ZDROWIE

Kupić czy wynająć specjalne łóżko dla chorego?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Kupić czy wynająć specjalne łóżko dla chorego?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Łóżko rehabilitacyjne (inaczej łóżko pielęgnacyjne) to niezbędne wyposażenie dla osób niepełnosprawnych lub dla chorego leżącego, który ma unieruchomione biodra lub nie jest w stanie o własnych siłach wstać z podstawowego łóżka. Urządzenia projektowane są w taki sposób, aby ułatwiały choremu odpoczywanie oraz aby jego opiekunowie bez przeszkód mogli pomóc mu w codziennej toalecie, przebraniu się, czy zażyciu leków. Kiedy przydaje się łóżko rehabilitacyjne, jakie wyróżniamy rodzaje łóżek dla chorych i co trzeba wiedzieć przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego? Czy lepiej kupić, czy może wynająć łóżko dla chorego? Przeczytaj!

Łóżko rehabilitacyjne – kiedy jest niezbędne?

Najczęściej łóżka rehabilitacyjne można ujrzeć w placówkach opieki długoterminowej, gdzie stanowią niezbędną pomoc w opiece nad chorymi. Należy jednak wiedzieć, że taki sprzęt rehabilitacyjny coraz częściej wybierany jest jako wyposażenie domu osób starszych lub schorowanych, którzy wymagają opieki i medycznego łóżka, które zapewni im komfort podczas powrotu do sprawności.

Łóżko rehabilitacyjne najczęściej wyposażone jest w kółka, które ułatwiają przenoszenie pacjenta do innego pomieszczenia, a także w regulowane oparcie, co zdecydowanie wspomaga chorego podczas wstawania i upraszcza dostęp do pacjenta. Ponadto urządzenia zazwyczaj mają dodatkowe zabezpieczenia (w postaci barierek) oraz udogodnienia dla leżącego (specjalny materac, wysięgniki, czy elektryczna regulacja kąta nachylenia łoża).

Łóżka rehabilitacyjne – rodzaje

Łóżka dla chorych zwykle dzieli się ze względu na sposób działania. Wówczas wyróżniamy łoża elektryczne i mechaniczne. Czym charakteryzują się każde z nich?

Łóżka elektryczne

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne sterowane są z użyciem specjalnego pilota. Można sprawnie zmienić pozycję chorego, bez konieczności dźwigania leża lub podnoszenia pacjenta. Zwykle łóżka elektryczne są niezbędne w przypadku chorych z unieruchomionymi nogami lub gdy pacjent nie ma siły samodzielnie się podnieść. Przy użyciu pilota można sterować takimi obszarami jak zagłówek (jego wysokość i kąt nachylenia), a także oparcie pleców i podudzi.

Elementem wpływającym na płynną pracę urządzenia jest sprężyna hydrauliczna, która umożliwia zmianę pozycji leża bez pogarszania komfortu pacjenta. Ponadto zastosowanie elektrycznej regulacji ułatwia także opiekę nad chorym – wówczas opiekunowie nie muszą się schylać przy codziennej pielęgnacji, czy podczas karmienia pacjenta. Warto zaznaczyć, że w przypadku łóżek elektrycznych chorzy są w stanie samodzielnie zmienić swoją pozycję, bez proszenia o pomoc innych.

Łóżka mechaniczne

W przypadku łóżek mechanicznych do zmiany ustawienia leża konieczna jest pomoc osoby trzeciej, a pacjent zwykle nie jest w stanie samodzielnie zmienić swojej pozycji. Przy łóżkach mechanicznych często montowane są wysięgniki, które ułatwiają choremu podnoszenie się podczas regulacji oparcia. Takie łóżka najczęściej wybierane są dla pacjentów, którzy są w stanie poruszać swoim ciałem i w razie potrzeby podciągnąć się na trójkątnym wysięgniku.

łóżka rehabilitacyjne elektryczne
Fot.: RODNAE Productions/pexels.com

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając łóżko rehabilitacyjne?

