ZDROWIE

Jakie badania warto regularnie wykonywać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie badania warto regularnie wykonywać?

Artykuł sponsorowany

Przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych pozwala wykryć objawy choroby i odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Warto dbać o monitorowanie stanu zdrowia i nie bagatelizować kontrolnych wizyt u lekarzy. Przeczytaj, jakie badania powinno się wykonywać i wpisz je do Twojego kalendarza profilaktycznego.

Dlaczego warto się badać?

Już w przysiędze Hipokratesa możemy znaleźć znamienny fragment o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wiele osób bagatelizuje regularne wizyty kontrolne i udaje się do lekarza dopiero wtedy, kiedy pojawiają się poważne problemy, chociaż regularne badania to podstawa dbania o zdrowie. Wyniki badań, które odbiegają od norm, nie muszą oznaczać od razu choroby czy infekcji i wiązać się z koniecznością hospitalizacji. Czasem wystarczy zmiana diety albo odpowiednia suplementacja, aby usunąć dolegliwości i sprawić, że pacjent poczuje się lepiej.

Regularne kontrolowanie zdrowia umożliwia już na wczesnym etapie wykrycie niepokojących objawów, które mogą wskazywać na poważne schorzenia.

Badania profilaktyczne można wykonywać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnej opieki medycznej. To przede wszystkim inwestycja w zdrowie.

Osoby, które się nie badają, podają zwykle za powód brak czasu i lenistwo lub deklarują lęk przed wykryciem choroby, traktując badanie jak wyrok. Niestety niewiedza o posiadanej chorobie magicznie nie wymaże jej istnienia. Przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych może okazać się mniej kosztowne w porównaniu z cierpieniem i wydatkami, które będą wiązały się z późniejszym leczeniem zaniedbań zdrowotnych – zwłaszcza w momencie mocnego zaawansowania choroby.

Jakie badania powinno się wykonywać regularnie?

  • morfologia krwi z OB,
  • ogólne badanie moczu,
  • badanie poziomu cukru we krwi,
  • badanie poziomu elektrolitów (sód, potas),
  • poziom podstawowych pierwiastków (magnezu, wapnia, fosforu, żelaza),
  • profil lipidowy; lipidogram (badanie zawartości tłuszczów we krwi),
  • badanie ciśnienia,
  • badanie tarczycy,
  • kontrola wagi.

Raz w roku należy wykonywać podstawowe badania krwi i moczu. Kobiety powinny wykonywać przynajmniej raz na rok również badanie ginekologiczne i cytologię. Warto, aby osoby dorosłe co sześć miesięcy zgłosiły się na kontrolę do stomatologa. Mężczyźni po 50. roku życia nie powinni zapominać o systematycznych kontrolach u urologa i badaniu prostaty. Warto wykonywać również co kilka lat usg jamy brzusznej. 

Kontrola wzroku 

Regularne badanie wzroku jest istotne, zwłaszcza dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem. Kontrole diagnostyczne u dzieci i u osób po 30. roku życia powinny się odbywać co roku i badać m.in. pole widzenia, ciśnienie śródgałkowe i dno oka.

Badania diagnostyczne pomogą wykluczyć choroby i zastosować potrzebne leczenie. Osoby starsze, u których rośnie ryzyko zaćmy i jaskry, w szczególności powinny poddawać się rutynowym badaniom kontrolnym, ponieważ lekarz okulista podczas badania jest w stanie rozpoznać pierwsze oznaki choroby.

Im wcześniej jaskra zostanie wykryta, tym większe są szanse na uzyskanie zadowalających efektów leczenia. Sprawdź zniżki dla seniorów, jakie oferuje najlepszy optyk w Poznaniu.

Badania płuc

Ludzie w podeszłym wieku, byli i aktualni palacze, a także osoby cierpiące na różnego rodzaju problemy z płucami powinni regularnie się badać i wykonywać m.in. RTG płuc.

Wiele osób zmaga się z zaburzeniami oddychania i korzysta z tlenoterapii. Warto rzucić palenie i raz w roku zbadać płuca. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb tlenowych, mogą korzystać z koncentratora tlenu. Szeroki wybór koncentratorów, a także zalecenia oraz przeciwwskazania odnośnie ich stosowania znajdziesz na: https://www.oddychasz.pl/Koncentratory-tlenu-c17

Zdj. główne: Online Marketing/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*