodzeniem sieci włókien kolagenowych, które w dużej mierze odpowiadają za elastyczność oraz jędrność skóry.

Skutkiem powstawania rozstępów jest przede wszystkim spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej, która objawia się wyodrębnieniem nieestetycznych blizn, które stają się problemem dla wielu ludzi. Dlaczego jednak powstają rozstępy?

Dlaczego powstają rozstępy?

Przyczyn powstania nieestetycznych blizn jest wiele i trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego mogły one powstać na Twoim ciele. Najczęściej powstają one na skutek rozciągnięcia włókien kolagenowych (potocznie mówi się na to nadmierne rozciąganie skóry), ale nie jest to jedyny powód. Przyczyn pojawienia się rozstępów możemy doszukiwać się również w stanach fizjologicznych (np. zbyt duży przyrost masy tłuszczowej lub zbyt szybki wzrost), a także w predyspozycjach genetycznych oraz chorobach.

Pierwszym symptomem, który może świadczyć o powstawaniu rozstępów, są zapalne ślady, które są prostopadłe do kierunku napięcia skóry. Gdy zauważysz na swoim ciele sino-czerwoną barwę to wiedz, że na danym fragmencie ciała może powstać rozstęp. Ta faza nazywana jest zapalną i trwa ona często do 10 miesięcy, ale może się zdarzyć, że przedłuży się ona do 12 miesięcy.

Główne przyczyny powstawania rozstępów

Warto poznać przykłady konkretnych przyczyn, które mogą wpływać na powstanie rozstępów. Jedną z najpopularniejszych jest gwałtowny wzrost i rozciąganie skóry w okresie dojrzewania, a także nadmierny przyrost masy tłuszczowej. W przypadku kobiet często występują one w okresie ciąży, a także podczas zażywania leków oraz szybkiej zmiany masy ciała.

Rozstępy mogą również powstać na skutek zmian układu hormonalnego, a także niskiej aktywności fizycznej oraz nieodpowiedniej diety. Co ciekawe, zły stan psychiczny też może wpłynąć na powstanie rozstępów – przede wszystkim należy unikać stresu.

Jakie części ciała najczęściej są narażone na powstanie rozstępów?

Miejsce powstania rozstępów jest związane z etiologią i może się ono różnić w zależności od płci osoby dotkniętej defektem. Mężczyźni najczęściej narzekają na rozstępy powstałe na plecach, barkach, w okolicy bioder lub na brzuchu, natomiast u kobiet występują one przede wszystkim na brzuchu, w obszarze bioder oraz na udach i pośladkach. Co ważne, defekt może się również pojawić na piersiach w okresie ciąży lub po. Oczywiście defektu można się pozbyć na kilka sposobów.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*