Wybór łóżka rehabilitacyjnego to nie lada wyzwanie, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych cech, które ułatwią znalezienie odpowiedniego modelu. O czym więc należy pamiętać przy szukaniu łóżka dla chorego?

Wzrost i waga pacjenta

O ile łóżka rehabilitacyjne nie są regulowane na długość, to należy poznać wzrost pacjenta w celu odpowiedniego dostosowania wysokości leża. Ponadto znaczenie ma także waga chorego. Większość łóżek dostosowanych jest dla osób o wadze do 165 kilogramów, jednak w przypadku pacjentów, którzy ważą więcej, można zdecydować się na łóżka XXL przeznaczone dla osób o wadze do 240 kilogramów.

Rodzaj choroby

Charakter przebywanej choroby również ma znaczenie podczas wyboru łóżka. Przykładowo dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, warto wybrać sprzęt o 3 lub 4 funkcjach. Z kolei dla chorych trwale leżących wystarczy sprzęt o 2 funkcjach (np. tylko z regulacją oparcia pleców i podudzia). W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniego łóżka, warto prosić o pomoc rehabilitanta lub lekarza.

Odpowiedni materac

Długotrwałe leżenie bez ruchu może powodować powstawanie odleżyn, które są bolesne dla pacjenta. Zwykle łóżka rehabilitacyjne wyposażone są w specjalne materace przeciwodleżynowe, jednak warto to potwierdzić przy wyborze danego modelu. Jeśli chory będzie dość często wstawał, można zdecydować się na zwykły materac, jednak warto pamiętać, że odpowiednio dobrane wyposażenie łóżka wpłynie na komfort chorego i sprzyja szybkiej regeneracji organizmu.

Udogodnienia dla opiekunów i chorego

Podczas wyboru łóżka warto także zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, które poprawią komfort pacjenta i jego opiekunów. Poza regulacją oparcia do pozycji siedzącej, doskonałym udogodnieniem są także barierki boczne, które zarówno zabezpieczają chorego, jak i mogą służyć jako dodatkowy uchwyt przy wstawaniu. Innym udogodnieniem są kółka, które wpływają na motoryczność sprzętu i umożliwiają przewiezienie pacjenta do innych pomieszczeń.

Ponadto łóżka rehabilitacyjne nierzadko zostają wyposażone w drabinki, które ułatwiają chorym wchodzenie na łóżko i schodzenie z niego. Co więcej, warto także zdecydować się na zamontowanie stolika przyłóżkowego, który będzie doskonałym ułatwieniem zarówno przy podawaniu pacjentowi leków, jak i podczas pielęgnacji, karmienia chorego lub jego samodzielnego jedzenia.

Wynajem łóżka rehabilitacyjnego czy kupno?

Decydując się na zorganizowanie łóżka dla chorego, warto wziąć pod uwagę okres, przez jaki sprzęt będzie potrzebny. W przypadku nieuleczalnej choroby, gdy nie ma szans na poprawę stanu chorego, warto zdecydować się na zakup sprzętu, jednak należy pamiętać, że to dość duży wydatek.

W przypadku tymczasowej potrzeby doskonałym pomysłem będzie wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, w której można wynająć sprzęt przez określony czas. To zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie, a ponadto wypożyczalnia sprzętu medycznego często oferuje darmowy transport, wniesienie i zainstalowanie łóżka w wyznaczonym miejscu. Ponadto wynajmujący mogą liczyć na stałą opiekę działu technicznego wypożyczalni.

Łóżko dla chorego – podsumowanie

Łóżko rehabilitacyjne nierzadko okazuje się niezbędnym sprzętem do przywrócenia sprawności choremu lub poprawienia jego komfortu przy nieuleczalnej chorobie. Przed wyborem odpowiedniego łóżka należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak wzrost i waga chorego, rodzaj jego choroby, a także wyposażenie i funkcje dodatkowe sprzętu. W przypadku tymczasowej choroby doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, która wynajmie i dostarczy wybrane łóżko do domu chorego. Natomiast w przypadku pacjenta stale leżącego, warto zdecydować się na zakup sprzętu.

Zdjęcie główne: visionart.av/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*