ZDROWIE

Jak wzmocnić ciało po urazie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wzmocnić ciało po urazie?

Artykuł sponsorowany

Nawet najlepszym sportowcom zdarzają się kontuzje, które uniemożliwiają treningi na wiele miesięcy. Powrót do normalnej aktywności tuż po wystąpieniu urazu może spowodować jego nawrót, a nawet pogorszenie stanu. Ciało regeneruje się w swoim tempie i należy dać mu na to czas. Po okresie rehabilitacji warto na nowo zacząć się ruszać, by powoli wrócić do formy. Zobacz, jak możesz małymi krokami wzmacniać swoje ciało po kontuzji.

Rehabilitacja i fizjoterapia

Jeśli kontuzja była poważna, nie zaczynaj żadnych ćwiczeń na własną rękę. Powrót do aktywności fizycznej zacznij od rehabilitacji pod okiem specjalisty oraz fizjoterapii, która przygotuje mięśnie na ponowny wysiłek. W procesie rehabilitacji wykorzystuje się mnóstwo akcesoriów, takich jak klocki piankowe, piłki gimnastyczne czy trampolina. Działanie we własnym zakresie bez pomocy eksperta może skończyć się bardzo źle i przynieść więcej szkód niż pożytku. Każde ćwiczenia, które chcesz wprowadzić, konsultuj najpierw z rehabilitantem, by nie kłóciły się z intencją całego leczenia. Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa naprawdę lepiej jest zaufać komuś, kto zna się na ludzkim ciele. 

Joga – sposób na wzmocnienie mięśni w łagodny sposób

Wspaniałym i bardzo łagodnym wejściem na nowo w świat sportu i aktywności fizycznej jest joga. Ta forma treningu zakłada przede wszystkim wsłuchiwanie się w swoje ciało i odpowiadanie na jego komunikaty. Nie ma tu więc miejsca na siłowe przeciąganie asan pomimo bólu, nadciąganie i tak nadwyrężonych już mięśni czy wysiłek ponad swoje możliwości. Joga może być oczywiście męcząca i intensywna, jednak na początek, jako forma powrotu do ćwiczeń powinna być bardzo łagodna i rozgrzewać oraz wzmacniać zastane przez długotrwały brak ruchu mięśnie. Do takiego treningu nie potrzebujesz wiele, na sam początek wystarczy tak naprawdę tylko mata do jogi oraz ewentualnie kilka związanych sznurkiem książek, które zastąpią na początek klocki, ułatwiające nowe asany. 

Wzmocnienie całego ciała po chorobie lub urazie

Jeśli kilka ostatnich tygodni upłynęło Ci w łóżku, bez treningów ani nawet spacerów, warto zadbać o swoją formę, wykorzystując do tego urządzenia z domowej siłowni. Może to być na przykład rower stacjonarny lub bieżnia, na których na początek, spacerowym tempem pokonasz kilometr lub dwa. Świetnie do tego celu nadają się także orbitreki oraz tak zwane wioślarze. Z czasem zarówno dystans, jak i tempo treningu możesz oczywiście zwiększać, pamiętaj jednak, by skoki te nie były za duże. Obserwuj swoje ciało i dopasowuj intensywność wysiłku do swojego stanu zdrowia. Lepiej nie przeciążać organizmu, który nadal jeszcze się regeneruje. Spowoduje to nie tylko regres w zdrowieniu, lecz także utrudni dalsze postępy. 

Dieta i suplementacja

W okresie rekonwalescencji po kontuzji lub chorobie, poza ruchem, niezwykle ważne jest to, co wprowadzasz do swojej diety. Skonsultuj się z lekarzem, by ustalić idealną dla Ciebie dietę na ten czas. Zadbaj także o suplementację, która wspomoże procesy gojenia i regeneracji organizmu. Wspieraj swoją odporność, pracę narządów i całe ciało, by jak najszybciej dojść do siebie. Odpowiednia dieta to druga część klucza do sukcesu w ponownym wzmacnianiu organizmu.

Każdy, nieważne jak poważny uraz może spowodować spore problemy przy aktywności fizycznej. Daj swojemu organizmowi czas na regenerację. Wspomagaj go i staraj się jak najmniej przeszkadzać, a wtedy szybko wrócisz do formy. 

Zdjęcie główne: Dane Wetton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*