ZDROWIE

Jakie są choroby oczu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie są choroby oczu?

Oczy to delikatne narządy, których uszkodzenie może doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji życiowej. Na szczęście, okulistyka wciąż się rozwija i oferuje nowe rozwiązania tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Warto orientować się w możliwościach i szansach – ponieważ pewnego dnia może być Ci to potrzebne.

Choroby oczu, które wymagają innowacyjnego leczenia

Choroby oczu nie są ludziom obce. Od wielu lat społeczeństwa na całym świecie mierzą się z jaskrą, zaćmą czy krótkowzrocznością. Współczesna medycyna ma już opracowane gotowe schematy postępowania w takich sytuacjach, w aptekach dostępne są leki, a u optyków okulary, które mogą korygować wady. Istnieją jednak również takie choroby, których leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane i wciąż pozostaje w sferze rozwoju. Należą do nich wylewy do ciała szklistego (które wypełnia gałkę oczną), wylewy do plamki (często będące objawem wysiękowego zwyrodnienia plamki), zakrzepy, cukrzyca, odwarstwienie siatkówki, otwory w plamce, obrzęki plamki czy zapalenie oka (mogące być powikłaniem po operacji usunięcia katarakty). 

Współczesną odpowiedzią na problemy i schorzenia wymienione powyżej jest witrektomia, czyli zabieg, który polega na usunięciu ciała szklistego. Czy jest to rozwiązanie, które ma szansę pomóc Ci powrócić do zdrowia? Z pewnością ostatecznymi okolicznościami, które będą miały na to wpływ, jest stan Twojego zdrowia, doświadczenie chirurga oraz odpowiednia diagnoza. Witrektomia jest jednak bardzo często zabiegiem ostatniej szansy, pozwalającym ratować wzrok w trudnych przypadkach.

Zabieg witrektomii

Witrektomia to zabieg chirurgiczny, musi więc być wykonana w miejscu, które będzie do niego przystosowane. Odpowiednie warunki zapewnia na przykład klinika okulistyczna Warszawa, warto jednak rozejrzeć się również za ośrodkami znajdującymi się w Twoim miejscu zamieszkania, jeżeli nie jesteś ze stolicy. Tak jak pisaliśmy wyżej, witrektomia polega na usunięciu ciała szklistego z oka. Pomaga to chirurgowi dostać się do wewnętrznych części tego narządu, na przykład siatkówki czy naczyniówki. Czy usunięcie ciała szklistego jest niebezpieczne? Na szczęście nie. W trakcie operacji substancję usuwaną zastępuje się chemicznymi środkami, które tamują krwawienie i utrzymują odpowiednie ciśnienie w oczach. Na koniec zabiegu w oku umieszcza się mieszaninę gazu i oleju silikonowego, które zastąpią ciało szkliste w normalnym funkcjonowaniu. Warto przy tym pamiętać, że oko wypełnione taką mieszanką może być narażone na gorsze widzenie niż narząd naturalnie wypełniony ciałem szklistym – niestety, na ten moment gaz i olej silikonowy są najlepszym substytutem, jaki posiada medycyna. Nie jest to jednak koniec leczenia, ponieważ z czasem mieszanka może się wchłonąć, a oko powrócić do swojego normalnego funkcjonowania.

Fot.: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*